Home Tüp Bebek Tüp Bebek Tedavisinde Uygun Rahim Kalınlığı Kaç Mm Olmalıdır?

Tüp Bebek Tedavisinde Uygun Rahim Kalınlığı Kaç Mm Olmalıdır?

1
tüp bebekte embriyo için uygun rahim kalınlığı
üp Bebekte uygun Rahim Kalınlığı

Tüp Bebek ve Rahim Kalınlığı

Tüp bebek tedavi, en fazla olumlu sonuç alınan yardımcı üreme yöntemidir. Bu nedenle bir sene boyunca korunmadan ve düzenli olarak ilişkide bulunan kişilerin çocuk sahibi olamadığı durumlarda başvurdukları en bilindik yöntemdir. Şans oranı yüksek olsa da bazı durumlarda tüp bebek tedavisi olumsuz sonuçlanır. Tedavi süresinde embriyo seçimi yapılırken, anne adayının rahmine tutunma ihtimali en yüksek olan embriyo seçilir ve transfer edilir. Genellikle tüp bebekte embriyo için uygun rahim kalınlığı 8-10 mm olarak bilinir. Ancak bazı durumlarda bu kalınlık yeterli olmaz. Anne adayının daha öncesinde yaşadığı enfeksiyonlar veya geçirdiği bazı cerrahi müdehaleler sonucunda rahim zarı incelmiş olabilir. Bu durumda tedavinin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Ayrıca rahim duvarında bulunan yapısal hastalıklar da tedaviyi olumsuz etkiler. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce embriyonun yerleşmesine ve beslenmesine engel olacak miyom, polip gibi sorunların olup olmadığı incelenmelidir. Gözlenen olumsuzluklar gerekli yöntemlerle yok edilmeden tedaviye başlamamak gerekir.

Rahim duvarı kalınlaşması nedir?
Rahim anatomik olaraka kas gruplarından oluşan bir organdır. Rahim içerisinde vajene bölümüne uzanan tabaka bağ dokularından oluşur. Endometrium olarak adlandırılan rahim duvarı iç dokular her ay düzenli olarak adet dönemiyle birlikte dışarıya atılan bir dokudur. Başlangıçta salgılanan östrojen hormonu rahim duvarındaki hücrelerin hızla çoğalmasını sağlar bu çoğalmayı ve kalınlaşmayı dengelemek için kadının yumurtlama donemınde progesteron hormonu salgılanan kadar devam eder bu dengeli metabolizmik faaliyet bozulduğunda Rahim kalınlaşması (Endometrial hiperplazi) rahatsızlığı ile karşılaşılır.

Embriyonun Rahme Tutunmasını Kolaylaştıran Besinler

Tüp bebek tedavisinde başarılı olabilmenin ön şartlarından birisi de anne adayının çok kilolu veya çok zayıf olmamasıdır. Bu nedenle tüp bebekte ideal kilo için bir diyetisyenden yardım alınabilir. Tedavi süresince olduğu gibi embriyo transfer işleminin ardında da su içmeye gereken özen gösterilmelidir. Günlük en az 2 litre su içmek embriyonun rahme tutunmasını kolaylaştırmak için gereklidir.

embriyonun rahme tutunmasını kolaylaştırmak
Tüp Bebekte Rahim Kalınlığı

Kola, çay veya kahvenin suyun yerine geçmeyeceği bilinmelidir. Tedavi süresince nohut, kuru fasülye gibi baklagiller sık sık tüketilmelidir. Haftada en az iki gün kuru baklagillerden yemek embriyonun rahme tutunmasını kolaylaştırır. Balık ise içerisindeki omega 3 sayesinde tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Kızartmalardan uzak durup haşlama, buğulama gibi pişirme yöntemlerini kullanmak gerekir. Fındık ve badem gibi kuruyemişler ise embriyonun rahme tutunmasını kolaylaştıran gıdalar arasındadır. Folik asit açısından zengin olan bitkiler gebelik süresi için ve tedavi süresince faydalı olacaktır.

Rahim kalınlaşmasının belirtileri nelerdir?

Sıklıkla karşılaşılan belirtiler ağrılı ve uzun süren adet kanamaları
Adet döngüsü arasında ara kanama ve lekelenmeler
Cinsel İlişki esnasında acı çekme
Yogun halsizlik
Vajinal kuruluk
Ani ateşlenmeler
Vajinal bölgede hassasiyet

Tüp Bebek Tedavisini Başarıyı Etkileyen Diğer Faktörler

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen bir çok faktör bulunur. Tedaviye başlamadan önce kısırlığın nedeninin tam olarak araştırılması gerekir. Kısırlığa sebep olan durum bulunup giderildikten sonra tedaviye başlamak başarı şansını arttıracaktır. Anne adayının yaşı tedavinin başarısını etkileyen en önemli durumlardan birisidir. Özellikle 40 yaşı geçen anne adaylarında başarı oranı azalmaktadır. Tiroid bezi hastalıkları gibi hormonal düzensizlikler de tüp bebek tedavisinde başarıyı olumsuz etkileyebilir. Kısırlık sebebi erkek ise, alınan örnekle yapılacak olan sperm incelemesi önemlidir. Bazı durumlarda cinsel ilişki perhizi verilebilir. Doktorun söylediği durumlara uyum göstermek gerekir. Sigara kullanan çiftlerinin tedaviye karar verdikleri andan itibaren sigarayı bırakması hatta sigara içilen ortamda dahi bulunmaması gerekir. Tedaviyi olumsuz etkileyecek faktörlerden birisi de içki kullanımını bırakmamaktır. Ayrıca tedaviye karar verildiği andan itibaren çok yoğun enerji isteyen sporları bırakmak gerekir.

1 COMMENT

  1. Doktor Desolett ilacını önerdi normalde dogum kontrol hapı kullanıyordum ilacın yan etkileri nedeniyle bırakma zorunda kaldım napcami bilemiyorum.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here