Büyüme Faktörü (GM-CSF) Düşüklerin Önüne Geçmede Yeni Bir Umut

0

Tekrarlayan tutunma başarısızlığı iki IVF/ICSI-ET siklusunda iyi kalitede embriyonun transferine rağmen gebelik oluşmaması olarak tanımlanabilir. Bunun sebebi rahim, rahim içi zarı (endometrium), tüpler, embriyo ile ilgili sorunlar ve diğer etkenler (örn:endometriozis, embriyo transfer tekniği, immünolojik faktörler) olarak sınıflandırılabilir. Tekrarlayan implantasyon başarısızlığına neden olan etkene göre cerrahi tedavi, ilaç tedavisi, genetik tanı, assisted hatching (embriyo zarında delikler açılması), ko-kültür, blastosist transferi gibi farklı yöntemlerden bir ya da bir kaçı kullanılabilir. Fakat tüm bunlara rağmen tekrarlayan başarısızlıkların önüne geçilemediği durumlarla karşılaşılabilir.

Son zamanlarda insan üreme sisteminde bulunan bazı büyüme faktörlerinin embriyonun tutunmasında ve gebeliğin devam etmesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Çünkü yumurtanın döllenmesinden embriyonun tutunmasına kadar tüm üreme sistemi boyunca büyüme faktörleri görev yapmaktadır. Büyüme faktörleri hücre yaşamı, gelişimi ve değişiminde etkilidir. Büyüme faktörlerinden en önemlisi olan GM-CSF tüp ve rahim sıvılarında bol miktarda bulunur. GM-CSF embriyonun ilk bölünmesinden sonra embriyoya bağlanır ve embriyonun tutunması sırasında ve tüm gebelik süresince görev yapar. Şimdiye kadar kullanılan kültür ortamlarının hiçbirisi büyüme faktörlerini içermemekteydi.

Yeni geliştirilen bazı kültür ortamları GM-CSF büyüme faktörünü içermektedir. Yapılan çalışmalar, GM-CSF içeren kültür ortamlarının embriyonun gelişimin hızını, kalitesini, blastosist oluşumunu ve tutunmasını olumlu yönde etkilediği göstermiştir. Aynı zamanda düşüklerin önlenmesinde de etkili olabileceği gösterilmiştir. Dolayısıyla tekrarlayan implantasyon başarısızlığı ve düşükler yaşamış olan çiftlerde GM-CSF içeren kültür ortamlarının kullanımı ile eve bebek götürme oranlarında olumlu yönde bir artışa neden olabileceği düşünülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here