Tüp Bebek Tedavisi Tutma Belirtileri Nelerdir?

0

 Tüp Bebek Tutma

Tüp bebek tedavisi, yardımcı üreme yöntemlerinden en başarılı yöntemdir. Bir yıl boyunca korunmadan ve düzenli olarak cinsel birliktelik yaşayan çiftlerin çocuk sahibi olmasını beklenir. Doğal yolardan gebelik elde edilmez ise yardımcı tedavilere başlanır. Beş aşamadan oluşan tüp bebek tedavisinin tutması embriyo yerleştirme işleminden sonraki 12.günde yapılan kan testiyle oluşan gebelik testiyle anlaşılır. Bu testin daha erken yapılması yanıltıcı sonuçlar verebilir. Tüp bebek tedavisi sonucunda elde edilen gebelik belirtileri, doğal yollarla elde edilen gebelik belirtilerinden farklı değildir. Genellikle anne adaylarında şiddetli bel ağrıları yaşanır. Ayrıca gebeliğin başlamasıyla beraber anne adayının iştahında açılma görülür. Gebeliğin genellikle 6.haftasına gelindiğinde yoğun mide bulantısı başlar. Bu bulantılar bazen 4.haftadan itibaren görülür. Embriyo transferi sonrası kan testi daha erken bir zamanda yapıldığı için kesin sonuç alınmasından sonraki bulantılar gebelik  belirtisinde çok sürecin devam ettiğine işaret eder. Tüp bebek tedavisindeki kan testi pozitif olsa dahi dış gebelik yaşanıyor olabilir. Bu nedenle tüp bebeğin tutmasının kesin belirtisi kan testinde pozitif sonuç alındıktan sonraki bir ya da iki hafta sonra yapılan ultrasonda gebelik kesesinin oluştuğunun görülmesidir.

 Tüp Bebekte Tutma Belirtileri Ne Zaman Başlar?

 Tüp bebek tedavisine yönele çiftlerin tedavi sonrası merak ettiği konulardan birisi de tüp bebekte tutma belirtileri ne zaman başlar sorusudur. Embriyo transferinden sonraki ilk hafta içerisinden gebelik belirtileri başlar. Kesin gebelik kan veya idrar testi ile anlaşılır. Anne adayından alınan kan örneğinde hCG hormonuna bakılır. Bu hormonun seviyesi belirli bir seviyede çıkarsa gebeliğin ilk belirtisi olacaktır.

Genellikle emretiyor transferinden sonraki 12.günde kandan yapılan gebelik testi olumsuz çıkarsa tedavinin yeniden yapılması için planlama yapılır. Ancak bu testten önce de bazı bekletilen yaşanabilir. Mide bulantısı ve yoğun bel ağrıları bu belirtiler arasındadır. Ancak her gebelik yaşayan anne adayında bu belirtiler görünmez veya bel ağrısına rağmen gebelik olmayabilir.

 Tüp Bebekte Tutunma Kaç Günde Olur?

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işleminden sonraki döllendirme işlemi gerçekleştiğinde gebelik oluşmuş kabul edilir. Yani embriyo transferi ardından tedavi tamamlanmış olur. Tüp bebekte tutunma genellikle tedavinin son bulmasının ardından 12.günde gerçekleşir. Ancak embriyo transferi sonrasında 5.günde embriyo rahme yapışmaya başlar. Transfer günü değil yumurta ve spermin döllenme günü hesaplanır.

Tüp bebekte tutunma

Yani başarılı olan bir tüp bebek tedavisinde embriyo ortalama 10.günde anne adayının rahmine tutunmuş olacaktır. Döllenen yumurtanın anne adayının rahmindeki zardan geçerek oraya yuvalanması transfer ardından bir gün sonra başlar.

 Tüp Bebeğin Düştüğünü Nasıl Anlarız?

Tüp bebek tedavisi sonucunda elde edilen gebeliklerin de normal gebelikler gibi düşük ile sonuçlanma ihtimali vardır. Gebeliğin herhangi bir sebeple ilk 20 haftada sonuçlanmasına düşük denmektedir. Vücudun kendiliğinden düştüğü başlattığı durumlarda rahim açık olur ve kanama görülür. Kanama olmasına rağmen, anne adayı muayene edildiğinde rahim ağzı kapalıysa ve bebek canlılığına devam ediyorsa bu durumda düşük tehlikesi bulunur. Tüp bebekte düşük sonrası tedavi tekrar denenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here