Tüp Bebek Tedavisinde Kimler Yumurta dondurabilir?

0

Yumurta Dondurma

Bir sene boyunca korunmadan cinsel ilişkide bulunmasına rağmen çocuk sahibi olamayan ailelerin başvurduğu tüp bebek tedavisinde yumurta dondurma işlemi uzun yıllardır yapılmaktadır. Ancak teknolojinin yeterli olmaması sebebiyle çoğu kere olumlu sonuç alınamıyordu. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle beraber yumurta dondurma işlemi sağlıklı sonuçlar vermeye başlamıştır. Yumurta dondurma işleminde tüp bebek tedavisinde olduğu gibi anne adayına dışarıdan hormonlar verilmektedir. Bu hormonlar kişiden kişiye doz değişikli göstermektedir. Verilen bu hormon yumurtalık hücrelerini çoğaltmaktadır. Belirli bir orana kadar büyüyen yumurta hücreleri anne adayına küçük bir anestezi işlemi uygulanarak toplanır. Tedavi süresince anne adayının üç dört kere kontrole gitmesi gerekir. Ortalama 12 gün süren tedavi süresince hastanede yatmak gerekmez. Tedaviden tam sonuç alabilmek için önemli olan nokta, çözülen yumurtaların canlı olması gerekir. Bazen de yumurtanın donmasında veya çözülüp rahme yerleştirilmesinde sorun bulunmaz ancak anne adayının rahmi gebelik için elverişli değildir. Böyle durumlarda da sağlıklı embriyo elde edilse de gebelik düşük ile sonuçlanabilir.

 Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?     

Yumurta dondurma işleminin başlangıcında adet dönemindeki anne adayının rahmi ultrason yöntemiyle değerlendirilir. Ultrason incelemesinden sonra eğer yumurta dondurma işlemi için bir engel bulunmaz ise ilaç tedavisine başlanır. Kullanılan ilaçların amacı yumurtaları geliştirmek içindir ve iğne şeklinde uygulanır. Karın bölgesinden uygulanan küçük iğneler, dondurma işlemi isteyen kişi tarafından kendi kendine uygulanabilir. Bu ilaç tedavisi genellikle on gün sürmektedir. On günlük tedavi süresince doktor tarafından birkaç kere kontrol istenir. Bu kontrollerde yumurtaların olgunlaşması gözlenir. Belirli bir büyüklüğe ulaşan yumurtalara son bir iğne yapılır. Bu iğnenin amacı olgunlaşan yumurtaları çatlatmaktır. Son iğneden sonra 36 saat beklenir. Daha sonrasında yumurta toplama işlemine geçilir. Yumurta toplama işleminden önce yapılması gereken tek şey en az altı saat öncesinde bir şey yemek ve içmemektir.

yumurta dondurma süreci

Bunun dışında yumurta dondurmak isteyen kişinin hastanede yatması gerekmez. Ortalama yarım saat süren işlemin ardından hasta taburcu edilir. Yani yumurta dondurma süreci ve tüp bebek tedavisinin süreci benzerlikler göstermektedir. Bu benzerliğin sonucu olarak maliyet açısından iki yöntem arasında büyük farklılıklar bulunmaz.

 Kimler Yumurta Dondurma İşlemi İçin Uygundur?

Tüp bebek merkezlerinde gerçekleşen yumurta dondurma işlemi kimler için yapılabilir sorusu, tedaviye başlangıç için önemlidir. Yumurtalıklarında azalma olmuş veya kemoterapi tedavisi alan ve ameliyat sonrası yumurtalıkları zarar göreceği bilinen kadınların yumurta dondurma işlemi yapılabilir. Yumurta dondurma işlemine sadece bekar kadınlar başvuru yapabilmektedir. Eğer evli bir kadın tarafından dondurma isteği gelirse, yumurta değil embriyo dondurma işlemi uygulanır. Çeşitli hormon testleri uygulanarak anlaşılan yumurtalık rezervinin azalması durumunda, birkaç tane alanında uzman kadın doğum uzmanı doktorun onayıyla yumurta dondurma işlemi başlatılır. Dondurulan yumurtalar -196 derecede ve beş yıl boyunca korunmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here