Home Tüp Bebek Tüp Bebek Tedavisinde Lazer Uygulaması ve Mikro Tese

Tüp Bebek Tedavisinde Lazer Uygulaması ve Mikro Tese

0
Tüp Bebekde Lazer yöntemi

Bir yıl süreyle düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik olmuyorsa çiftlerin durumu incelemeye başlanabilir. Erkekte spermlere bakılır. Sperm sayısında ciddi bir azlık söz ise konusu ise detay incelemelere geçilir. Kadında hormonlara bakılır, ultrason ile rahim ve yumurtalıklar değerlendirilir. İlaçlı rahim filmi çekilerek tüplerin açık olup olmadığına bakılır.

Tüm bu muayene ve incelemeler sonunda eğer gerek görülürse tüp bebek tedavisine başlanır, bazen sadece yumurtalıkların ilaçla uyarılması yeterli olacaktır, bazen de buna ilaveten erkeğin spermleri yüzdürülerek yapılan hazırlama işlemi sonrası yumurtanın rahime atılacağı saatlerde bu spermler rahim içine verilerek gebelik olmasına gayret edilir. Bunlardan sonuç alınamaz ise tüp bebek tedavisine geçilir. Ancak erkeğin spermlerinin sayıca çok az olması veya kadında yumurtaları rahime aktaran Tüplerin tıkalı olması halinde ön tedavi aşamaları atlanır ve doğrudan ilk seçenek olarak tüp bebek tedavisine başlanır. Sebebi izah edilemeyen durumlarda pek çok merkez öncelikle aşılama yöntemini uygulayarak tedaviye başlar. Ancak bu durumda bunun vakit kaybı olacağı düşünülmektedir, izah edilemeyen o sebebin doğrudan tüp bebek tedavisi ile aşılması çok daha kolay olabilir.

Tüp Bebekte Lazer Uygulaması

Laboratuvarda tüp bebek işlemlerinde çeşitli aşamalarda döllenmiş yumurtaların kabuklarına müdahale etmek gerekmektedir. Geçmişte bu işlem asit ile kabuğun eritilmesi veya mekanik olarak cam pipetler ile kabuğun kırılması ile yapılmaktaydı. Maalesef lazer cihazı olmayan yerlerde işlemlerin hala bu şekilde yapıldığı bilinmektedir.

Videoda Lazer yardımı ile tüp bebek embriyo biyopsisi gösterilmekte:

Ancak günümüzde son on yıldır bu işlemler lazer ile yapılmaktadır. Kabuğun inceltilerek yumurtanın rahime yerleşmesinin( implantasyonun) kolaylaştırılması, yerleştirme öncesi genetik tanı için kabukta delik açılarak embriyodan bir hücre alınması için günümüzde vazgeçilmez teknik incelikler artık sadece lazer (assisted hatching) yöntemi ile mümkündür.

Tüp Bebekte Lazer Uygulaması Kimlere Uygulanıyor?

  • Bayan yaşının 37 ve üzeri olması
  • çok az sayıda embriyo elde eilebiliyor olması,
  • tüp bebek tedavisinin 2 veya daha fazla başarısızlığa uğramış olması
  • Embriyo zarının normalden daha fazla kalın olması,

Yapılan araştırmalar tüp bebek tedavisinde lazer yardımlı embriyo transferinin  başarı şansını artırdıgı yönündedirç

Kaynak: https://academic.oup.com/humrep/article/21/8/2136/2938611

Mikro Tese

Erkekte menide hiç sperm olmaması halinde (azospermi) muayene ve hormonal değerlendirme yapılır. Bazen testisleri uyaracak beyin hormonları çok azdır (hipogonadotropik hipogonadism), bunların ilaç olarak verilmesi ile üç dört aylık bir sürede sperm yapımında ciddi düzelmeler görülebilir.

Sperm yapımı çok normal olup spermlerin dışarı atılmasını sağlayan kanallar tıkalı olabilir. Bu durumda kanallardan sperm enjektör ile çekilir ( PESA)

İlgili Yazı:Sperm Testi (Spermiogram) Nedir? Amaç,Hazırlık ve Sonuçlar

Sperm yapımının muhtelif nedenler ile çok azalmış olması halinde ise menide ya hiç sperme rastlanmaz ya da rastlansa bile bunlar mikroenjeksiyona uygun sayı veya yapıda olmayabilir. Kadında yumurtalar hazırlandıktan sonra yumurta toplama günü erkekte anestezi eşliğinde ameliyathane mikroskopu ile testis dokusunda sperm aranır. Sperm bulunması halinde yumurtalar toplanır ve bu spermler ile enjekte edilir (mikro enjeksiyon ICSI) .Eldeki fazla spermler içinde bulundukları testis doku parçaları ile birlikte dondurularak yine sadece kendilerine kullanmak üzere bir sonraki işlemler için saklanır ( tabii ailenin haberi ve izin onayı ile).

TESE işlemi ayaktan cerrahi işlem gurubundadır, hastanede yatmayı gerektirmez, yaklaşık bir saatlik işlem sonrası birkaç saatlik istirahat ile erkek klinikten ayrılabilir. Spermin bulunması ve yumurtalıkların uyarılması için verilen ilaçları ve emeğin boşa gitmesi ihtimaline karşı bu işlemin öncelikli olarak yapılması önerilir. Sperm bulunması halinde kadında adet günü ile birlikte yumurtalıklar uyarılarak tüp bebek işlemlerine başlanabilir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here