Tüp bebek yönteminin zararları var mıdır?

0

Tüp bebek tedavisinin anne adayına normal bir gebeliğin getirmiş olduğu endikasyonların dışında pek de fazla bir zararı yoktur.  Anne adayının sağlıklı ve verimli yumurta hücresi oluşturması için yapılan iğnelerin yan etkileri mutlaka vardır.  Fakat bu yan etkiler uygulamadan bir müddet sonra tesirini kaybedecek ve anne adayının kendini toparladığında yok olacak yan etkilerdir.  Bu iğnelerin anne adayına kalıcı bir zarar vermesi saptanmamıştır.

Tüp bebek yönteminde anne adaylarını korkutan bir yöntemde şöyledir:  önceleri anne adaylarından alınan yumurta hücreleri zarar görecek endişesi ile yumurtalar anne adayına herhangi bir anestezi uygulanmadan yapılmaktaydı.  Bu durumda tabi ki oldukça acı veren bir yöntem olduğu için anne adayları çok korkuyor ve tüp bebek yaptırmak istemiyorlar. Oysa günümüzde yapılan anesteziler sayesinde tüp bebek yönteminde yapılan hiçbir uygulama anne adayını zorlamamaktadır.

Artık tüp bebek tedavilerinde yapılan uygulamalar kısa sürmekte ve çiftler çok yorulmamakta ve bu süreçte anne adayının psikolojisi çok bozulmamaktadır.  Transfer dönemi oldukça heyecanlı geçer anne adayı hem ümit, hem korku içerisinde beklemek oldukça zordur.  Psikolojik olarak anne adayı kendini anne olmaya çok hazırlar. Tedavinin negatif bir sonuç vermesi demek anne adayında bir hayal kırıklığı oluşturma ihtimaline karşı anne adayının etrafındaki kişilerin onu her ihtimale hazırlaması gerekir. Böylece anne adayına psikolojik olarak herhangi bir zarar vermez.

Tüp bebek yönteminde son yıllarda üstün başarılar söz konusudur.  Dünyanın her yerinde artık kısırlık problem olmaktan çıkmış ve tüp bebek başarılarının öyküleri kulaktan kulağa tüm dünyaya yayılmıştır.  Tüp bebek yöntemi uygulayın, yan etkisi az ve %90 başarılı tüp bebek hikâyelerinden biride belki de sizin hikâyeniz olabilir. Neden olmasın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here