Home Kadın Kısırlık Tüp Bebekde Mikroçip Nedir? Başarı Oranını Etkiler Mi?

Tüp Bebekde Mikroçip Nedir? Başarı Oranını Etkiler Mi?

0
Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Ne İşe Yarar?
tüp bebekde mikroçip

Tüp Bebek ve Mikroçip

Anne baba olamama olarak adlandırılan kısırlık problemi erkeklerde de sık karşılaşılan bir durumdur. Bulunduğumuz zamanda da bebek sahibi olamamak %50 erkek kaynaklıdır. Sperm sayısının yetersiz olması veya hareket kabiliyetinin olmaması gebelik şansını düşürmektedir. Son yıllarda gelişen tüp bebekde mikroçip yöntemi anne ve baba adayları için umut verici olmaktadır. Mikroçip yöntemi olarak bilinen bu tedavi şekli Türk bilim adamı tarafından geliştirilen bir yöntemdir. Ülkemizde de gün geçtikçe yağın olarak kullanılmaktadır. Mikroçip yönteminin kullanılması, tüp bebek tedavisinde olumlu sonuç almayı arttırmaktadır. Mikroçip yöntemi, baba adayındaki spermler içindeki döllenmeye en uygun spermi seçme esnasında kullanılmaktadır. Bu seçim yapılırken DNA yapısının en uygun olanı seçilmektedir. Böylelikle daha sağlıklı embriyo elde edilmektedir. Geliştirilen bu yöntemle olumlu sonuç alma oranı artmaktadır ancak henüz çok fazla yaygınlaşmış durumda değildir. Tüp bebek tedavisinde yeniliklere açık olan hastane ve merkezlerde uygulamaya yeni yeni başlanmıştır. Zamanla bütün hastanelerde kullanılan bir yöntem haline gelecektir.

 Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Ne İşe Yarar?

Tüp bebek tedavisi esnasında kullanılan tüp bebekte Mikroçip yöntemi sağlıklı spermler ile sağlıksız spermleri birbirinden ayırmayı sağlayan bir yöntemdir. Spermlerdeki çipler mikro boyutta kanallardan meydana gelir. Mikro kanallar da iyi kalitede olan spermlerin seçimine destek verir. Tüp bebekde mikroçip yöntemi ile spermler arasında sağlıklı olmayan veya DNAsında çeşitli hasarlar ve sıkıntılar bulunan spermler bir bölmeye toplanması sağlanır. Diğer bölmede ise hasarsız ve DNAsında sorun bulunmayan spermler mikro kanallardan geçer ve bir araya gelir. Bu ayrıştırma sonucunda da embriyolar daha sağlıklı olur ve gebelik şansını arttırır. Kaliteli spermler ve kaliteli yumurtanın birleşmesiyle döllenme meydana gelir ve beşinci güne ulaşan blastosist embriyolar meydana getirilmiş olur. Olumlu sonuç alma ihtimali bu embriyolar ile daha yüksek olmaktadır.

 Tüp Bebek Tedavisinde Mikroçip Yönteminin Avantajlar ve Uygulanması

Teknolojinin gelişmesiyle tüp bebek tedavisinde de yeni yöntemler gelişmektedir. Bu yöntemlerden biri de mikro çip yöntemi olarak bilinen tedavi şekildir. Özellikle erkek kaynaklı kısırlık durumlarında bu yöntemin kullanılması tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç alma ihtimalini arttırmaktadır. Tüp bebek tedavisinin başlangıcında Mikro çip yöntemiyle tedavinin desteklenmesi hem gebelik şansını arttırmakta hem de gebelik sürecinde bebeğin daha sağlıklı olması sağlanmaktadır.

Doğal yöntemlerle veya başka yollardan bebek sahibi olamayan aileler genellikle tüp bebek tedavisine yönelirler. Tüp bebekte başarı şansını arttırmak için mikro çip yöntemi kullanılır. Tüp bebek tedavisinde öncelikle annenin yumurtaları çeşitli ilaçlarla kontrol altına alınır, kontrol altına alınan yumurtalar, erkeğin spermi ile laboratuvar ortamında döllendirilir. Mikro çip yöntemi bu aşamada önem taşımaktadır. Alınan spermlerin kaliteli olmasını sağlayan bir yöntem olduğu için gebelik şansını arttırmaktadır. Uygulanan mikro çip, süzgeç gibi sağlıklı spermleri seçer.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here