Tüp Bebek Tedavisinden Önce Yapılması Gereken Testler?

0

Doğal yollardan bebek sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisine başvurular. Tüp bebek tedavisi genellikle bir ay süren bir yöntemdir. Toplamda beş aşamadan oluşan bu süreç, çiftin bilgilendirilmesi ve gerekli psikolojik alt yapının yapılmasıyla başlar. İhtiyaç halinde doğum konularında uzmanlaşmış bir psikologdan destek alınabilir. Çünkü tedavi süresi anne ve baba adayını yıpratabilecek stresli bir süreçtir. Tüp bebek tedavisinden önce tedaviye başlamadan önce anne veya baba adayı sigara kullanıyorsa mutlaka bırakmaları gerekir. Mümkün oldukça sigara içilen ortamda bulunmaması gerekir. Folik asit açısından zengin gıdalardan tüketmeye başlamak da tedaviyi olumlu etkiler. Ayrıca tedavi boyunca stresten ve olumsuz tüm düşüncelerden de uzak durmak önemlidir. Düzenli uyku da önemli olan diğer bir unsurdur.

 Tüp Bebek Tedavisinde İstenen Ön Testler ve Ana Testler Nelerdir?

Anne adayına ve baba adayına yapılan testler farklıdır. Anne adayına tüp bebek öncesi istenen ön testler arasında ilk araştırılan yumurtalık rezervinin ne kadar olduğunun anlaşılması için yapılan testtir. İlaçlı rahim filmi ve ofis histeroskopi testlerinde ise anne adayının rahmi incelenir. Hem kadının rahminin bebek taşımaya elverişli olup olmadığı hem de tüplerde bir sorun olmadığına bakılır. Ayrıca tüp bebek tedavisine başlamadan önce anne adayının miyom olup olmadığı da araştırılır. Miyom var ise tedaviye başlamadan önce ilaç yöntemiyle veya cerrahi yöntemlerle miyomlar alınır. Çünkü döllenme sonucu olumlu olsa da anne rahmi çocuk taşımaya elverişli olmazsa gebelik düşükle sonuçlanır. Transvajinal ultrason yöntemi ile vajinaya sokulan aletle rahim incelenir. Bu testlerden başka tüp bebek öncesi istenen testler arasında zorunlu olmayan testler de vardır. Bu testler HIV, Hbs Ag, AIDS, hepatit C veya hepatit B gibi hastalıkların tespitinde kullanılan testler olabilir. Rubella IgG testi de kadında gebeliğe bağlı kızamıkcığın gelişme ihtimalini ön gören bir test olarak yapılır. PTT, INR gibi testlerle de anne adayının kanındaki pıhtılaşma sorunu varsa ortaya çıkar.

 Tüp Bebek Tedavisinden Önce Baba Adaylarına Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

Erkeklere uygulanan tüp bebek öncesi testler genellikle kısırlık probleminin kaynağının anlaşılması için olur. Tüp bebek tedavisi sürecine girmeden önce baba adayından semen örneği alınır. Alınan bu örnekle erkekte sperm hücresinin varlığı, sperm şekillerlerinde normal dışı bir durum olup olmadığı ve sahip olunan sperm sayısı belirlenir.

tüp bebek öncesi testler

Bu sayede hastanın tüp bebek tedavisine uygunluğu ve tedavi sürecinde kullanılacak yöntemler belirlenir. Semen örneğinin alınması dışında HİV, kan grubu testi, FSH, LH, T-Testosteron ve PRL gibi testlerde baba adayından istenebilir. Tüp bebek merkezindeki uzmanın isteği doğrultusunda baba adayından farklı testler de istenebilir. Bu testlerde sıkıntıyla karşılaşılmamak veya sorunların çözümünün ardından ürolojik muayene başlar. Ardından da kromozom analizi yapılır. Bütün bu araştırmaların sonucuna göre her çift için farklı bir tedavi süreci başlatılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here