Home Tüp Bebek Tüp Bebek Tedavisinde Yumurtalıkların Uyarılması

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurtalıkların Uyarılması

0

Yumurtalıkların Uyarılması

Tüp bebek tedavisinde yaklaşık 30 yıldır yumurtalıklar ilaçla uyarılarak çok yumurta elde edilmeye çalışılır. Tabiatta gebelikler tek yumurta ile ( nadiren ikiz, üçüz) olmaktadır ama bu teknolojide çok sayıda yumurta ile çalışılarak gebelik yüzdeleri yüksek tutulmak istenmiştir. Kullanılan ilaçlar beynin yumurtalığı uyarmak için ürettiği hormonun kendisidir. Başlangıçtan itibaren bu hormon menopozlu kadınların idrarından arındırma tekniği ile elde edilmektedir. ( yüksek miktarda bulunduğu için ) . Ayrıca gen teknolojisi ile tamamen suni olarak da yaklaşık son on beş yıldır üretilmektedir.

Yumurtalıkların ilaçla uyarılması tabiattaki tek yumurta gelişiminden farklı olarak çok sayıda yumurtayı harekete geçirir, bunun kadının gelecekteki yumurta üretme kapasitesine olumsuz etkisi yoktur. Yaklaşık 300 bin yumurtalık bir depodan üç beş kez 5-10 fazla yumurta alınmasının mevcut kapasiteyi azaltması tabiatıyla beklenmez.

Yumurtalıkların uyarılması işlemi genellikle adet kanamasının ikinci günü başlatılır veya üçüncü günü. Seçilen tekniğe göre ya adetten bir hafta önce ilaç başlar sonra ikinci gün uyarı ilacı ile devam edilir yada adet ile birlikte doğrudan uyarı başlar. Adetten önce ilaç başlanmasında amaç beyindeki yumurtalık kontrol merkezinin uyutularak devre dışı bırakılmasıdır. Son 10 yıldır yeni ilaçlar ile bu işlem esas uyarma işlemlerine adet kanaması ile başlandıktan 5-6 gün sonraya kadar ötelenebilir, ki bu daha az ilaç kullanımı, daha kısa süren ilaç dönemi özetle daha az enjeksiyon ve daha az maddi harcama demektir. Adetten önce başlayan protokolün tıbbi adı Uzun Protokol’dür, adet ikinci günü doğrudan başlayan ise Kısa Protokol’dür.

Kısa protokol uzundan ortalama iki gün daha kısa sürer, adetten bir hafta önce başlayan ilacı da katarsak bu yaklaşık 10 gün daha az ilaç kullanımı demektir, üstelik gebelik sonuçları her iki protokolde de fark etmemektedir, hatta zayıf cevap veren yumurtalıklarda kısa protokol elde edilebilecek yumurta sayısı açısından çok daha avantajlıdır , maliyetin düşük olması da ekstra avantajdır.

Kısa protokol ile ortalama on gün süren ilaç kullanımını takiben son olgunluk iğnesi yapılır (çatlatma iğnesi olarak anılan) , bu iğneden 36 saat sonrada yumurtalar anestezi altında ultrason eşliğinde vajinal yolla toplanır. Uygulama sonrası birkaç saatlik istirahati takiben anne adayı klinikten ayrılabilir.

Toplama işlemi tüp bebek laboratuvarı içindeki toplama odasında yapılır, aynı esnada yine bu ortama bitişik bir odada kadının kocası sperm verir. Ülkemizde tüp bebek uygulaması yönetmelik gereği sadece resmi nikâhlı çiftlere yapılmaktadır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here