Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Tekrarlanabiliyor?

0

Evli çiftlerin doğal yollardan bebek sahibi olamadığı durumlarda başvurduğu yöntem tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisi, başarı oranı çok yüksek olan yardımcı bir üreme yöntemidir. Tüp bebek tedavisinde başarı yüzde yüz değildir. Bu bilgi de akla tüp bebek tedavisi kaç kere denenir sorusunu getirmektedir. Başarısız sonuçlar alınsa da özellikle son zamanlarda artan teknoloji, tüp bebek tedavisinde alınan olumlu sonucu arttırmaktadır. Eğer anne ve baba adayı ilk tüp bebek tedavisi denemelerinde olumsuz sonuç alır ise moral bozukluğuna uğramadan tekrar tüp bebek denemelidir. Tüp bebe yöntemi genellikle anne baba olamayan insanların ilk aklına gelen tedavi şekildir. Ancak bazı sebepler sonucu doğal yollardan gebe kalınamadığı durumlarda tüp bebek tedavisinden önce başvurulacak başka çözümler de vardır. Bu çözüm yöntemleri, tüp bebeğe kıyasla daha az bütçe ile denenen ve daha basit olan yöntemlerdir. Bu sebeple tüp bebek tedavisine başlamadan önce diğer yöntemler araştırılmalı ve denenmelidir.

 Tüp Bebek Tedavisi İlk Denemede Sonuçlanır Mı?

Doğal yolardan gebe kalamayan kişiler, tüp bebek tedavisine başlar. Büyük umutlarla başlanan tedavide unutulmaması gereken konu tüp bebek kaç kez uygulanır sorusuna verilen cevaplardır. İlk denemede kesin sonuç almayı beklemek yanlıştır. Bazı durumlarda laboratuvar ortamında döllenmede veya anne rahmine ulaştırılmada sorunlar çıkabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Tekrarlanabiliyor?
tüp bebek kaç kere denenir

Bazen de döllenen yumurta anne rahmine tutunamaz ve düşer.  Anne ve baba adayları ilk tüp bebek tedavisi denedikten sonra olumsuz sonuçlanması durumunda tekrar tekrar deneyebilirler. Uzmanların tüp bebek kaç kere denenir konusunda kesin söylemleri bulunmamaktadır. Deneme sayısı anne ve baba adayının fizyolojisine, sosyoekonomik durumuna, istekli olmalarına göre değişmektedir. Anne adayının yaşı da bu konuda önemlidir. Daha genç yaşlardaki adaylar için iki tedavi arasında beş altı ay bırakılırken 35 yaşın üstündeki anne adayları için bu ara birkaç aya kadar düşmektedir. Aile ve doktor uygun gördüğü sayıda tüp bebek denemesini olumlu sonuçlandırana kadar deneyebilir.

 Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nasıl Artar?

Tüp bebek tedavisinde peş peşe üç olumsuz denemeden sonra başarı ihtimalinde bir artma olmaz. Ancak tüp bebek en fazla kaç kere denenir sorusuna net bir cevap olmadığı için denemelere devam edilir. Böyle durumlarda doktor tarafından detaylı bir incelemede bulunulur. İnceleme ardından olumsuz sonuçlanmanın neden kaynaklı olabileceği araştırılır. Gerekli görülürse genetik tarama işlemi veya yapay ana rahmi oluşturma yöntemlerine başvurulur. Olumsuz sonuçlanan denemelerden sonda eşlere blastosist aktarılması önerilir. Böylece anne ve baba adayının beklentisi daha gerçekçi olacaktır. Tüp bebek tedavisinde genellikle üç kere peş peşe deneme normal kabul edilmiştir. Çoğunluğun dışında kalan grupta ise kaç kere deneme yapılması gerektiği konusu özel durumdur ve kesin sayı verilemez. Ancak doktorların bir kısmı altı denemeye kadar normal olduğunu düşünmektedir. Önemli olan özellikle annenin moralini bozmadan, sabırlı bir şekilde tedaviye tekrar istekli olarak başlamasıdır. Tüp bebek tedavisini olumsuz etkileyen en önemli faktörün moral bozukluğu olduğu unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here