Tüp Bebek TESA Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Tüp Bebek ve TESA

Tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlerde kadına ve erkeğe çeşitli testler uygulanır. Bu testler sayesinde kısırlığın kim tarafından olduğu anlaşılır. Yapılan araştırmalara göre bir yıl boyunca korunmadan ve düzenli olarak cinsel birliktelik yaşadığı halde çocuk sahibi olamayanlar çiftlerde kısırlık %40 oranında erkek kaynaklı olmaktadır. Kadınların oranı daha yüksek gözükse de erkeklerdeki kısırlığın tedavisi daha uzun süreç gerektiren bir durumdur. Çoğu zaman tüp bebekte TESA yöntemi gibi cerrahi müdahaleler gerekir. Erkeklerdeki kısırlık farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Kimi erkekte hiç sperm bulunmazken bazı erkeklerde var olan spermler hareket kabiliyetinden yoksundur. Sağlıklı ve gebelik için yeterli olgunlukta sperm üretemeyen erkekler de kısır kategorisine girmektedir. Erkeklerdeki kısırlığa sebep olan çeşitli faktörler bulunur. Bazı durumlarda kısırlık, genetiktir. Sigara ve alkol bağımlığı da sonradan meydana gelen kısırlık nedenleri arasındadır. Beslenmenin kaliteli olması spermin sağlıklı olması arasında doğru orantı vardır. Kısırlık nedenleri arasında en yorucu ve olumlu sonuçlanma ihtimali en düşük olanı erkekte spermin bulunmaması veya var olan spermdeki hareket yetisinin hiç olmaması durumudur.

Tüp Bebekte TESA Nasıl Uygulanır?

Kimi erkekte sperm kanalları doğuştan bulunmaz veya yapışık halde vardır. Bu tıkanıklığın sebebi ameliyat veya iltihap gibi sonradan meydana gelebilen durumlardan olabilir veya doğuştan bu şekilde var olabilir. Erkek üreme sisteminde bulunan düzene göre spermler testiste üretilir. Erkek üreme hücresi olan spermler epididim kanalından geçerek  az deferens kanalına ulaşır oradan da ejakülatör kanalına gider.

Tüp Bebekte Tesa Kimlere Uygulanır?
tüp bebekte tesa işlemi

Kanallardan geçerek yol alan sperm dışarıya çıkar. Bu kanallar arasındaki epididim kanalı, testisten gelen spermelerin son gelişimlerini yaşadıkları yerdir. Aynı zamanda dışarı çıkmaya hazır hale gelen spermler epididim kanalında depolanır. Bu kanalların tıkalı veya yapışık olması durumunda meydana gelen kısırlıkta tüp bebekte tesa işlemi kullanılması gerekir. Bu yöntem testisten iğne ile sperm alınması demektir. Testiküler sperm aspirasyonu yani kısaca tesa, testise , bu işlem için kullanılan cerrahi iğneler yardımıyla girilerek sperm kanallarından sperm elde etmeye denir.

 Tüp Bebekte Tesa Kimlere Uygulanır?

Lokal anestezi altında gerçekleştirilen tüp bebekte tesa işlemi kesik ve dikiş gerektirmeyen bir cerrahi işlemdir. İşlem sonrasında kısa süreli şişlikler ve ağrılar yaşanması normaldir. Meni sıvısı olmayan veya meni sıvısı olsa bile masana içine kaçması durumunda tüp bebekte tesa kullanılır.

Tüp Bebek TESA Nedir ve nasıl yapılır
tüp bebekte tesa

Ayrıca sperm testi yapıldığında var olan spermlerin hareketli olmaması durumunda da gebelik elde etmek için tüp bebek tedavisine başlamadan önce tesa yöntemiyle sperm elde edilmesi gerekir. Çünkü kanallardan geçen spermlerin hareket yetisi azalabilir. Bu işlem sonucu elde edilen sperm dondurma işlemine tabii tutulur. Anne adayına yapılan tedaviden sonra dondurulan sperm çözdürülür ve kullanılır. Anne adayına uygulanan tüp bebek tedavisinden sonra erkeğe TESE yöntemi uygulansa ve sperm bulunmaz ise kadına uygulanan tedavi boşa gitmiş olacaktır. Bu nedenle dondurma işlemİ gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here