Tüp Bebek: Vajinal Kanamalar Normal midir?

0

Tüp Bebek ve Vajinal Kanama

Eğer anne ve baba adayları bir yıl boyunca düzenli olarak birlikte olmalarına rağmen normal bir gebelik yaşanmıyorsa tüp bebek yöntemine müracaat etmeleri gerekmektedir. Teknolojinin ve diğer ilerlemelerin sayesinde keşfedilen bu yöntem, kısırlığın ve bebek sahibi olamama ihtimali nedeniyle çöküntülere, boşanmalara ve diğer olumsuzluklara bir umut ışığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüp bebek yöntemine başvuran anne adaylarında tüp bebekte vajinal kanama gibi birtakım soruların oluşmasına neden olmaktadır. Vajinal kanamalar konusuna embriyonun anne rahmine yerleştirilmesini takiben gebelik testi öncesinde vajinal kanamalar yaşanabiliyor. Yumurta toplama esnasında da bazı anne adaylarında bu kanamaya rastlanır.

Vajinal Kanama Neden Olur?

Anne adaylarından tüp bebek metodunu tercih edenlerde embriyo transferini takip eden vajinal kanamalara tıp dilinde “luteal faz kanaması” adı veriliyor. Genel itibariyle yumurtaların toplanması sürecinden sonra bir hafta geçince hafif vajinal kanama söz konusu olabilmektedir. Her ne kadar kanamalar anneleri paniğe sevk etse dahi bilinmesi gereken husus tüp bebek ilaçlarının kanamaya etkisi de söz konusu olabileceğidir. İlaçların değiştirilmesi ile kanamanın engellenmesi sağlanabilir. Kanamaya maruz kalındığında gebeliğin oluşma şansı bitmiştir şeklinde bir yanılgı bulunmaktadır. Öte yandan anne adaylarında uyarılmış tüp bebek adet dönemlerinde de luteal faz kanaması yaşanmaktadır. Bu süreçte steroid düzeyi normal değerlerin üstüne çıkar. Bu da hipotalamuz – hipofizde negatif tesir meydana getirir.

Luteal Faz Kanaması ve Yapılması Gerekenler

Yukarıda tanımı verilen ve anne adayının uyarılması ile meydana gelebilen luteal faz kanaması sürecinde LH salgılanması baskılanabilmektedir. Bu yüzden luteal fazın sıkışması söz konusu olur. Bunula birlikte “progesteron salgısı” aniden kesilebilmektedir. Bu da luteal faz kanaması yaşanması anlamına geliyor. Anne adaylarında tüp bebekte vajinal kanamada ne yapmalı sorusu oluşacağından bu konuda da bilgilendirilmeleri isabetli olacaktır. Bu konuda doktorlara büyük vazife düşmektedir. Zira reçete edilen ilaçların düzenli kullanımının sağlanması için hastalar uyarılmalı, kanamayı önleyici destek ilaçlar yazılmalıdır. Yumurtalıkların uyarılması sürecinde luteal fazın normal seviyeden kısa oluşu tedaviyi negatif etkilemektedir. Bu da tüp bebekte başarısızlık anlamına gelmektedir.

Vajinal Kanamayı Önleyici Bazı İlaçlar

Bu süreçte tüp bebekte vajinal kanama önleyici ilaçlar konusu da anne adaylarının bilmesi gereken bir durumu teşkil etmektedir. Kanamanın kontrolü adına ilaç kullanımı, yumurta toplama sürecini takip eden ve embriyo transferi öncesini ifade eden bir süreçte yapılır. Progesteron muhteviyatı bulunan ilaçlar bu süreçte kullanılabilmektedir. Farklı yollarla alınmaları söz konusudur. Vajinal yolla ilaç alımı burada ideali temsil etmektedir. Ayrıca oral, rektal veya kas içi ilaç alımı da diğer yöntemleri oluşturmaktadır. Vajinal yolla alınan ilaçlar akıntı gibi çok önemli olmayan yan tesirler yaşanmasına neden olabilir. Öte yandan tüp bebek sürecinde vajinal kanama bir gebelik göstergesi olarak da değerlendirilebilmektedir. Yapılması gereken anne adayının istirahatinin sağlanmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here