Tüp Bebek Tedavisinde e2 Hormonu Nedir? Değeri Kaç Olmalıdır?

0

Tüp bebek Tedavis ve E2(estradiol) Hormonu

Tüp bebek tedavisi bir çok etkinin bir arada bulunması sonucu olumlu sonuç veren bir yöntemdir. Bu etmenlerden biri olan tüp bebek tedavisinde e2 Hormonu nedir sorusu oldukça önemlidir. E2 olarak kısaltılan hormon aslında estradiol hormonudur. Bu hormon kadınların adet döngüsü esnasında veya gebelik sürecinde salgılanan bir hormondur. Hamilelik esnasında e2 hormonunu plesanta salgılar. Bir sene düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunan çiftlerin gebelik elde edememesi durumunda başvurduğu tüp bebek tedavisinde e2 hormonu önemlidir. Anne adayının adet döngüsündeki üçüncü gününde yumurtalık rezervinin uygunluğu için e2 hormonuna bakılabilir.

 Tüp Bebekte E2 Hormonu Ne İşe Yarar?

E2 hormonu kadınlara kadınlık özelliklerini veren hormondur. Örneğin göğüsler bu hormon sayesinde gelişmektedir. Tüp bebekte e2 hormonu ne işe yarar konusunda araştırılmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalara göre e2 hormonu yumurtanın gelişim gösterdiği esnada follikül adı verilen ve içersinde sıvı bulunduran keseciklerin etrafında salgılanmaktadır. Bu keselerin büyümesiyle hormon seviyesinin artması arasında da doğru orantı bulunmuştur. Bu hormonun artıp azalması farklı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Doğumsal kalp hastalıklarının görülmesi, şeker hastalığı, hipotalamus hastalıkları ve kronik böbrek rahatsızlıklarına bu hormon neden olabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde e2 hormonun seviyesi 50pg/ml’den fazla olmaması gerekir. Bu nedenle anne adayı tedaviye başladığı andan itibaren tüp bebek ilaçlarını kullanırken düzenli olarak e2 hormonlarını kontrol ettirmelidir.

 Tüp Bebekte E2 Hormonu Neden Yükselir?

E2 hormonu progestoren hormonuyla beraber kadınlardaki regl oluşumunu düzenler. Direk üreme sistemini etkileyen bu hormonun tüp bebekte e2 hormonu neden yükselir sorusunu akla getirmesi gayet olağandır. Bu hormon kadınların ergenliğe girmesinin ardından salgılanmaya başlar ve rahim genişlemesi gibi fiziki gelişimlerde etkili olur.

tüp bebekte e2 hormonu neden yükselir
e2 Hormonu

Hamilelik esnasında e2 hormonunun değeri 10 ile 35pg/ml değerleri arasında olması normal karşılanır. Değerin artması gebeliği riske sokacaktır. E2 hormonun yükselmesine neden olan faktörler arasında yumurtalık tümörleri ve follikül kistler bulunmaktadır. Gebelik meydana geldiği zaman sıvı keseceklerinin büyümesiyle e2  artış gösterir. Belirli bir orana kadar bu artış normal kabul edilmektedir. Tedavi süresince hormon kontrolünün yapılması normal bir durumdur.

 Yumurta Toplama Öncesi E2 Değeri Kaç Olmalıdır?

E2 hormonlarının yardımıyla organlar gelişir ve üreme organlarının devamlılığı sağlanır. Yumurta toplama öncesi e2 değeri kaç olmalıdır sorusuna verilen genel cevap ise 0-35 pg/ml’dir. Ancak bu değerler genel bir değerdir. Az veya fazla olması gebeliği etkileyen durumlardır ancak bu değerin farklı olması kesin engel değildir. Sadece gebelik elde etme şansını azaltacaktır. Genel olarak e2 hormonunun 50’nin altında olması gerekli görülür. Bu değerin yüksek çıkması tüp bebek tedavisi uygulansa da gebelik şansının az olduğunu gösterir. Bu nedenle tedaviye başlanmadan önce mutlaka e2 hormonunun değerine bakılması gerekir. Belirli bir değerin üzerinde olan hastalarda bu hormonun kontrol altına alınması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisinde İğne Yöntemi Nedir? başlıklı yazımızıda okumanızı öneriyoruz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here