Home Tüp Bebek Tüp Bebek Tedavisi Ve Beslenme

Tüp Bebek Tedavisi Ve Beslenme

0
Tüp bebek sonrası kilo ile ilgili merak edilenler
Tüp bebek ve kilo

Tüp Bebek ve Kilo

Tüp bebek tedavisi, anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin laboratuvar ortamında döllendirilip anne rahmine yerleştirilmesi işlemine verilen isimdir. Her konuda olduğu gibi bu tedavi sürecinde de sağlıklı bir bünye önemlidir. Tedavi öncesinde ve tüp bebek sonrası beslenme olumlu sonuç almak için önemlidir. Genellikle tedaviyi üstlenen doktor tarafından verilen diyet listeleri kullanılmaktadır anca kişisel olarak da bilinçli olmakta fayda vardır. Korunmadan ve düzenli olarak bir yıl boyunca cinsel ilişkide bulunmanıza rağmen gebe kalamadıysanız tüp bebek tedavisi gerekebilir. Bu durumda eğer anne adayı veya baba sigara kullanıyorsa yapılası gereken ilk şey sigarayı bırakmaktır. Genellikle sadece bırakmak yeterli olmaz. Sigara içilen ortamda dahi bulunmamak gerekir.  

 Tüp Bebek Tedavisi İçin İdeal Kilo

Sağlıklı bir tedavi süreci geçirmek için öncelikle anne adayı ideal kilosunda olmalıdır. Bu konuda doktorundan veya bir diyetisyenden yardım alabilir. İdealin üstünde kiloya sahip anne adaylarında hem tedavi süreci uzamakta hem de kullanılan ilaç miktarı artmaktadır. Bu durumda aile için hem maddi hem manevi olumsuzluklara yol açmaktadır. Hamilelik süreci de tüp bebek sonrası beslenme kadar önemlidir. Balık gibi protein ve mineral açısından zengin, içerisinde omega3 bulunduran gıdalar düzenli olarak tüketilmelidir. Haftada en az üç gün balık tüketmek, tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttıracaktır. Tüp bebek tedavisi öncesinde ve tüp bebek sonrası beslenme programına dikkat ederken günlük en az iki litre su içmek gerekir. Normal zamanda da tedavi sürecinde de yapılan en büyük hata, sıvı ihtiyacını başka içerecekler ile karşılamaya çalışmaktır. Ancak suyun yerini hiçbir içecek tutamaz. Kurubaklagil sınıfına dahil nohut, kuru fasülye, barbunya gibi yiyecekler de haftada iki veya üç gün yenmelidir.

 Tüp Bebek Tedavisi Sürecinde Sağlıklı Beslenme

 Tüp bebek tedavisi kısmen uzun ve biraz yorucu bir süreçtir. Anne ve baba adayı moral olarak iyi durumda olmalı, umutsuzluğa kapılmadan süreci devam ettirmelidirler. Manevi motivasyonun yüksekliği kadar tüp bebek sonrası beslenme de önemlidir. Bazı diyet programlarında bulunan suni tatlandırıcılardan tüp bebek tedavisi sürecinde uzak durmak gerekir. Ayrıca kafein oranı yüksek olan çay ve kahve gibi içecekleri de azaltmak gerekir. Kola, fanta, gazoz gibi asitle içeceklerden mümkün oldukça kaçmak gerekir. Gebelik öncesinde folik asit alımı anne adayı için gereklidir. Folik asit ise yeşil yaprağı bulunan sebzelerde, fındık fıstık badem gibi kuruyemişlerde ve baklagillerde bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisi sürecinde ve sonrasında da karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmak gerekir. Çünkü karbonhidrat tüketimi sonucu oluşan glikoz, yumurta ve embriyo için sağlıklı bir ortam oluşmasına engel olmaktadır. Tüp bebek işlemine başlamadan birkaç ay öncesinde karbonhidrat alımını azaltmakta fayda olacaktır. C vitamini açısında zengin gıdalar tüketmek de vücudun kuvvetini arttıracak ve tedavi sürecinde olumlu etki yapacaktır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here