Home Tüp Bebek Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

0
tüp bebekte yaş sınırı

Tüp Bebek Tedavisinde Yaş 

Tüp bebek uygulamasında başarının sağlanması için en önemli unsurlardan biri yaş unsurudur. Kadın yaşının ilerlemiş olması tedavinin başarı şansını etkilemektedir kadında ilerleyen yaşla birlikte yeterli sayıda ve kalitede yumurta elde edilmesi zorlaşmaktadır. Tüp bebek tedavisi için gerekli olan en önemli unsurlardan biri kadından elde edilecek sağlıklı yumurtalara ihtiyaç vardır.

Tüp bebek tedavisinde ilk olarak kadının yumurtalık rezervleri ve yumurta kalitesi değerlendirilir bu değerlendirmeler bazı hormon testleri ve ultrasonografiden ibarettir sonuçlar yumurtalık fonksiyonlarının tüp bebek tedavisine uygun olduğunu gösterir ise araştırmalara göre 45 yaşına kadar tüp bebek yöntemi uygulanabilir  ancak uzman görüşler 38 yaş ve üzerindeki kadınlarda tup bebek tedavisi uygulanırken  preimplantasyon genetik tanı yöntemi ile embriyoların kromozomlar yönünden normal olup olmadığının araştırılması önerilmektedir.

Tüp Bebek Tedavilerinde Kadın Yaşı Önemli Mi ?

 

Evet tüp bebek tedavisinde kadının yaşı önemli bir faktördür. Öyle ki günümüz teolojisinde erkek kısırlığının her çeşidine uygun  geniş bir tedavi imkanı olmasına karşılık tüp bebek tedavisinde ortaya çıkan en büyük engel kadın yaşının ilerlemiş olmasıdır. Araştırmalara göre yeni doğan  bir kız çocuğunda 2 milyona yakın  olan yumurtalık rezervi ilk adetin görüldüğü yaşlarda 250-300 bine kadar düşmekte ve 37 yaşından itibaren menopoza kadar giderek hızlanmaktadır adetin kesildiği menopoz dönemine kadar azalarak tükenmektedir. ayrıca ilerleyen yaşla beraber yumurta kalitesinde de azalma görülmekte; bu da hamile kalmayı ve sağlıklı çocuk sahibi olma şansını azaltmaktadır.

Ancak yumurtalık rezervinin iyi olduğu düşünülen 38 yaş ve üstü kadınlarda preimplantasyon genetik tanı yöntemi uygulanarak tüp bebek tedavisinde % 30’ a yakın gebelik şansı elde edilmektedir. Genetik tanı yöntemi ile embriyoların kromozomlar yönünden uygun ve sağlıklı olup olmadığının değerlendirilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Tüp Bebek Tedavilerinde Erkek Yaşı Önemli Mi?

Erkeklerde sperm üretimi her yaşta devam etmektedir. Ancak erkeğin yaşının ilerlemesiyle birlikte, sperm kalitesinde bir düşüş söz konusudur. 54 yaş ve üzeri erkeklerde ise sperm hareketliliğinin % 55 oranında azaldığının gösteren veriler bulunmaktadır. Bunda etken olarak gösterilen şey ise yaş ilerledikçe spermin DNA’sında bazı bozulmaların olmasıdır.

 

Yumurta rezervi korunabilir mi?

Yaş ilerlerken yumurtalık rezervinin bundan etkilenmemesi pek mümkün değildir. Her kadın hayatının belli bir döneminde menapoza girecektir. Bunun geciktirmek için yapılabilecekler kısıtlıdır (sağlıklı beslenme, egzersiz, katkı maddesi içeren ürünlerden uzak durmak(GDO), sigara alkol içmemek başlıca uygulayabileceğimiz önlemlerdir).

Yumurtalık Rezervinin Azalmasına Neden Olan Etkenler Nelerdir?

  • Endometriosis hastalığı
  • Çikulatakistleri
  • Kanser nedeniyle geçirilmiş radyoterapi ve kemoterapiler ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar
  • Önceden geçirilmiş yumurtalık ameliyatları
  • Genetik faktörler (anne, teyze, kız kardeşte erken menopoz)

Kadında yeni yumurta yapımı sağlanabilir mi?

Yumurtalık rezervdeki azalma çoğu zaman ilerleyici ve kalıcıdır. Yeni araştırmalar kadın yumurtalıkları içinde kök hücrelerin de bulunduğunu kanıtlamıştır. Bu hücreler ile yeni ve sağlıklı yumurta üretimi ve gebelik şansının artırılması amacıyla çalışmalar deney hayvanları üzerinde yapılmaktadır. Çok yakın bir gelecekte yumurtalık sayısı azalmış kadınların da anne olabilmeleri imkan doğacaktır.

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here