Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

0

Bir yıl korunmadan cinsel ilişkide bulunan aileler, çocuk sahibi olamaz ise tüp bebek tedavisine başvurur. Bu durumda başlanan tüp bebek tedavisi aşamaları vardır. Bu aşamalardan ilki tüp bebek koordinatörleri tarafından verilen eğitimdir. Öncelikle işlemler hakkında bilgi verilmektedir. Daha sonra tedavinin işleyişi anlatılır, kullanılan ilaçların nasıl uygulanacağı açıklanır. Anne ve baba adayı tedaviyi anlayıp kabul ettikten sonra onaylaması gereken belgeleri imzalar. İkinci aşamada ise yumurtalar baskılanır. Tüp bebek tedavisinin temelinde amme adayının yumurtalarının tamamen kontrol altına alınmasıyla başlar. Kontrol altına almak için kullanılan ilaçlar vardır. Kullanılan bu ilaçlar tedavi esnasında beklenmedik zamanda yumurtlama işlemini engeller. Genellikle burun spreyi şeklinde ya da enjeksiyon şeklindedir. Kullanım talimatları da tedaviden önce sağlık koordinatörü tarafından anlatılır.

 Tüp Bebek Tedavisine Başlarken

Tüp bebek tedavisinin başarıyla sonuçlanmasında en önemli etki, anne adayının yumurtalıklarında çok sayıda yumurta üretilmesidir. Bu sebeple tüp bebek tedavisi aşamaları sırasında tedaviye başlarken ilaçlar yardımıyla yumurtalıklar kontrol altına alınır. Kontrol altına tutabilmek için de cilt altından veya kas içine enjeksiyon yapılmaktadır.

Tup Bebek Tedavisi Asamalari rehberimiz
Tup Bebek Tedavisi Asamalari

Bu iğne tedavisinin yumurtalıklara etki etmesi ve yumurtalığı uyarması on gün sürmektedir. Bu on günlük süreçte anne adayının birkaç kere doktora giderek yumurta gelişimini kontrol ettirmelidir. Bu kontrollerde ultrasonografi yapılır. Bazı durumlardaki kadının kandaki hormon düzeyine bakılır ve gerekli görülürse doz ayarlaması yapılır. Yumurta takibi devam ederken yeterli sayıda yumurta olgunlaştığı fark edilirse, aynı gün içerisinde yumurtanın en son gelişim seviyesinin tamamlamak için enjeksiyon yapılır. Yumurtlar, bu enjeksiyondan 36 saat sonra toplanır. Bu işlem tüp bebek tedavisi aşamaları arasında üçüncü aşamayı oluşturur. Yumurtaların toplanması işlemi yapılırken anne adayı komple uyutulabilir veya sakinleştirici uygulanabilir. Gerçekleştirilen yumurta toplama işlemi genellikle yarım saat sürmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Dölleme İşlemi

Ultrasonografi cihazına bağlı bir iğne vajenden geçirilir ve yumurtalıkların içerisine ulaştırılır. Vajene ulaşan bu iğne anneden yumurtaları toplar. Yumurtalar toplandıktan sonra, aynı gün içerisinde sperm hücreleri ile döllendirilir. Yumurtalar toplandıktan sonra hasta birkaç saat dinlendirilir ve hastanede yatması gerekmeden eve gönderilir. Bu işlem tüp bebek tedavisi süreci içindeki dördüncü basamaktır.  Beşinci aşamaya gelindiğinde anne ve babanın etkisi yoktur, işlem laboratuvar ortamında gerçekleşir. Yumurtalar toplandıktan sonra kaç tanesinin normal döllendiği tespit edilir. Döllenen yumurtalar üç dört gün laboratuvarda izlemeye devam eder. Döllenen yumurtların en kalitelileri anne rahmine gönderilmek için belirlenir. Tüp bebek tedavisinin son aşamasında da embriyo transferi bulunur. Bu transfer gerçekleşmeden önce anne ve baba adayına kaç tane embriyo yerleştirileceği hakkında bilgi verilir. Bu işlem çok detaylı veya uğraştı bir şey değildir. Uyuşturmaya veya anestezi uygulamaya gerek duyulmadan işlem gerçekleştirilir. Embriyo ile yüklü kateter rahim ağzından geçirilir ve embriyolar rahmin içine yerleştirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here