Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı

0

 

Çiftlerin tüp bebek tedavisi kararını vermesi kadar ne zaman başlanacağını da netleştirmesi gerekir. Zamanlama erkekler açısından da önemlidir; ancak esas kadınların aleyhine işleyen bir durumdur. Tedavi döneminde başlangıç zamanının belirlenmesinde ilk seferde başarısız olunma riski göz ardı edilememelidir. Çünkü her başarısız deneme sonrasındaki aşamada hangi tedavi şeklinin uygulanacağı, tedaviye başlanması için uygun anın beklenmesi zaman alan süreçlerdir. Bunlara başarısızlık sonrasında doktorunuzu, merkezinizi değiştirme ihtimalini de eklersek gerçekten zamanlama açısından çok iyi planlanması gereken süreç sizi bekliyor demektir.

Bebek sahibi olmaya karar veren çiftlere, özellikle yaşlarını dikkate alarak, zamanlamaya iki açıdan dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz. İlki, doktorunuz kontrolünde yapılan testler sonrasında Tüp Bebek Tedavisi sürecinin sizin için gerekli olduğuna karar verilmesiyle tedaviye ne zaman başlayacağınızdır. İkincisi de başarısız tedavi sonrasındaki zamanlamadır. Hemen her anne-baba adayı şüphesiz ilk denemede mutlu haberi almak ister; ancak bunun her zaman gerçekleşemediğini unutmamalısınız. Bu yüzden Tüp Bebek Tedavisi döneminde başarısız deneme veya denemelerin olabileceği ihtimalini düşünmeli, zamanı iyi değerlendirmelisiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Sürecine Başlama Zamanı

Tedaviye başlama zamanını etkileyen en önemli unsurların başında kadının yaşı gelmektedir. Kadının ilerleyen yaşı “iyi yumurta” sayısını azalttığından kromozom anomalilerinin yaşanması olasılığını yükseltmekte sonuçta tüp bebek tedavisinde sakatlık riski ve Down Sendromu  gibi risklerin doğmasında zemin hazırlamaktadır. Sağlıklı bebeğinizi kucağınıza almak istiyorsanız sağlıklı üreme hücrelerinin şart olduğunu ve yaşın bu noktada ciddi öneme sahip olduğunu bilerek Tüp Bebek Tedavisi sürecine başlama zamanınızı geç kalmadan belirlemek zorundasınız. Eğer başlama zamanına karar verme aşamasında ayrıntılı araştırma yaptıysanız 45 yaşında bir kadın 25 yaşındaki genç bir kadına göre çok daha sağlıklı yumurta yapısına sahip olabildiği durumları da okumuş olma olasılığınız yüksektir. Ancak bu uç durumların hem doğal yolla gebe kalma sürecinde hem tüp bebek tedavisi açısından genelleme olmadığını unutmamalısınız.

Tüp bebek tedavisi sürecine adım attığınız andan itibaren zorlukları olsa dahi eğer kendinizi tedavi dönemine bedensel, zihinsel açıdan hazırladıysanız sandığınız, korktuğunuz kadar kötü olmadığını göreceksiniz. Kısa zaman sonra Tüp Bebek Tedavisi aşamaları hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olduğunuza inanamayacaksınız. Sahip olduğunuz bilgi size güç verecek, her aşamada yaşayacağınız olası olumsuzluklar üzerinde kontrol kurmanızı kolaylaştıracaktır. Bilgi toplama konusunda kadınların erkeklerden çok daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Başarısız Denemelerde Zamanlama

Tedaviye başlama zamanına karar vermek kadar başarısız tüp bebek  tedavisi uygulamalarından sonraki sürecin zamanlaması da önem taşımaktadır. Yaşadığınız başarısız denemenin ardından kendinize zaman sınırı koymamanızı tavsiye ediyoruz. Aceleci davranmayın. Çünkü bu durum hissettiğiniz baskının artmasına sebep olacaktır.

İlk denemede başarılı sonuç elde edemediğinizde doktorunuz sonraki adet dönemizde uygulanacak tedavi yöntemine karar verecektir; ancak şunu da göz ardı etmemenizde fayda olacağı kanaatindeyiz.

İlgili Yazı: Tüp Bebekte Başarısız Olanlar Ne Yapmalı?

Sadece tek kurum ile çalışmak tek tedavi yöntemi sizin için son şansmış gibi düşünmek kendinize yapacağınız en büyük haksızlık olacaktır. Başarısız olunan dönemi/dönemleri mutlaka değerlendirin. Deneme neticesinde neler öğrendiğinizi gözden geçirin ve diğer aşamada neler olacağını ayrıntılı şekilde konuşun. Aynı doktor ve aynı merkez ile tedaviye devam etmek zorunda olmadığınızı unutmayın. Şartlar değiştiğinde merkezi, doktoru hatta tedavi yöntemini değiştirmek kararına hazırlıklı olmalısınız. Tedavi sürecine başlamadan önce olumlu düşünmeyi yaşam tarzına yansıtabilmiş olmanız özellikle başarısız denemeler sonrasında sizin güç kaynağınız olacak, kontrolü ele almanızı sağlayacaktır. Bu yüzden olumlu düşünmekten sakın vazgeçmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here