Home Tüp Bebek Tüp Bebek Transfer Sonrası Kanama Neden Olur? Endişelenmeli misiniz?

Tüp Bebek Transfer Sonrası Kanama Neden Olur? Endişelenmeli misiniz?

0
Tüp Bebek transfer sonrası kanama neden olur
Transfer sonrası kanama

Hastalar normal yaşamlarında sıklıkla yaşayabilecekleri semtomlara tüp bebek tedavisi sürecinde aşırı derecede odaklanır bu semtomlardan en fazla kaygı duyalan ise tüp bebek transfer sonrası kanama dır. Bu duygusal süreçte yaşayabileceğiniz kaygı verici durumu yakından tanıyalım.

Yumurta Toplama İşleminden Sonra Kanama

Yumurta toplayabilmek için doktorunuz vajinal duvarın içinden geçirilen bir iğne kullanmaktadır. Bu nedenle yumurta toplama işleminden sonra lekelenme veya hafif kanama yaygın olarak görülebilmektedir. Tipik olarak tüp Bebek transfer sonrası kanama, kısa ömürlü ve minimaldir. Nadiren aşırı kanama meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, doktorunuzu hemen bilgilendirmeniz önemlidir.

Embriyo Transferinden Sonra Kanama 

Bazı kadınlar embriyo transferinden sonra hafif kanama veya lekelenme yaşayabilirler. Bu durum genellikle, birçok kadına oldukça endişe verici ve bir şeylerin yanlış gittiği korkusu yaşatır.

Ancak, bu durum birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir, özellikle doktorunuz implantasyon sırasında serviksinizi manipüle etmek zorunda kaldıysa. Bu normal koşullar altında bile meydana gelebilir ve çoğu kez bir yerleşme(implantasyon) kanaması olarak adlandırılır. Bu tip lekelenme tipik olarak uterusun ağzından gelir ve embriyonunun gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz.

Luteal Faz Evresi sırasında Kanama

Kadınlar daha sonra luteal faz evresinde hafif lekelenme yaşayabilir. Bu, yumurta toplama işleminden sonraki 10 güne kadar kasık bölgesindeki ağrı,kramp veya ağırlık hissi ile birlikte olabilir. Ek olarak, bazen aşırı servikal duyarlılığa neden olabilen vajinal progesteron fitilleri de görülebilir.

Luteal Faz, bir kadının adet döngüsünün üçüncü aşamasını ifade eder. Bu zaman aralıgı kadının yumurtlaması ile adet döneminin başlaması arasında geçen süredir.

Tüp Bebekte Transfer Sonrası Ağrılar ve Nedenleri?

Tüp Bebek Transfer Sonrası Kanama Kötüye İşaret midir?

Tüp bebek transfer sonrası kanama tedavinin başarısız olduğunu gerekmediğini anlamak önemlidir. Lekelenme veya kahverengi akıntı ilk iki hafta ve sonrasında ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda uterusunuzun ilaçlarınız ve embriyonuz nedeniyle değişiklikler geçirdiğini sizin gibi bir çok kadının bu durumu yaşadığını ve transferden sonra kanaması olup başarılı bir hamilelik sonucu aldığını hatırlamaya çalışın.

Yerleşme Kanaması İlk Belirtileri Nelerdir?

tüp bebek transfer sonrası kanama

Peki tüp bebek sonrası kanama normal mi? Genel olarak konuşmak gerekirse, endişelenmeniz gereken kanama, döneminize veya daha fazlasına benzer ağır kanamadır. Ağır kanama olursa, implantasyonun veya tutunmanın meydana gelmediğini ve döneminizin başladığının göstergesi olabilir. Bir diğer neden, erken bir düşüktür. Ayrıca tüp bebek transfer sonrası kanama olmaması başarısızlığın bir göstergesi olarak görülmemelidir.

Sizi tedirgin eden bir belirti fark ederseniz, özellikle ağır kanama varsa, bir sonraki adımın ne olması gerektiğini görmek için doktorunuza danışmalısınız. İlk gebelik ultrasonu, embriyo transferinizden yaklaşık dört veya beş hafta kadar yapılmamakla birlikte, progesteron düzeyleriniz hala test edilebilir. Seviyeleriniz düşükse, dozaj artırılabilir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here