Tüp Bebek Tedavisinde Spor ve Egzersiz Yapmalı mıyım?

3

Tüp bebek tedavisine başlayacak hastalarda en sık karşılaşılan sorulardan biriside tüp bebek tedavisi sırasında spor veya egzersiz yapıp yapmayacağı ve  eger yapılacaksa, ne kadar egzersiz yapılacağı konusudur.

Kilo ve Tüp Bebek Tedavisi Arasındaki İlişki

Kadın doğurganlığı ile kilo arasında güçlü bir bağ vardır. Öyle ki aşırı kilolu veya düşük kilolu olmak çocuk sahibi olma konusunda çiftlerde sorunlara yol açabilir. Benzer şekilde, aşırı kilolu veya düşük kilolu olmak, tüp bebek tedavisi ile gebe kalmayı zorlaştırabilir. Uzmanlar tüp bebek tedavisi öncesi diyete ve egzersiz yapma konusunda sizleri uyarabilir. Egzersiz ve diyet tüp bebek başarı şansınızı kesinlikle artıracaktır.

Eğer ciddi ölçüde zayıfsanız, tüp bebek tedavisine başlamadan önce kilo almak için çaba göstermeniz gerekecektir. Yine, bu çabanız doğal yollardan gebe kalma şansınızı artıracaktır. Bu, egzersiz yapmayı bırakıp yağlı yiyecekler yemeye başlamanız gerektiği anlamına gelmez. Sağlıklılık bir vücut kitle indeksine (VKİ) sahip olabilmek için doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Vücut Kitle Endeksi (VKİ) Nedir?
Kilonuzu boyunuzun metre cinsinden karesine böldüğünüz zaman ortaya çıkan rakamdır. Vücut kitle indeksi (VKİ) İngilizce’de Body Mass Index (BMI) olarak ifade edilir.

Boyunuz için normal bir Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ulaşmak ve korumak için sağlıklı bir yol bulmak için doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Tüp Bebek Sırasında ve Öncesinde Egzersiz

Tüp bebek tedavisi öncesi bir veya iki ay içinde, iyi bir kardiyovasküler ve kuvvet antrenmanı programı edinmeniz gerekecektir. Bu, vücudunuzu başarılı bir tüp bebek süreci için hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Tedavi başladıktan sonra, aktif olmaya devam etmek isteyebilirsiniz, ancak egzersiz programınız biraz azaltmanız gerekir. Bu süreçte yürüme gibi hafif egzersizler şiddetle teşvik edilir. Ancak, koşma ve halter, yumurtalık burulma riskinizi artırırken hamilelik şansınızı azaltabilir. Yumurtalık torsiyonu, yumurtalığın kendi kendine döndüğü nadir fakat son derece ciddi bir durumdur. Tüp bebek tedaviniz sırasında günde en az 30 dakika hareket ettiğiniz sürece, muhtemelen yeterli egzersiz yapıyorsunuz demektir. Bu süreçte vücudunuzun size gönderdiği sinyallere dikkat edin ve ümitsizliğe kapılmayın tedaviniz harika geçecektir.

 

3 YORUMLAR

  1. Tüp bebek tedavisinde bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için kesinlikle sporla birlikte iyi beslenmek gerekiyor. Tüp bebek tedavisine yönelik okuduğum kitapta bir doktor normal doğuma göre daha tüp bebeğin daha riskli olduğu için çocuğun anne karnında gelişiminin sağlıklı tamamlanması için spor ve beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini yazmıştı. Hatta şişman kadınların zayıf kadınlara oranla tüp bebek tedavisinde daha başarısız olduğu da yazılı. Bu yüzden kesinlikle beslenmenize dikkat edin.

  2. Sayenizde faydalı bilgiler öğreniyoruz eşimle birlikte. Bizim de merak ettiğimiz konuların başında grliyordu diyet. Şimdi uzman diyetisyen eşliğinde programa başlıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here