Tüp Bebek Tedavilerinde Genetik Tarama Kimlere Yapılır?

0

Tüp Bebek ve Genetik Tarama

Anne adayının rahmine sağlıklı embriyo transfer etme işlemine tüp bebekte genetik tarama adı verilmektedir. Genetik tarama işlemi tüp bebek tedavisinde olumlu sonuç almayı arttıran bir işlemdir. Tüp bebek tedavisinde elde edilen döllenmiş yumurtalar, annenin rahmine gönderilmeden önce genetik bakımdan değerlendirilmeye alınır. Bu genetik tarama sayesinde embriyodaki anormallikler ve gebelik oluşmasına engel olan hastalıklar tesbit edilmektedir. Preimplantasyon genetik tarama uygulaması tüp bebek tedavilerinde karşılaşılan kromozom veya gen düzeyindeki sorunların daha embriyo rahme gönderilmeden önce yapılmaktadır. Bu işlemin amaçı, başarısız tüp bebek tedavilerimindeki genetik sorunları ortadan kaldırmaktır. Yani tüp bebek tedavisinde genetik tarama işlemi, gebelik ihtimalini arttıran bir uygulamadır. Özellikle daha ileri yaşlarda olan anne adayları ve genetik geçişli hastalıklara sahip anne veya baba adayına uygulanan bir tedavi yöntemidir. Embriyo ne kadar sağlıklı olursa gebelik ihtimali de o kadar yüksek olmaktadır. Bu genetik tarama yöntemi çoğul gebelik ihtimalini azaltmaktadır. Düşük riskini de azaltan bu yöntem aynı zamanda gebeliğin tıbbı açıdan sonlandırılması gereken durumları da önler. Tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç alma ihtimalini arttıran genetik tarama yöntemi oldukça güvenlidir. Hata oranı %2 kadar düşüktür.

 Preimplantasyon Genetik Tarama

Tüp bebek tedavisinde elde edilen embriyo, annenin rahmine gönderilmeden önce genetik açıdan değerlendirilmeye alınır. Tüp bebek tedavi sürecinde kullanılan tüp bebekte genetik tarama yöntemleri embriyo yapısında bulunan genetik olağan dışı durumları ya da gebeliğe engel olan rahatsızlıkları tesbit etmek içim kullanılır. Erken dönem embriyoda yayın olarak genetik anormallikler veya genetik geçişli hastalıklar bulunabilmektedir. Özellikle embriyoda bulunan genetik rahatsızlıklar tüp bebek tedavisinde olumsuz sonuç alınmasına neden olmaktadır. Her tüp bebek tedavisi düşünen çifte genetik tarama yapılmamaktadır. Bazı durumlar genetik anormallik ihtimalini arttırmaktadır. Kendinden şüphelenen çiftlerin mutlaka tedavi sürecini başlatmadan genetik tarama yaptırması gerekir. Olumsuz sonuçlanan tüp bebek tedavisi önündeki engel kaldırılmış olur. Aynı zamanda düşğk ihtimali de azaltılmış olacaktır.

 Genetik Tarama Gereken Durumlar

Bir yıl korunmadan düzenli cinsel ilişkide bulunduktan sonra bebek sahibi olamayan çiftler, tüp benek yöntemine başvururlar. Bazı durumlarda ise tüp bebekte genetik tarama yapılması gerekir. Bu durumlardan birisi, embriyo hücresinin kaliteli olmasına rağmen ikiden fazla tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlanmasıdır. İki veya daha fazla gebeliğin düşük sonucunda kaybedilmeli de tüp bebek tedavisinde genetik tarama yöntemini gerektirir. Üç kere denenen tüp bebek tedavisinin olumsuz olması da genetik tarama gerektirir. Anne adayının yaşı 35ten fazla ise, çok kere tüp bebek deneme şansı azaldığı için, ilk denemeden önce embriyonun değerlendirilmesi iyi olacaktır. Bazı vakalarda anne veya baba adayında yapısal kromozom anormallikleri bulunur veya kromozom olarak normal dışı hamilelik durumları mevcuttur. Bu gibi durumlarda da tüp bebek tedavisine başlamadan önce genetik tarama yöntemiyle embriyonun değerlendirilmesi gerekir. Özellikle cinsiyet geçişli genetik hastalıklarda tüp bebek düşünüldüğünde genetik tarama yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here