Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

0

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı

Tüm dünyada ve Türkiye de tüp bebek merkezlerinin sayısı gittikçe artmakta bundan çıkacak sonuç insanların gebe kalkma oranları geçmişe göre zorlaşmış olması tabi sebep ne olursa olsun tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin kafalarındaki en büyük soru bu işin sonu ne olacak bebeğimizi kucağımıza alabilecek miyiz? Tüp bebek kesin çözümmüdür? Elbette değil ama artık günümüzde gelişen teknoloji sayesinde çiftlerin çok buyuk miktarı bebeklerine sonuçta kavuşmaktadırlar 3 deneme sonrasında istatistiklere göre yüzde 85-90 lara varan oranlarda gebelik elde edilebilmektedir.

Sonuçta başarı bi çok faktöre bağlı olmakla beraber iki ana grupta incelenebilinir. Çiftin kendisine ait faktörler ve tabi ki merkeze ait faktörler çiftin kendisine ait faktörlere baktığımızda en önemli konu kadının yaşı olarak ortaya çıkmaktadır. 40 yaslarına yaklaştığı zaman bayan tüp bebekten elde edilen tedavi sonuçları ne yazık ki belirğin olarak azalmaya başlamaktadır. 45 yaslarında ise bazı istisnalar dışında yüzde 5 lere kadar inen basarı oranlarından bahsetmekteyiz dolayısıyla burada verilecek en önemlı mesaj kadınlar için gebe kalmayı anne olmayı 40 yaslara ertelemeyin olacaktır.

Bunun yanında elbette sebebi ne olduğu kadına ait ve erkeğe ait özel bir sorunun bulunup bulunmadığı genetik bir problem bulunup bulunmadığı gibi faktörlerde başarıyı doğrudan etkilemektedir. Bunun yanında diğer önemli konu elbetteki tüp bebek tedavisinin yapıldığı merkezin başarısıdır, tecrübesidir bunu dışarıdan anlamak elbette mümkün değil ama belkide uzun yıllar bu konuda çalışan yerleşik merkezlerin ayda yada yılda kaç vakaya hizmet ettığinin araştırılması da önemli ipuçları verebilmekteler ve son olarak da unutulmaması gereken konu şansın burada önemli bir rol oynadığıdır. Sonuçta uğrasan,vazgeçmeyen,ısrar eden çiftler çok büyük ihtimalle bebeklerine kovulacaklardır.

 

Ancak tüp bebek tedavisinin olası sonuçlarını etkileyebilecek bazı önemli faktörler vardır.

-Önceki Gebelikler:

  • Önceki gebeliğiniz doğal yollardan ise tüp bebek tedavisi ile gebe kalma şansınız daha yüksektir.
  • Tekrarlayan düşükler gebelikte daha az başarı göstergesi olabilir.

-Yaş

Doğurganlık Probleminin Sebebi:   Tüp bebek tedavisi çiftlerin bir çok problemlerine yardımcı olmak için en iyi seçimdir. Endometriozis, fallop tüplerinin tıkalı olması veya ovulasyon, azospermi,motilite gibi  faktörlerin neden olduğu infertiliteye sıklıkla tüp bebek tedavisi iyi yanıt verir. Ne yazık ki, bazen tüp bebek başarısı ile ilişkili bazı başka doğurganlık problemleri vardır,

Uterin anomalileri ve fibroid tümörleri: Bazı hastalar yapısal rahim problemleri veya iyi huylu fibroid tümörler nedeniyle gebe kalmakta zorlanabilirler. Bu problemlerin her ikisi de embriyonun tutunması ve düzgün bir şekilde gelişe bilmesini imkansız hale getirebilir. Ancak bu gibi durumlar cerrahi operasyonlarla giderilebilir.

Yumurtalık disfonksiyonu: Kadında düşük yumurtalık rezervinin göstergesi olan yüksek folikül uyarıcı hormonu (FSH) seviyeleri,yumurta kalitesinin düşük olması,yumurtalıklarla bağlantılı problemler tüp bebek tedavisi ile başarı şansının daha az olacağı anlamına gelir

Çiftlerin Kısırlık yaşadığı  sürenin uzunluğu:Araştırmalara göre birden fazla yıl  kısırlık sorunu yaşayan çiftler için tüp bebek başarısı zamanla azalır.

Donör yumurtaları kullanmak: Yumurta rezervi,yumurta kalitesi veya yaşları ilerlemiş hastalar için  donör yumurtaları kullanmayı tercih etmek, kendi yumurtaları ile tüp bebek denemekten daha yüksek başarı şansı verebilir.

Yaşam tarzı faktörleri:
Sigara: Sigara kullanımı, hem erkekler hem de kadınlar için ciddi üreme sorunlarına neden olur. Sigara içen erkeklerin sperm kapasitesinin azaldığı ispatlanmıştır  Kadın içicilerde ise yumurtalıkların yaşlanma süreci daha hızlıdır.

Aşırı kilolar ve obezite: Araştırmalar obezitenin tüp bebek başarısı üzerinde ciddi bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Aşırı kilo tüp bebek tedavisi için gerekli doğurganlık ilaçlarını ve hormonlarını işlevselliğini değiştirebilir yumurtlamayı etkileyerek adet döngüsünü bozabilir

Laboratuvar kalitesi: Laboratuvarlar tüp bebek tedavisinde büyük önem taşır.Döllenme öncesinde ve sonrasında embriyoların titiz kültürlenmesi için temiz ve steril bir ortam gerektirir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here