Home Tüp Bebek Tüp Bebekde Kullanılan Hormon İlaçları Kanser Riskini Artırır Mı?

Tüp Bebekde Kullanılan Hormon İlaçları Kanser Riskini Artırır Mı?

0
Tüp bebek ilaçları kanser
Tüp bebek ilaçları ve kanser

Gebeliğe yardımcı yöntemlerden biri de tüp bebek tedavisidir. Erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurtanın laboratuvar ortamında birleştirilmesiyle elde edilen embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemine tüp bebek tedavisi denir. Bu tedavinin amacı sağlıklı embriyolar elde etmek ve gebelik elde etmektir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar kadının yaşına, yumurtalıklarının yumurta üretkenliğine, kadının hormonal seviyesine bağlıdır. Yapılan incelemeler sonucunda kullanılacak doz ve tedavi süreci belirlenmektedir. Yani tüp bebek tedavisi kişiden kişiye farklılık gösteren bir süreçtir. Tedavi sürecine genellikle kadının adet kanaması başladığı günlerde başlar. Adet döngüsünün başlangıcından itibaren üçüncü günde anne adayı ilaç kullanmaya başlar. Yeterli dozdan fazlası kullanılması halinde yumurtalıkların aşırı uyarılması hastalığı ortaya çıkar. Bu tarz rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için doz ayarlanmasının iyi yapılması gerekir. Tüp bebek tedavisi esnasında kullanılan ilaçlara ilave olarak yumurta toplama aşamasında da çeşitli ilaçlar kullanılır.

 Tüp Bebekte Yumurta Üretilmesi İçin Kullanılan İlaçlar

Yumurtalıkların erken çatlamasını engellemek ve normal fizyolojiyi baskılamak içim GnRH Anolagları adı verilen ilaçlar kullanılır. Bu ilaç türü burundan alınan sprey yoluyla veya iğne yardımıyla enjekte ederek uygulanmaktadır. Menogon, puregon, menopur gibi uyarıcı iğneler de tüp bebek tedavisinde kullanılmaktadır. Bu iğnelerin amacı, kadınların normalde adet dönemi ürettikleri bir yumurta sayısını arttırmaktır. Çünkü tüp bebek tedavisi için çok sayıda yumurta hücresine ihtiyaç vardır. Yapılan bu uyarıcı iğneler, anne adayının cilt altına ya da kaşlarına uygulanır. Femara isimli ilaç yumurtalarının çok zayıf olduğu durumlarda kullanılır. Tedavi boyunca kullanılan ilaçlar buzdolabında saklanmalıdır. Saklama sıcaklığı +4 derece olmalıdır. Çok sıcak dönemlerde oda sıcaklığında saklanan ilaçların etkisi azalır. İlaç tedavisi başlamadan önce anne adayının adet kanamasının ikinci veya üçüncü gününde ultrason gözlemi yapılır. Bu gözlemle beraber anne adayının kandaki östrojen seviyesi de ölçülerek tespit edilir. Tedavi sürecinde uyulanacak ilaçlar ve iğneler, her gün aynı saatte alınmalı ve aksatılmamalıdır. Yapılan araştırmalar tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar kanser yapar mı sorusuna olumsuz yanıt vermişlerdir. İlaçlarda görülen bazı yan etkiler vardır ama kanser riskini oluşturacak bir etki bulunmamıştır.

 Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlarda Oluşabilecek Yan Etkiler Nelerdir?

Tedavi esnasında kullanılan ilaçlarda, anne adayını çok fazla rahatsız edici yan etkiler gözlemlenmemiştir. Hatta tüp bebek ilaçları kanser arasında da bir bağ bulunmamıştır. Ancak yumurtalıkları uyarmak için kullanılan ilaçların geçiçi bir takım yan etkileri gözlemlenmiştir.

Tüp bebek ilaçları yan etkileri

OHSS adı verilen sendrom ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda da anne adayının karnında şişkinlik meydana gelebilir. Bu şişkinlik belirli bi orana kadar normaldir ancak çok fazla olması durumunda doktora başvurmak gerekir. Tüp bebek ilaçları yan etkisi arasında birden ve hızlı kilo almak da vardır. Nefes darlığı yaşamak da bu yan etkiler arasındadır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here