Tüp Bebek Tedavisi Tutmuyorsa Kaç Kere Denenebilir?

0

Tüp Bebek ve Tutunma

Tüp bebek tedavisinin kaç kere denenebilebileceği konusunda net bir sayı yoktur. Çiftlerin istedikleri durumlarda ve sağlıkları el verdiğinde tüp bebek uzmanının onayıyla defalarca deneme yapılabilir. Tüp bebek tedavisi kaç kere denenebilir sorusuna net bir cevap verilemez. Yapılan her denemede başarı oranı bir önceki denemeden %50 daha fazla olmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, başarısız olunan her deneme sonrasında başarısızlık nedeni araştırılmalıdır. Başarısızlığa neden olan durumların ortadan kaldırılması gerekir. Eğer gereken kontroller yapılmadan ve sorunlar çözülmeden tekrar aynı şekilde tedaviye başlanılırsa tekrar başarısız sonuç alınma ihtimali yüksektir. Olumsuz sonuçlanan tüp bebek tedavisinden sonra umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Tekrar denemelere başlarken tam olarak başarılı olunacağına inanmak gerekir. Çiftler bu konuda alanında uzman bir psikologdan yardım alabilirler. Özellikle anne adayının moralinin yüksek olması tedaviden olumlu sonuç almak için çok önemlidir.

 Tüp Bebek Genelde Kaçıncıda Tutar?

Bir yıl süreyle korunmadan ve düzenli cinsel ilişkide bulunduktan sonra çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisine yönelirler. Ancak tüp bebek genelde kaçıncıda tutar konusunda bilgili olmak gerekir. İlk deneme başarı oranı %100 olmayabilir. Bu duruma hazırlıklı olarak tedaviye başlamak gerekir. İlk tüp bebek tedavisinde başarısız olunduğu taktirde moral bozukluğu yaşamadan yeniden tedaviyi denemeye başlanmalıdır. Yapılan araştırmalara göre tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin %95inin üç deneme yapabileceğini göstermektedir.

tüp bebek kaçıncı denmede tutar
tüp bebek kaçıncıda tutar

Peş peşe denenen üç tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlanması tekrarlayan başarısızlık olarak adlandırılır. Üç denemeden sonra çiftlerde gebelik elde etme oranı sonraki denemelerde artmaz. Bu nedenle başarısızlığa neden olan durumların araştırılması gerekir. Tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlanması çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Anne adayının yaşı, genetik yatkınlıklar, erkeğin sperminde meydana gelen bozukluklar gibi durumlar tüp bebek tedavisinden alınan sonucu etkilemektedir.

 Tüp Bebekte İkinci Deneme Ne Zaman Olmalı?

Uzmanlara göre yaşanan başarısız tüp bebek tedavisi denemeleri üçten fazla olduğunda başarı ihtimali azalmaktadır. Bu nedenle başarısız olunan her denemeden sonra başarısızlık nedeni belirlenmelidir. Belirlenen sorunları çözdükten sonra tekrar tüp bebek tedavisine başlamak gerekir. Gerekli araştırılmalar yapılmadan tekrar tedaviye başlamak, eşleri maddi ve manevi yıpratmaktan başka bir sonuç vermez. İlk denemede başarısız olan çiftler tüp bebekte ikinci deneme ne zaman olmalı diye merak etmektedir. Genellikle iki tedavi arasında 2 ay kadar beklenilmesi gerekir. Bu zaman diliminde çift kendini hazır hale getirir. Ancak iki deneme arasındaki süreyi tedaviyi üstlenen doktor belirler.

tüp bebekte ikinci deneme ne zaman olmalı
Tüp bebekte ikinci deneme

Anne adayının yumurtları işlevini yerine getirmezse veya yumurtanın planlanandan erken çatlaması durumunda tedavi iptal edilebilir. Ayrıca tedavi esnasında laboratuvar ortamında döllendirilmesi gereken yumurta ve sperm çeşitli nedenlerle döllenemezse tedavi iptal edilebilir. Baba adayından alınması gereken sperm bulunamıyorsa tedavi iptal edilir. Ancak tedavinin çeşitli nedenlerle iptal edilmesi tüp bebekte tekrar deneme için engel değildir. Tedaviyi iptal ettiren sorunlar çözüldüğünde yeniden deneme yapılması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here