Tüp Bebek Tedavisinde İğne Yöntemi Nedir?

0

Gelişen teknoloji sayesinde tüp bebekte kullanılan yöntemler de değişmekte ve gelişmektedir. Tüp bebek tedavisinde iğne yöntemi genellikle erkek kaynaklı kısırlıkların çözümü için kullanılmaktadır. İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonun kısaltması ICSI olarak belirlenmiştir. Bu ifade yumurta içersinde sperm enjekte edilmesine verilmektedir. Anne adayının aspirasyonunun ardından IVF laboratuvarında bulunan yumurtayı döllemek için kullanılan bir yöntemdir.

ICSI ve IVF, döllenme işlemi için özel tasarlanlanan bir iğneyi ve sperm seçilirken bireyselliğe imkan tanıyan özel mikromanipülasyon araçlarını içerir. Ayrıca ters mikroskoplar da bu yöntemde kullanılmaktadır. Özel olarak üretilen iğne yumurta zarının dış katmanına kadar dikkatle iletilir. Sperm yumurtanın iç kısmını oluşturan sitoplazmaya enjekte edilir. Bu işlemin ardından %75-80 oranında normal döllenme görülür. Ayrıca in vitro fertilizasyonu için de birkaç tane yumurta elde edilmesine imkan tanır.

 Tüp Bebek Tedavisinde Kimlere İğne Yöntemi Uygulanır?

Çoğu klinik bu yöntemi sadece erkek infertilitesinin yoğun yaşandığı durumlarda kullanmaktadır. Kimlere iğne yöntemi uygulanır sorusunun cevabı erkek infertilesi ile sınırlı değildir. Bazı kliniklerde her vakada kullanıldığı bilinmektedir. Ancak alanında uzman kişilerin bir araya geldiği klinikler bu iki uç noktanın orta kısmında durmaktadır. Bu nedenle önemli olan tüp bebek tedavisinde klinik seçimi oldukça önem taşımaktadır.

Tüp bebek tedavisinde iğne yöntemi
Tüp bebek tedavisinde iğne yöntemi

Dönor sperm istemeyen çiftlerde görülen erkeğe bağlı ciddi kısırlık sorunlarında iğne yöntemi kullanılır. Semen örneğinde mililitrede 15 milyonun altında sperm konsantrasyonu bulunan erkekler için de bu yöntem tercih edilmektedir. Sperm hareketliliği -%35 olan ve kötü sperm morfolojisine sahip erkekler içinde bu yöntem uygun görülmektedir. Bazı çiftlerde düşük yumurta verimi gözlenmektedir. Böyle bir durumda kullanılan ICSI yöntemi döllenmiş yumurta yüzdesini arttırmaktadır.

 Tüp Bebekte İğne Tedavisi Başarı Oranını Artırır Mı?

 Tüp bebek tedavilerinde gelişen yöntemler sayesinde başarı oranı da gün ilerledikçe artmaktadır. Yapılan araştırmalarda tüp bebekte iğne tedavisi başarı oranını arttırır mı konusu ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tüp bebek tedavisinde ICSI yöntemi kullanılması yumurtanın döllenme şansını %75-80 oranında arttırmaktadır. Bu oran, gebelik başarı oranından farklı bir orandır. Döllenmedeki başarı oranını ifade etmektedir.

Gebelikte başarı oranı bazı çalışmalarda ICSI kullanılmayan tedavilerde daha yüksek görülmüştür. Bunun nedeni olarak tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyan çiftte kadının yaşı ve yumurta rezervinin durumu gibi farklıların gözlenmesidir. Daha net açıklamak gerekirse, infertilite sorunu olan kadınların tedavi oranları daha yüksek iken erkek kaynaklı kısırlık sorununda gebelik elde etmek daha zor bir durumdur. Ayrıca yumurtaya bağlı olan infertil sorunu daha az iken nedeni tam olarak bilinemeyen infertil sorunları daha fazladır.

Yapılan araştırmalara göre döllenememe kaynaklı gebelik elde edememe durumlarında kullanılan tüp bebekte iğne yöntemi, yumurtanın döllenme ihtimalini arttırmaktadır. Özellikle erkek kaynaklı kısırlıklarda bu yöntemi kullanmak olumlu sonucu arttıracaktır. Anca bu konuda tedaviyi yürüten doktorun çifti uygun görmesi ve bu yöntemi kullanmayı uygun görmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here