Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Belirleyebilir Miyiz?

0

Bir sene boyunca korunmadan cinsel ilişkide bulunduğu halde çocukları olmayan aileler tüp bebek tedavisine yönelmektedir. Bu süreçte merak konularından birisi de tüp bebekte cinsiyet belirlenir mi konusu olmaktadır. Preimplantasyon genetik tanı olarak belirtilen bir yöntem sayesinde büyük oranda istenilen cinsiyet seçilebilmektedir. Kısa PGT olarak bilinen yöntemle bebek daha anne karnına dahil olmadan cinsiyeti belirlenebilir. Bebeklerdeki cinsiyet seçimini önemseyen aileler için tüp bebek yöntemi ile embriyo elde etmek gereklidir.  Preimplantasyon genetik tanının ortaya çıkma sebebi aslında genetiği bozuk olan embriyoları tesbit etmekti. Daha sonraları bu yöntem embriyolarda cinsiyeti belirlemek için de kullanılmaya başladı. Asıl amacı sağlıklı embriyoları anne karnına transfer etmek olan PGT yöntemi, tüp bebekte cinsiyet seçimi konusunda da kullanılmaya başlandı. Bu yöntemle %100 olmasa bile %99.9 gibi büyük oranda cinsiyet seçiminde başarı sağlanmaktadır. Bu oran sayesinde de aileler tarafından tercih sebebi olmaktadır.

 Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi

Biyoloji alanında XX şeklinde meydana gelen kromozom kızı ifade ederken XY şeklinde beliren kromozom erkek cinsiyetini temsil etmektedir. Tüp bebek tedavisi aşamalarından olan rahme embriyo gönderme esnasında  XX kromozomlu embriyo kullanırsa ve olumlu sonuçlanan tedavi sonrası gebe kalınırsa kız çoçuğun dünyaya gelmesi kesindir. Aynı şekilde embriyo transferi sırasında XY kromozomu kullanırsa ve anne adayı gebeliği sağlıklı bir şekilde tamamlarsa doğacak çocuk erkek olacaktır. tüp bebekte cinsiyet seçimi

Bu sayede de tüp bebekte cinsiyet seçimi meydana gelmiş olur. PGT olarak adlandırılan preimplantasyon genetik tanı yöntemi kullanılarak cinsiyet seçimini yapılması, tüp bebek sürecini olumlu veya olumsuz bir şekilde etkide bulunmaz. Tüp benek tedavisinin gebelikle sonuçlanması anne adayının yaşı ve yumurtalıklarının yumurta rezervi ile ilgili bir durumdur.

 Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Dünya genelinde uygulana ve kısaca PGT olarak ifade edilen tüp bebekte cinsiyet seçimi imkanı veren yöntem uygulanması için bazı şartlar ön görülür. Bu şartlardan ilki, preimplantasyon genetik tanı yöntemiyle cinsiyet tercihinde bulunacak ailenin daha öncesinde iki çocuk sahibi olmalarıdır. İlk tüp bebek denemesinde veya ikinci çocuk isteğinde cinsiyet seçimine izin verilmemektedir. Önceki iki çocuğun da aynı cinsiyetten olması ikinci şart olmaktadır. Herhangi bir genetik rahatsızlığı bulunan çiftlerde ve yaşı 40ın üstünde olan anne adayları içinde preimplantasyon genetik tanı yöntemi kullanılmasına izin verilmektedir. Bazı ülkelerde tek cinsiyetin çok fazla yaygınlaşması sonucunda da PGT yöntemiyle cinsiyet tercihi yapılmakta ve böylece nüfus planlaması sağlanmaktadır. Ayrıca sadece kız bebeklerde veya sadece erkek çocuklarda görülebilecek genetik hastalıklar bulunmaktadır. Bu tarz hastalıklar tüp bebek tedavisinde anne rahmine embriyo transferi yapılmadan önce laboratuvar ortamında gözlenirken anlaşılmaktadır. Bu tarz durumlarda da preimplantasyon genetik tanı yöntemi kullanılarak cinsiyet seçimi yapılır. Bu sayede cinsiyete bağlı genetik hastalıkların önüne geçilmiş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here