Home Tüp Bebek Tüp Bebekte Embriyo Kalitesi Nedir? Nasıl Seçilir?

Tüp Bebekte Embriyo Kalitesi Nedir? Nasıl Seçilir?

0
embriyo transferi hücre sayısı önemli mi
embriyo transferi hücre sayısı

Tüp Bebek ve Embriyo Kalitesi

Tüp bebek tedavisinin en önemli aşaması embriyo transferidir. Bu transferin başarılı olabilmesi için alanında uzman ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Tüp bebek tedavisinin başarılı olması ile tüp bebekte embriyo kalitesi doğru orantılıdır. Ayrıca embriyonun anne adayının rahmine tutunamama ihtimali de vardır. Bu ihtimal önceden bilinemediği için gerekli araştırmalar zamanında yapılmalıdır. Laboratuvar ortamında anne ve baba adaylarından alınan ürüme hücreleri döllendirildikten sonra 5 – 6 gün boyunca gelişmeye devam eder. Düşük kalitedeki embriyolar gelişime devam edemez ve elenir. İlk birkaç gün içersinde gelişimine devam edemeyen embriyolar kalitesizdir. Bu nedenle transfer aşamasına geçilmeden önce beş altı gün embriyolar incelenmelidir. Altıncı güne ulaşan embriyoların gebelik sonucu verme ihtimali daha yüksek olmaktadır.

Tüp Bebekte Embriyo Kaç Hücre Olmalı?

Her embriyo bir ile on iki hücreden bir araya gelir. Laboratuvar ortamında embriyo hücre sayısı da incelenir. Embriyodaki hücre sayısındaki hızlı artış hamilelik elde edilme oranını arttırır. Yumurta toplama işleminden sonra üçüncü gündeki incelemede dört ya da daha az hücrenin gözlemlenmesi embriyonun sağlıklı olmadığını gösterir. Hücre sayısı altı ise gebelik ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.

Tüp Bebekte Embriyo Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Kadınların doğurganlık oranının artması için yumurta kalitesi ve sayısı belirli bir kalitede olmalıdır. Embriyo kalitesini arttırmak için sağlıklı beslenmek önemlidir. Tüketilen yiyeceklerin tamamen doğal olmasına dikkat etmek önemlidir. Doğal kürlerden faydalanmak da embriyo kalitesini arttırmak için faydalı olacaktır. Alkol ve sigara embriyo kalitesini azaltan faktörlerin başında gelir. Özellikle tüp bebek tedavisi olacak çiftler sigara kullanıyorsa hemen bırakmalı mümkünse sigara içilen ortama dahil olmamalıdır. Dondurulmuş gıdalardan ve konserve yiyeceklerden uzak durmak da embriyo kalitesini arttırır. Embriyo için faydalı olan diğer bir yiyecek de omega 3 bakımından oldukça zengin olan balıktır. Hem doğal yollardan elde edilen hem de tüp bebek tedavisi sonucunda meydana gelen gebeliklerde düzenli olarak haftada iki gün balık tüketimi embriyo kalitesini artırır. Kompleks tahıllar ise embriyonun kalitesini arttırdığı gibi yumurta oluşumunu da artırır.

 Tüp Bebekte Embriyo Kalitesi Neye Bağlıdır?

Tüp bebek tedavisinde embriyo kalitesi anne adayının üreme hücresi olan yumurtalar ile ilgilidir. Kadının yumurta kalitesi arttıkça embriyo kalitesi de artar. Çok nadir karşılaşılan bir durum olan kalitesiz spermin kalitesiz embriyoya sebep olması olağanın dışındadır. Alınan meni örneğinde hiç sperm bulunmayan ve çeşitli yöntemlerle sperm elde edilen baba adaylarından alınan örnek ile döllendirme gerçekleştiğinde kalitesiz embriyo sebebi olabilir. Kalitesiz embriyo demek gebelik ihtimalinin çok düşük olması anlamına gelir. Ancak embriyo çok kaliteli olsa dahi gebelik gerçekleşse bile hamilelik doğumla değil düşükle sonuçlanabilir. Böyle durumlarda hem anne adayı hem de baba adayı tekrar incelenir. Anne adayının rahim içi durumu incelenir. Histeroskopi yöntemiyle rahimde miyom olup olmadığı araştırılır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here