Tüp Bebek Tedavisinde MESA İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

0

MESA İşlemi

Erkekte üreme hücresine verilen isim spermdir. Kadın üreme hücresine ise yumurta adı verilir. Hamilelik sürecinin başlaması için sperm hücresi içinde bulunan genetik materyallerin, yumurta içerisinde var olan genetik materyaller ile etkileşime geçip birleşmesi gerekir. Gebelik için gerekli olan bu birleşme işleminin adı döllenedir. Döllenme doğal yollardan gerçekleşme, tüp bebek tedavisi ile laboratuvar ortamında yumurta ve sperm döllendirilir. Kısırlık çeşitlerine göre tüp bebekte MESA yöntemi de kullanılır. Erkeklerdeki sperm üretimi ergenlik yaşına gelmeleri ile başlar. Sperm sayısı da erkekten erkeğe fark ettiği gibi aynı erkekte de sabit olmaz. Sperm sayısında dalgalanmalar erkekler için normal sayılır. Bu durum göz önünde bulundurularak sperm tahlili yaparken normal olmayan bir durumun varolduğunu tesbit etmek için üçer hafta arayla iki farklı sperm testinin yapılması gerekir.

Bu iki testte de aynı negatif durum tekrarlanırsa, erkek sperm hücrelerinde sorun olduğu kesinleşir. Tek seferde ulaşılan sonuç kesin değildir. Erkeklerde kısırlık sebepleri araştırılmıştır ve dört ana maddede toplanmıştır. Bunlardan ilki beyindeki sperm üretiminden sorumlu hormonların yeteri derece işlevini yapmamasıdır. İkinci kısırlık sebebi erkeğin testisinde var olan sorunlardır. Üçüncü grup kısırlık sebebi ise spermlerin taşınması aşamasındaki meydana gelen sıkıntılardır. Son olarak kısırlık sebepleri arasında %50lik paya sahip grup ise nedeni belli olmayan kısırlıktır. Sperm problemi yaşayan hastalar üzerinde yapılan tüm araştırmalara rağmen yarısındaki kısırlık sebebi bulunamamaktadır.

 MESA Neden Uygulanır?

Erkeklerin testisinde az sayıda da olsa sperm üretimi varsa tüp bebekte MESA işlemi gibi çeşitli yardımcı üreme yöntemleri sayesinde çocuk sahibi olma şansları vardır. Erkekteki kanalların doğuştan veya bazı sebeplerle yok olması ya da var olan kanalların çeşitli sebeplerle kapalı olması durumunda epididimden ince iğneler kullanılarak mikroskop altında sperm alınır.

 MESA işlemi
tüp bebekte MESA işlemi

Epididim, erkek testinin arka kısmında yoğun bir şekilde dolanmış olarak varolan ve mikroskobik tüplerden oluşan testisin boyunca uzanan sonradan ekleme organa verilen isimdir. Bu işleme mikrocerrahi ile sperm aspirasyonu yani MESA adı verilir. Bu işlem esnasında baba adayına lokal veya genel anestezi uygulanmaz. On dakika gibi kısa sürede yapılan işlemden sonra hastanın hastahanede yatmasına gerek yoktur. Belirli bir süre dinlendirilen hasta, aynı gün taburcu edilir.

 MESA İşlemi Nasıl Uygulanır?

Erkeklerdeki azospermi olarak adlandırılan kısırlık sebebi, menide hiçbir şekilde spermin görülmemesi durumudur. Bu durumda tüp bebekte MESA yöntemi veya TESE,TESA,MESA yöntemleri kullanılması gerekir. Bu yöntemlerde tüp bebek tedavisi için sperm elde etmek amacıyla cerrahi yönteme başvurularak erkeklerin testisinden sperm elde edilir. Bu farklı cerrahi yöntemlerden hangisinin tercih edileceği, alanında uzman tüp bebek doktoru tarafından belirlenir. Epididim adı verilen eklenti organdan erkeğin spermi ilerlerken, sperme hareket yeteneği kazandırılır ve spermin olgunlaşması sağlanır. Yani menisinde sperm bulunmayan erkeklerde MESA yöntemi sayesinde cerrahi bir işlem ardından doku parçaları alınır ve bu dokulardan sperm elde edilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here