Tüp Bebek Tedavisinde Başarısızlığın Sebepleri

0

Tüp Bebekde Başarısızlık 

Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için başlı başına stres sebebidir. Tüp bebek tedavisinde başarısızlık sebepleri teknoloji altyapısını kullanarak detaylı bir incelemenin sonunda ortaya çıkmaktadır. Bu yazımızda genel olarak başarısızlık sebeplerine değineceğiz. Öncelikle şunu söylemek gerekir, 3 uygulamada iyi kalitede embriyo olmasına rağmen ya da 8-9 kez denenen embriyo transferine rağmen hamile kalınamıyorsa bu durumlara başarısızlık denir.

Tedavi öncesinde çiftlerde ayrıntılı inceleme yapılmalıdır:

Tüp bebek tedavisi öncesinde başvurduğunuz tüp bebek merkezi aile üzerinde detaylı bir inceleme yapmalı ve buna göre tüp bebek tedavisine başlamalıdır. Hamilelik süreci tek bir değere bağlı olmayan birden fazla etkenin etkileşimi ile olan bir süreçtir. Ayrıca üreme organları oldukça karmaşık yapılardır. Bu yüzden tüm ihtimaller göz önünde bulundurarak anne ve baba adayı detaylı bir incelemeden geçirilmelidir.

Tedavinin başarısız sonuçlanmasının birden fazla sebebi olabilir bu sebeplere ana başlıklar altında inceleyecek olursak 3 temel noktaya değinebiliriz.

  • Anne adayına nakledilen embriyonun yapısının bozulmaya uğraması.
  • Rahim kaynaklı sebepler. Rahim yapısında olan bozukluklar ya da rahim hastalıkları bu sebepler içerisine gerek temel unsurlardır.
  • Anne adayında tüplerde oluşan enfeksiyon hastalıkları, çikolata kistleri de tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasında önemli etkiye sahiptir.

Başarısız Tedavilere Karşı Ne Yapmak Gerekir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çiftler tüp bebek tedavisine başlamadan önce detaylı bir analizden geçirilmeli ve bu analizden çıkan sonuca göre tedaviye başlanmalı. Anne ve Baba adaylarında hamileliği engelleyecek durumlar tedavi öncesinde tespit edilmelidir. Başarısız olunan tüp bebek tedavilerinde de sorunun kaynağı bulunmalı ve bu yönde bir tedavi süreci başlatılarak tüp bebek denemeleri yapılmalıdır.

Psikolojik Destek

Tüm tedavi süreçlerinde olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de en önemli faktörlerden bir tanesi strestir. Tekrar eden tüp bebek denemelerinden sonra çiftlerde oluşan stres ve psikolojik bunalımlar bu süreci olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden tedavi sürecinde çiftlerin psikolojik destek almaları tedaviye olumlu yönde etki yapacaktır.

Kadınların gebe kalma özellikleri ne zaman azalmaya başlar?

Bir bayanda doğurganlık özelliği 35 yaşını geçtikten sonra hızla düşmeye başlar. Yaşın artması ile azalan yumurta sayısı, tüp bebek tedavisindeki başarıyı da olumsuz etkiler. Aynı şekilde yumurtanın kalitesi ve döllenme süresi de 35 yaşından sonra düşer. Bu konuda fikir almak amacı ile yaptırabileceğiniz bir çok test vardır. AMH testi bu testlerden biridir.

Yumurta kalitesinden ziyade elde edilecek yumurta hakkında bilgi verir.
Belirlenen bir araştırma sonucunda bayanlar tüp bebek tedavisi var diye, evliliği ertelemektedir. Fakat bayanlara tavsiyemiz 40 yaşını geçmemeleridir. Çünkü 40 yaşından sonra geçen her yıl çoğunlukla negatif sonuç doğuracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here