Tüp Bebek tedavisinde hormonların rolü

0

Tüp Bebekte Hormonların Rolü

Tüp bebek tedavisine başlarken öncelikle doğal menstruasyon döngüsünü kontrol altına almak ilk adımdır. Doğal döngü kontrol altına alındıktan sonra  gonadotropin salgılanmasına yardımcı olan hormon olarak bilinen bir tür doğurganlık hormonu tedavisi başlanmaktadır. Bu tedavinin amacı yumurtalıkların normalden daha fazla olgun yumurta bırakmasını sağlamaktır.

Tüp bebek tedavisinde hormonların etkisi

Tüp bebek tedavisinde önemli rol oynayan hormonları gelin hep beraber inceleyelim,

1-Luteinising hormonu (LH)

Tüp bebek tedavisinde luteinising hormonu, gebelik için önemli rol oynar .Bu horman vücutta anterior hipofiz bezinde bulunan gonadotropik hücreler tarafından salgılanır. Kadınlarda yüksek lüteinizan hormon genellikle  polikistik over sendromuna bağlanır. Ayrıca Klinefelter ve Turner sendromu gibi genetik vakalarda bu hormonun yükselmesine neden olabilir.

Aksine düşük seviyedeki (LH) hormonu erkek ve kadın kısırlığa neden olabilir. Yetersiz hormon düzeyi yumurtlama sürecini  ve sperm üretimini kısıtlayacaktır.Düşük seviyedeki luteinising hormonuerkeklerde gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) salgılanmasında ve kadınlarda ovulasyon fonsiyonunu durdurur.

2-Anti-mullerian hormonu (AMH):

Anti-Müllerian Hormonu (AMH) ,yumurta keselerinde granulosa (foliküller) hücreleri tarafından salgılanan bir hormondur.Kadındaki Anti-Müllerian (AMH) seviyesi yumurtalık rezervi hakkında iyi bir göstergedir. İyi bir AMH hormonu seviyesi tüp bebek tedavisinde gebelik şansınız artırabilir. AMH adet dönemi boyunca değişiklik göstermez bu nedenle testi herhangi bir zaman yatırabilirsiniz.

Anti-Müllerian Hormonu (AMH) hangi durumlarda yapılır

  • Bir yıldan fazla gebe kalmaya çalışıyorsanız ve yumurtalık rezervinizin durumunu merka ediyorsanız.
  •  Daha önce kanser tedavisi (Kemoterapi) veya yumurtalık ameliyatı geçirdiyseniz ve   doğurganlığınızı etkileyip etkilemediğini öğrenmek istiyorsunuz.
  • Yumurtalık tümörü süpheniz varsa

3-Progesteron

Progesteron, kadını gebelik sürecine hazırlamak rahimi uyaran steroid hormonlarından biridir. adet düngüsünde yumurtlamanın ardından endokrin üretimi için corpus luteum tarafından salgılanır. Bu hormon başarılı bir tüp bebek tedavisi için emriyo implantasyonu elde edilmesini sağlar,erken yumurta tahliyesini engeller.

4-Östrojen

Östrojen, kadınlarda progesteronla birlikte en önemli sex hormonlarından biridir hormon  kadında fizyolojik yapı ve  üremeden sorumludur. Tüp bebe tedavisinde östrojen hormonu  endometriyal astarın stabilize edilmesine yardımcı olur ve gebelik şansını artırmada büyük bir öneme sahiptir.

Östrojen diger fonsiyonları:

  • Kadınlarda adet döngüsünü kontrol etmeye yardımcı olur.
  • Kemik sağlıgını korumada yardımcı olur
  • Kalp,deri,beyinsel aktiviteleri etkiler.

5-Tiroid hormonu (TSH) 

Trioid hormonu(TSH) tüp bebek tedavisinde önemli role sahip hormonlardan biridir. Hipofiz bezi tarafından salgılanan ve tiroid bezini uyaran bir fonksiyonu vardır. Kadınlarda yumurtalık fonsiyonun düzeni için östrojen ve progesteron hormonları ile birlikte çalışır.

6-Folikül uyarıcı hormon (FSH):

Folikül hormonu (FSH) kadınlarda olgun yumurta üretiminden sorumlu olan hormon erkeklerde testilerin işlevseligi için gerekli olan hormondur. Kadınlarda salgılanmasıyla yumurtalık uyarılımı sağlanır.

 

Yararlanılan Kaynaklar

  • hormone.org
  • yourhormones.info

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here