Home Erkek Kısırlık Tüp Bebek Tedavisi İçin Sperm Sayısı Kaç Olmalıdır?

Tüp Bebek Tedavisi İçin Sperm Sayısı Kaç Olmalıdır?

0
tüp bebek tedavisi için gerekli sperm sayısı

 Tüp Bebek Tedavisi ve Sperm Sayısı

Tüp bebek tedavisi için baba adayının sperm sayısının yeterli olması gerekir. Aynı zamanda hareketli ve düzgün şekilde olan spermler gebelik oluşumu için gereklidir. Semen analizlerinin normal sonucunda 20 milyon ile 200 milyon arasında sperm olması gerekir. Bazı erkeklerde 200 milyondan fazla spermle de karşılaşılabilir. Sperm sayısına sperm yoğunluğu da denebilir. Düşük sperm sayısı gebeliğin doğal yollardan olmasını engellemektedir. Ancak gelişen teknoloji sayesinde tüp bebek tedavisi için gerekli sperm sayısı söz konusu değildir. Canlılığını koruyan bir tane sperm dahi olsa çeşitli yöntemlerle tüp bebek tedavisi yapılabilir. Özelikle sperm hareketliliğin düşük olması durumunda anne adayından yumurta alınarak baba adayından alınan sperm laboratuvar ortamında döllendirilip anne adayının rahmine gönderilir. Bu sayede gebelik elde edilme şansı vardır.

 Sperm Sayısı Nasıl Ölçülür?

 Sperm sayısının ölçümü olarak kullanılan sperm analizi, erkekteki spermlerin sağlıklı olup olmadığı ve spermin canlılığının araştırılması için de kullanılır. Boşalma sırası da dışarı çıkan sıvıya semen adı verilir. Sperm analizi yapılarak sperm sayısı, spermin yapısal şekli ve spermin hareketliliği öğrenilir. Genellikle sağlıklı ve doğru bir sonuç almak için sperm analizi birkaç defa uygulanır. Alınan her semen örneği farklı sonuçlar verebilir.

Sperm Sayısı Nasıl Ölçülür
Sperm analizi

Analiz sonucu olarak alınan farklı sonuçların ortalaması kullanılır. Evde de uygulanan sperm analiz testleri bulunmaktadır. Ancak bu testler spermlerin hareket analizini ve şeklini ortaya koymaz. Bu nedenle eğer infertilite şüphesi var ise evde yapılan test yerine uzman bir doktordan yardım almak gerekir. Genellikle sperm analizinden önce erkekten cinsel perhiz uygulaması gerekir. Semen örneği alınmadan 72 saat öncesinde boşalma yaşamamış olmak gerekir. Her erkeğin biyolojisi farklıdır. Boşalma olayı da her erkekte farklılık gösterir. Cinsel birliktelik sıklığı, iş temposunun yoğunluğu, boşalma sıklığı verilen semen örneklerinden alınan sonuçları etkilemektedir.

 Hareketsiz Sperm Sayısı Kaç Olmalıdır?

Normal olan semen analizlerinde boşalmadan sonraki bir saat içerisinde spermlerden %50sinin normal hareket halinde olması gerekir. Spermlerin hareketli olması doğurganlık için ön şarttır. Çünkü ancak hareket eden bir sperm yumurtaya ulaşabilir. Yumurtanın döllenebilmesi için spermle birleşmesi gerekir. Spermin hareketsiz olması durumunda tüp bebek tedavisiyle gebelik elde edilme yoluna gidilir. Hareketlilik kadar önemli olan bir başka durum da sperm şekillerinin düzgün olması gerekir. Hareketsiz sperm sayısı çok olduğu zaman doğurganlık azalır. Aynı şekilde verilen semen örneğinde %50den fazla şekil bozukluğu olan spermler de doğurganlığı azaltmaktadır.

 Sperm İleri Hızlı Hareketlilik Kaç Olmalı?

Sperm hareketliliği gebelik için şarttır. Spermin yumurtaya ulaşarak döllenme işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Sperm analizi yapılırken otomatik bir sistemden yardım alınarak spermlerin hareketlilik oranı belirlenir. Hareketliliğe 0 ile 4 arasında bir derece verilir. 0 puan alınan spermin hareket kabiliyeti hiç yoktur. 3 veya 4 çıkan sonuç ise iyi hareketli olarak kabul edilir.

Yeni Tüp Bebek Tedavisi Yöntemleri: “Mikromanipülasyon Teknikleri”

Bazı kişiler en kolay tedavi şekli olan Aşılama ile sonuca ulaşabilirken bazıları içinse tek çare, dışardan müdahaleyi içinde barındıran ve 1992 yılında uygulanmaya başlanan “Mikromanipülasyon Teknikleri” olarak adlandırılan Tüp Bebekte yeni yöntemlerden biri olabilir.
Erkeğin sperminin yumurtayı dölleyebilecek sayıya, hareketliliğe, canlılığa sahip olamaması durumlarında Klasik Tüp Bebek Tedavisi Yöntemi yetersiz kalmaktadır ve döllenmenin gerçekleşebilmesi için dışardan müdahaleye ihtiyaç duyulur. Çünkü klasik yöntemde elde edilen spermler ile yumurtalar, laboratuvar koşullarında gerekli şartlar sağlanarak petri adı verilen kaplarda yan yana getirilir ve döllenmeleri beklenir. Spermler gereken hareketliliğe, sayıya ve canlılığa sahip değillerse birleşme gerçekleşemez. Bu yüzden 1992 yılında uygulanmaya başlanan “Mikromanipülasyon Teknikleri” de ciddi erkek kısırlıklarına uygulan

Tüp Bebekte yeni yöntemler olarak gündeme gelmiştir. Mikromanipülasyon Teknikleri içinde yaygın olarak bilineni de Mikroenjeksiyon uygulamasıdır. Tüp Bebek tedavisi yöntemleri seçeneklerinden biri olan Mikroenjeksiyon sayesinde tek sperm, yumurta içerisine zerk edilerek döllenmenin oluşması sağlanır.

Kısırlık Belirtileri Hakkında Bilgi Sahibi Olma

Erkeklerde kısırlık, çoğu zaman belirtilerini açık ve net şekilde ortaya koyar. İdrar yaparken yanma, zorlanma bunlardan ikisidir ve basit çözüm üretmek amacıyla doktor kontrolü olmadan eczaneden alınan ilaçlar hastalığın tam olarak iyileşmesine katkıda bulunmadığı gibi aksine hem prostata hem de testislere sıçrayarak kısırlık (infertilite) sorununa neden olur. En kolay tedavi şekli olan Aşılama sayesinde sorun aşılabilecekken daha yıpratıcı Tüp Bebek Tedavisi yönteminin son çareniz olmaması açısından belirtilerin dikkatli takip edilmesi sayesinde yapılacak erken teşhis, bu noktada önem taşımaktadır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here