Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı

0

Tüp bebekte başarı iki şekilde anlaşılabilir. Birincisi tüp bebekte gebelik oranları ve ikincisi canlı doğum oranı. Bu iki oran aynı olmamaktadır. Çeşitli durumlarda gebelik elde edilse bile düşükle neticelenebilir ve bu sebeple tüp bebek tedavisi başarıya ulaşamaz. Canlı doğum oranı esas olarak ele alınması gereken başarı oranıdır.

Tüp bebek tedavilerinde başarı oranı nedir?

Sağlıklı ve kısırlık sorunu olmayan bir çiftin, her adet döngüsünde yani bir ayda çocuk sahibi olma şansı %20’dir. Bu oran, tüp bebek tedavilerinde %45’e kadar çıkarılır. Tüp bebek tedavisinin başarı oranları yüksek olsa da hiçbir yardımcı üreme yöntemi yüzde yüz bir başarı garantisi verememektedir. Çift, tedaviye başlarken bu durumu bilmeli ve beklentilerini buna göre düzenlemelidir. Tüp bebek tedavileri yaklaşık olarak %60 oranında bir başarı şansına sahiptir. Bu oran, uygulanan yöntemlere göre artabilmektedir.

Tüp bebek tedavilerinde başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

Tüp bebek tedavilerinde başarıyı etkileyen en önemli faktör, anne adayının yaşıdır. Anne adayının yaşı ilerledikçe tüp bebekte başarı şansı azalır. Bunun dışında; kısırlık sebebi, tercih edilen tüp bebek merkezi, uygulanan tedavi yöntemi, IVF ekibinin deneyimi, çiftin tedaviye ne kadar destek olduğu gibi faktörler de mevcuttur.

Günümüzde yardımcı üreme yöntemleri oldukça geliştirilmiştir. Bu sebeple de başarı şansı en yüksek tedaviler arasında bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavileri sonucunda dünyaya gelen bebeklerde anomali riski artar mı?

Tüp bebek tedavisinde seçilen embriyolar, en kaliteli DNA’ya sahip olanlardan seçilmektedir. Bu sebeple de doğal yollarla dünyaya gelen ve tüp bebek tedavisi neticesinde dünyaya gelen bebekler kıyaslandığında herhangi bir anomali riskinin mevcut olmadığı görülür. Tüp bebek tedavisinde sakatlık riski, doğal yollarla gebe kalan kadınlarda da mevcuttur ancak tüp bebek tedavisi bu riski arttırmamaktadır. Tüp bebek tedavisi neticesinde dünyaya gelen bebeklerde zeka, genetik ya da doğumsal problemlerin meydana gelme riski, doğal yollarla dünyaya gelen bebeklerle aynıdır.

Fakat tüp bebek tedavisinde, transfer edilen embriyo sayısına bağlı olarak riskli gebelikler meydana gelebilir. Çoğul gebelik oluşması üzerine, erken doğum meydana gelebilir ya da düşükler oluşabilir.

Tüp bebek tedavileri neticesinde dünyaya gelen bebekler, genellikle sağlıklı bir doğum ile doğarlar. Doğal yollarla meydana gelen hamilelikle aynı oranda ölü doğum riski vardır.

Tüp bebekte başarı nedir?

Tüp bebek tedavisi, bir sene boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunmuş ancak çocuk sahibi olamamış çiftlere uygulanan, yardımcı bir üreme yöntemidir. Doğal yollardan çocuk sahibi olamamaya sebep olabilecek birçok faktör bulunmaktadır. Beslenme alışkanlıklarından, doğumsal problemlere kadar en ufak ayrıntıdan en ciddi sebebe kadar, geniş bir yelpazede kısırlık sebepleri incelenebilir. Tüp bebek tedavisi de bu aşamada devreye girmektedir. Kısırlık sorunlarının %80’i tüp bebek yöntemleri ile çözülebilmektedir.

Tüp bebekte başarı oranı yüzde kaçtır?

Başarı oranları hastanın yaşına, kısırlık sorununa, yumurtalık kapasitesine ve diğer birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak genel ve ortalama olarak:

 • 35 yaş altı hastalar için canlı doğum oranı %45
 • 35-37 yaş arası hastalar için canlı oranı: %30
 • 38-40 yaş arası hastalar için canlı doğum oranı %20
 • 41-42 yaş arası hastalar için canlı doğum oranı %12 şeklinde ifade edilebilir.

Oku: Tüp Bebekte Yaş, Gebe Kalma Şansını Etkiler mi?

Tüp bebekte başarıyı arttıran ve azaltan faktörler nelerdir?

 • Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktör, anne adayının yaşıdır. Anne adayının yaşı ilerledikçe başarı şansı düşer.
 • Kadının yumurtalık rezervlerinin iyi durumda olması başarı şansını arttırırken, azalmış rezervler başarı şansını ciddi oranda düşürür.
 • Yaşanan yoğun stres başarı oranını olumsuz bir şekilde etkiler.
 • Sigara kullanımı gebelik şansını azaltır.
 • Aşırı kilo ya da aşırı zayıflık başarı şansını azaltır.
 • Tüplerde sıvı birikmiş olması (Hidrosalpeks) başarı şansını azaltır.
 • Daha önce başarılı gebelik veya doğum olması başarı şansını arttıran bir faktördür.
 • Sperm kalitesinin yeterli olmaması başarı şansını kötü etkilemektedir.

Tüp Bebek Şansınız Yüksek Olabilir

Metabolomics embriyoların metabolik bir şekilde değerlendirme yapılmasını gerçekleştiren bir yöntemdir. IMSI yöntemi de spermi 8 bin katı büyümesine yardımcı olarak genetik hasarın bulunmasına yardımcı oluyor. Her iki yöntemde çok güçlü bir yöntemdir. Ortak noktaları ise gebelik şansını %25 oranında artırmalarıdır.
Tüp bebekte asıl tedavi başarısı kaliteli embriyo ile spermi seçebilmektir. Tam da bu seviyede, kısa bir süredir Türkiye’de uygulanmaya konulan; ‘metabolomics’ ve ‘IMSI’ yöntemi doktorları bu açıda memnun ediyor. Çünkü her iki yöntemde hamileliği %25 oranda artırıyor. Embriyo ve spermlerin gözlem altında tutulması ilkesinde buluşan her iki yöntemi aşağıda anlatacağız.

Tüp bebek elde edilen embriyo kalitesi mikroskop altında “görsel kriterler” üzerinde,incelenerek seçim yapılıyor. Embriyoların döllenme vakti, hücre sayısı ve şekil biçiminden özelliklerinin belirlenmesi tarzından 6-7 kriter incelenerek, kalitesi en yüksek seviyede olan embriyo seçiliyor.
Fakat bu tedavi yöntemi ile ve metabolik aktiviteler bakımından anormal olup olmadıklarını belirlemek olmuyor. Çünkü embriyolar da yetişkin bireylerdeki gibi, normal tarzda görünüp iç bakımından sağlıklı olamayabiliyor.

Yapılan bilimsel tetkikler sonucunda; dış görünümü ile kalite seviyesi yüksek olan embriyo grubunda genetik sorunu yarıdan fazla olan embriyolara rastlanabiliyor. Bu sebep de gebelik şansını azaltıyor. Bir bireyin kan tetkikleri ve idrarını araştırıp sağlık durumu ile ilgili nasıl bilgi edinilebiliyorsa, embriyonun metabolizmasını, yani ne tükettiğini; içinde geliştiği ortama ne salgıda bulunduğunu inceleyerek sağlıklı olup olmadığını belirlemek mümkün olabiliyor.

Yeni yeni tedavisi yapılan ve geliştirilen bu yöntemin adı; “Metabolomics”. Yakın zamanlarda geliştirmede bulunulan bu yöntemle en yüksek seviyede gebelik potansiyeli bulunan embriyo hiçbir hata oluşturmadan seçim yapılabiliyor. “Yaşayabilirlik Endeksi ” de denilebilen bu yeni metot ile gebelik şansı daha da artırılmış oluyor.

Kadınların gebe kalma özellikleri ne zaman azalmaya başlar?

Bir bayanda doğurganlık özelliği 35 yaşını geçtikten sonra hızla düşmeye başlar. Yaşın artması ile azalan yumurta sayısı, tüp bebek tedavisindeki başarıyı da olumsuz etkiler. Aynı şekilde yumurtanın kalitesi ve döllenme süresi de 35 yaşından sonra düşer. Bu konuda fikir almak amacı ile yaptırabileceğiniz bir çok test vardır. AMH testi bu testlerden biridir. Yumurta kalitesinden ziyade elde edilecek yumurta hakkında bilgi verir.
Belirlenen bir araştırma sonucunda bayanlar tüp bebek tedavisi var diye, evliliği ertelemektedir. Fakat bayanlara tavsiyemiz 40 yaşını geçmemeleridir. Çünkü 40 yaşından sonra geçen her yıl çoğunlukla negatif sonuç doğuracaktır.

Tüp Bebekte Yaşın Başarıya Etkisi

Genelikle, bir kadın 35 yaşına geldiğinde, bir takım doğurganlık sorunları yaşamaya başlar. Tabii ki, kesin bir kural değildir. Bazı kadınlar 35 yaşında mükemmel derecede doğurganlığa sahip olurken, diğerleri maalesef bu yaştan önce zirveye ulaşırlar. Bununla birlikte, genellikle bu yaşa kadar, kadınlar yumurtalık rezervlerinde daha az sayıda yumurtaya sahiptir ve kalan yumurtaları genellikle daha genç olduklarından daha az kaliteye sahiptir. Özünde bu, tüp bebek ile hamile kalma şansını iki katına çıkarırken, hamile kalma riskini arttırır.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak, 35 yaş ve üstü kadınların çoğu en azından bazı doğurganlık sorunları ile karşı karşıyadır. Bu doğurganlık sorunları onu hamile kalmaktan alıkoyamazken, kesinlikle başarılı hamileliği engelleyebilir. Bunlarla birlikte erkekte veya kadında kısırlık faktörleri varsa, yaş en sonunda gebeliği engelleyen faktör olabilir.

Bu gibi durumlarda, tüp bebek sıklıkla başarılı hamilelik için en iyi şansı sunar. Tüp bebek başarı oranları her yıl bir çok kadının 35 yaşın üstünde çocuk sahibi olduğunu gösterir. Ayrıca erkek yaşı da tüp bebek başarı oranlarını da etkileyebilir.

Tüp bebek tedavisinde yaşın başarı şansına etkisi
Yaşlara göre tüp bebek başarı oranları

 

Son Güncelleme 12.10.2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here