Tüp Bebekte Başarısız Olanlar Ne Yapmalı?

0

Bir yıl süreyle korunmadan ve düzenli cinsel ilişki yaşadıktan sonra çiftlerin bebek sahibi olamaması durumunda tüp bebek tedavisine başlanır. Başarısız tüp bebek denemesi çeşitli nedenlerle olabilir. Başarısızla sonuçlanan tüp bebek tedavisinden sonra ilk olarak başarısızlık nedeni araştırılır. Gerekli araştırma yapılarak sorunun kaynağı anlaşılmadan yeniden denenen tüp bebek tedavisi yine aynı sonucu verecektir. Bu sebeple genetik veya sistematik var olan sıkıntılar başarısızlık sonucunda tekrar araştırılmalıdır. Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktör anne adayının yaşıdır çünkü ilerleyen yaşlarda yumurtalık yaşlanmaktadır. Ayrıca yaş ilerledikçe döllenme oranı azaldığı gözlenmiştir. Tüp bebek tedavisinde en fazla sonuç alma 20-30lu yaşlarda olmaktadır. 40ı geçen hastalarda ise yumurta toplama sayısının 1-2ye düşmesi sebebiyle gebelik elde etme şansı da çok azdır.

 İlk Tüp Bebek Denemesi Neden Tutmaz?

 Tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlanması üç gruba ayrılarak incelenir. Birincil sebepler olarak da adlandırılan ilk grupta  kalitesiz embriyo oluşumu, yanlış ilaç tedavisi, döllendirilen yumurtanın yanlış ortamda tutulması ve embriyo zarının kalınlaşması gibi başarısız tüp bebek tedavisinin sebepler yer alır. Tüp bebeğin tutmama nedenleri olarak gösterilen ikincil nedenler daha çok anne adayının bedeninde gerçekleşen sıkıntılardır. Anne adayının rahim içi duvarındaki bozukluklar, miyom ve polipler, pıhtılaşma bozuklukları ayrıca yapışıklık ve bağışıklık sisteminin kuvvetli olmaması gibi bedensel sıkıntılar, tüp bebek tedavisinin tutmama nedenlerindendir. İkincil grup sıkıntılarda, hastalığın kaynağı incelenip tesbit edilmelidir. Var olan sorun ortadan kaldırılmazsa daha sonraki tüp bebek denemeleri de başarısız olacaktır. Polip, miyom, kistlerin alınması, rahim içi bozuklukların giderilmesi, yapışıklığın yok edilmesi gibi operasyonlarla var olan bedensel sıkıntılar çözüldükten sonra gebeliğe engel kalmamış olur.

İlk Tüp Bebek Denemesi Neden Tutmaz?
Tüp bebeğin tutmaması

Ayrıca sigara da doğurganlıkla direk ilişkilidir. Gebelik düşünen ve tüp bebek tedavisine başlayan kadınların içiyorlarsa hemen bırakmaları gerekir. Hatta sigara içilen ortamda dahi bulunmaları tüp bebekte başarısızlık nedenleri arasında olacaktır. Aynı şekilde stresten de olabildiğince kaçınmak gerekir. Her ne kadar tüp bebek tedavisi belirli bir süreç ve maddi gideri olsa da umutsuzluğa kapılmadan tedaviyi devM ettirmek gerekir.

 Tüp Bebek Denemesinde Başarı Oranı

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını net olarak söylemek güçtür. Çünkü tüp bebek denemesinde başarı oranı tedavinin uygulandığı çiftlere göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda tedavi süresince uygulanan yöntemler de başarı oranına etki etmektedir. Ülkemizdeki çeşitli tüp merkezlerinde yapılan araştırmalara göre tüp bebek tedavisine başvuran üç çiftten birisi tedavi sonucunda bebek sahibi olmaktadır. Tüp bebek tedavilerinde en başarılı ülke olarak Amerika görülür. Amerika’da tüp bebek tedavisinde %35 oranında başarı görülür. Türkiye ise Avrupadaki tüp bebek başarı sıralamasında beşinci sırada yer alır. Dünya çapındaki sıralaması ise 7.sıradır. Gelişen teknolojinin yansımaları tüp bebek tedavisinde kullanılan yöntemlere de yansımaktadır. Başarı oranı gün geçtikçe artmakta ve tüp bebek tedavisi ile ebeveyn olanların sayısı artmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here