Tüp Bebek Tedavisinin İslam Dinindeki Yeri? Tüp Bebek Caiz Mi?

0

Peki, çocuk sahibi olmak isteyen ve türlü başarısız denemelerin ardından ümit ışığını tüp bebek yöntemini denemekte bulmuş çiftler için İslam dini ne diyor? Tüp Bebek Tedavisinin İslam Dinindeki Yeri Nedir? Tüp Bebek Caiz Mi? Tüm bunların yanıtlarını bir bir verelim.

Evlat sahibi olmak isteyen çiftlerin çeşitli sağlık sorunlarına bağlı olarak anne ve baba adayı olamadıkları durumlarda en sık başvurdukları tedavi yöntemi günümüzde oldukça gelişmiş olan tüp bebek yöntemidir. Tüp bebek uygulamasında yaş faktörü önemli olmakla birlikte başarı oranı kişiden kişiye göre büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Hamileliğin sağlanmasında % 100 etkili kesin çözüm olmamakla birlikte günümüzde daha da geliştirilen yöntem çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için büyük bir umut olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi(IVF) Aşamaları ! Adım Adım Tüp Bebek

Tüp Bebek Caiz Mi?

Değerli İslam düşünürlerinin söylediklerine bakılırsa; sperm kocadan, yumurta da karısından alındığı ( döllenme karı koca arasında olduğu ) için dini bir sakınca görülmemektedir. Spermin kocadan değil de sperm bankasından alınıp kadının rahmine yerleştirdiği durumlar gayri meşru görülmektedir. Böyle durumlarda İslam dini çocuğu gayri meşru olarak görmektedir.

Ayrıca; tüp bebek uygulamasının karı koca arasında yapılmadığı durumlar caiz olmamakla birlikte bir çeşit zina olarak adlandırılmaktadır. Ve İslam dinince kesinlikle tasvip edilmemektedir.

İslam dini suni aşılama hususuna iki açıdan yaklaşmaktadır:

1-Dinen sakıncası olmayan kocanın meşru bir şekilde menisini karısının rahminde yerleştirip tohumlama yapması. Bu tip tohumlamanın dinen hiç bir sakıncası olmamakla birlikte doğacak çocuk meşru olarak kabul edilir.

2-Kadının kocasından başka bir erkeğin menisi ile aşılanmasıdır ki bunu İslam dini kesinlikle yasaklamakta, bu uygulamayı gerçekleştiren kişileri insanlık için bir leke, yüz karası olarak cihan- ı aleme duyurmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı ‘nın 20.05.1992 tarihli tüp bebek kararı;

İster kadın, ister erkekteki bir kusur sebebiyle, tabii ilişkiyle gebeliğin gerçekleşmesi mümkün olmadığı takdirde, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 20.05.1992 tarihli kararına göre;
a) Döllendirilecek yumurta ve spermin her ikisinin de nikâhlı eşlere ait olması, yani bunlardan herhangi birisinin yabancıya ait olmaması;
b) Döllenmiş olan yumurta, başka bir kadının rahminde değil de yumurtanın sahibi olan eşin rahminde gelişmesi;
c) Bu işlemin, gerek annebabanın gerek doğacak çocuğun maddi, ruhi ve akli sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisinin olmayacağı tıbben sabit olmak şartıyla, tüp bebek yöntemine başvurmakta bir sakınca yoktur.
Başka kadının yumurtası veya kocası dışında yabancı bir erkekten alınan sperm ile bir kadının gebeliğinin sağlanması ise caiz değildir.

Kısacası tüp bebek tedavisi İslam dininde eşler arasında caiz olmak ile birlikte karı koca arasında gerçekleştirilmeyen durumlarda tasvip edilmez ve caiz değildir. Eşler için tamamen doğal bir yöntem olarak kabul edilen tüp bebek yönteminin karı ve koca arasında değil de üçüncü kişilerinde iş birliğiyle uygulanacağı her durumda İslam buna son derece karşıdır ve bunu büyük bir ahlaksızlık, insanlığın yüz karası, büyük bir utanç olarak karşılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here