Home Tüp Bebek Tüp Bebek Tedavisinde Sakatlık Riskleri

Tüp Bebek Tedavisinde Sakatlık Riskleri

0
tüp bebek tedavisinde sakatlık riskleri
Tüp Bebek Tedavisi ve Sakatlık riski

Tüp Bebek ve Sakatlık Riski

Tüp bebek tedavisinde gelişen teknoloji sayesinde başarı oranı günden güne artmaktadır. 2017 senesinde yapılan araştırmalara göre tüp bebekte başarı oranı %50 kadar yüksek bulunmuştur. Bu kadar başarıya rağmen tüp bebek tedavisinde bazı sıkıntılı durumlar da meydana gelebilir. Bu durumlardan ilki tüp bebek tedavisinde sakatlık riskleri görülmesidir. Önceki yıllara nazaran son yıllarda engelli olarak dünyaya gelen bebek sayısında artış vardır. Bu artık sadece tüp bebek tedavisi sonucunda dünyaya gelen bebeklerde değil normal yollarla gebelik ardından doğan bebekler için de söz konusudur. Ortalama %3 oranında engelli bebek dünyaya gelmektedir. Tüp bebek tedavisine 35 yaşından sonra başlama kararı alan anne adaylarında sakat çocuk dünyaya getirme riski daha fazla olmaktadır. Bir başka sakat çocuk nedeni de tüp bebek tedavisi esnasında bebek için zararlı etkileri bulunan ilaçların kullanılmasıdır. Tüp bebek tedavisinden sonra dünyaya gelen çocuklar zararlı kimyasallara maruz kalmak veya bulaşıcı hastalık kapmak suretiyle de sakat kalabilir. Genetik faktörler de sakatlık konusunda etkilidir.

 Tüp Bebekte Down Sendromu Riski

Normal bir insanda 46 kromozom bulunur. Çeşitli sebeplerle bu sayının 47’ye ulaşması down sendromu olarak adlandırılır. Çeşitli sebeplerle kısırlık yaşayan ebeveyn adayları çareyi tüp bebek tedavisinde bulmaktadır. Ancak tüp bebek tedavisinde bazı sakatlık riskleri mevcuttur. Bu risklerin başında da tüp bebekte down sendromu riski bulunmaktır. Bu riskİn oranı ve sebebi hakkında çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.

tüp bebekte down sendromu
Tüp Bebek Sakatlık Riski

Yapılan araştırmalara göre tedavi aşamasında yumurtaların uyarılması amacıyla kullanılan çeşitli ilaçlar kromozom sayısında farklılık sonucunu verebilmektedir. Dowm sendromu ile tedavi sürecindeki anne adayının yaşı arasında bir ilişkinin bulunmadığı da yine yapılan araştırmalar ile ortaya konmaktadır. Tüp bebek tedavisi sonucunda down sendromlu çocuk dünyaya getirme ihtimalinin normal gebelik sonucunda doğan bebeklere göre fazla olmasının sebebi, yumurtadan en yüksek verimi almak için kullanılan ilaçlardır.

 Tüp Bebekte Anormali Riski

Tüp bebek tedavisi başlamadan önce ve tedavi sürecinde anne adayı ve bebek devamlı kontrol altındadır. Bu kontrollerin amacı tüp bebekte anormali riski durumunu en aza indirmektir. Özellikle son 50 yıl içerisinde yardımcı üreme yöntemleri hakkında yapılan çalışmalar sonucunda tüp bebek tedavisinde anormali riski azalmaktadır. Anormali yani sakatlık, doğan bebeğin bir kısım farklılarlar taşıyarak diğer bebeklerden farklı olması anlamına gelir. Yapılan araştırmalara göre tüp bebek tedavi sonucunda yaşanan minimal anormallikler %1in de altında bir ihtimaldir. Bütün doğumlarda olduğu gibi tüp bebek tedavisi sonucu dünyaya gelen bebeklerde de aynı oranda anormali riski bulunur.

 Tüp Bebekler Daha Mı Zeki Oluyor?

 Tüp bebek tedavisi sonucu dünyaya gelen bebek ile normal yollarla gebelik yaşanmasının ardından dünyaya gelen bebek arasında hiçbir fark bulunmamaktır. Bebeğin tüp bebek sonucu dünyaya gelmesi zekasının daha fazla veya daha az olacağı anlamına gelmez.

 Tüp Bebekler Daha Mı Az Yaşıyor?

Tüp bebek tedavisi sonucu dünyaya gelen bebek ile normal yollardan dünyaya gelen bebek arasında fiziki veya biyolojik bir fark bulunmaz. Tüp bebekler daha az yaşar ifadesi tamamen kulaktan kulağa yayınlan asılsız bir bilgidir. Her iki şekilde dünyaya gelen bebeğin de yaşama şansı aynı orandadır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here