Tüp Bebek Transfer Sonrası İstirahat Edilmeli Mi?

0

Bir çok insan için tüp bebek nedir konusu araştırma konuları arasındadır. İnsan yaratılışı gereği evlendikten sonra bebek sahibi olmak ister. Bazı evli çiftler bebek sahibi olmak isterler anca doğal yollarla gebelik meydana gelmez. Bir yıl boyunca düzenli ve korunmadan cinsel ilişki yaşadığı halde bebek sahibi olamayan kadın ve erkek için tüp bebek tedavisi ön görülür. Çoğu kere tüp bebek tedavisi yapılmadan önce aşılama denenir. Aşılama yöntemi tüp bebek tedavisine göre daha kolay bir süreçtir. Hatta doğal yollardan gebelik süreci yaşanmazsa uygulanan en kolay yöntem aşılama yöntemiyle gebelik sağlanmasıdır. Bu işlem için baba adayından alınan spermler, yıkama denilen işlemden geçirildikten son ince cihazlar yardımıyla anne adayının rahmine gönderilir. Tüp bebek tedavisinde ise anne adayından alınan yumurta ve baba adayından alınan spermler laboratuvar ortamında döllendirilir. Oluşan embriyolar bir süre gözlem altında tutulur ve sağlıklı olan döllenmiş yumurtalar anne rahmine transfer edilir. Gebelik için gerekli olan maddelerden biri de rahimin sağlıklı olmasıdır. Rahim çeşitli sebeplerle sağlıklı olmazsa, döllenen yumurtalar rahme tutunamaz ve düşük meydana gelir.

 Tüp Bebek Transferi Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?  

Tüp bebek tedavisine karar verdiğiniz andan itibaren ve tedavi süresince olduğu gibi tüp bebek transferi sonrası da sigara ve alkolden uzak durmak şarttır. Tedavi sürecinin başlangıcından itibaren anne adayına uygulanan yumurta geliştirme süreci son bulduğu zaman yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Yumurta çatlatma işleminden sonra geçen 36 saatlik süreç sonucunda erkekten de sperm alınır ve döllendirilip anne adayının rahmine gönderilir. Yumurta gönderme İşlemi, ince uçlu iğnelerle ve çok küçük boyutlardaki aletler kullanılarak yapılır. Ortalama 20 dakika süren tüp bebek transferi sonrası ve öncesi hasta, ağrı veya acı hissetmez. Tüp bebek tedavisinin tüm basamaklarında olduğu gibi bu işlemden sonra da hastahanede yatmak gerekmez. Anne adayına embriyo transferinden sonra yarım saat ile bir saat arasında istirahata önerilir. Kısa bir süre dinlenen anne adayı taburcu edilir.

tüp bebek transferi sonrası dinlemek

Tüp bebek tedavisinden sonra çiftler cinsel ilişkide bulunabilirler. Bu durumun anne adayı veya bebeğe olumsuz bir etkisi gözlenmemiştir. Ancak anne adayı yumurta transferi sonrası birkaç gün ağır sporlardan ve fazla enerji isteyen işlerden uzak durmalıdır. Bu tip aktiviteler embriyoların anne rahmine tutunmasını zorlaştırmaktadır.

 Tüp Bebek Transferi Sonrası Yatmak Gerekli Midir?

Bir çok hasta ve yakını tüp bebek tedavisindeki transfer işleminden sonra uzun süre yatmanın şart olduğunu düşünmektedir. Ancak yapılan bir çok araştırmaya göre transfer sonrasında uzun saatler veya tam bir gün boyunca yatmanın, tedaviye olumlu bir katkı yoktur. Embriyo transferi sonrasında anne adayı yarım saat kadar dinlendikten sonra hayatına kaldığı yerden devam edebilir. İş yerinden rapor almasına gerek yoktur. Günlük yarım saat kadar çok hızlı olmayan yürüyüşler hem tedavi için hem de gebelik sürecinin ve doğumun rahat geçmesi için önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here