Estrofem İlacı Nedir? Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılır Mı?

0

Tüp bebek tedavisi yaptırmayı düşünen insanların sıkça merak ettiği konulardan biri de estrofem ilacıdır. Kadınların hamile kalmasına ve fetusun anne rahmine daha sıkı bir şekilde tutunmasına yarayan bir ilaç türü olarak tanımlanabilir.  Bu ilaç tüp bebek tedavisinde de kullanılmaktadır. Estrofem ilacı hamilelik durumunu kolaylaştıran bir özelliğe sahip olduğu için hamile kadınlara önerilmektedir. Laboratuar ortamında gerçekleşen tüp bebeğin anne rahmine sağlıklı bir şekilde tutunabilmesinde son derece etkilidir. Estrofem ilacı yüksek oranda estradiol içermektedir. Bu da cinsel işlevler ve üreme konusunda önemli katkıları olduğunu göstermektedir. Estradiol hormonunun eksik kalması durumunda gebeliğin oluşması için estrofem ilacı kullanılıyor.

Estrofem Yan Etkileri Nelerdir

İnsanların kullandığı tüm ilaçların yan etkisi olduğu gibi estrofem ilacının da birtakım yan etkileri vardır. Bu etkilerde bazıları şiddetli görülebilirken bazıları daha hafif bir şekilde görülmektedir. Sık görülen olumsuz etkileri;

  • kilo alma,
  • göğüslerde meydana gelen hassasiyet,
  • ishal,
  • baş ağrısı,
  • şişkinlik,
  • mide bulantısı,
  • kusma,
  • karın ağrısı

Tüp Bebek Tedavisi(IVF) Aşamaları ! Adım Adım Tüp Bebek

Bunlara ek olarak daha az karşılaşılan durumlar da vardır. Deri dökülmesi gibi kendini gösteren alerjik reaksiyonlar, göğüslerde oluşan kitleler, sarılık, baygınlık, cinsel isteğin azalması, olağandışı olarak gerçekleşen vajinal kanama ve akıntılar, ruhsal durumda meydana gelen olumsuz değişimlerde estrofem ilacının yan etkileri arasında bulunuyor.

Nadir olarak da görülse bu olumsuz etkiler mutlaka ciddiye alınması gereken durumlardır. Doktor tarafından kullanılması önerilen estrofem ilacının çok fazla yan etkisi görüldüğünde mutlaka doktora başvurulması gerekiyor. Bu yan etkiler ilaç bırakıldıktan kısa bir süre sonra yok olacak olsa da tedbir amaçlı olarak doktor kontrolünden geçmek anne adayına bir şey kaybettirmeyecektir.

Estrofem Kilo Yapar Mı?

Estrogem ilacı gebelik gelişimi için kullanıldığında birtakım yan etkiler ortaya çıkarabiliyor. Bu yan etkilerden biri de anne adayında meydana gelen yüksek kilo alımıdır. Normalden daha hızlı bir şekilde kilo alınması büyük ölçüde estrofem ilacından kaynaklanmaktadır. Ancak bu etki her kadında görülecek diye kesin bir kural yoktur. Yan etki olarak değerlendirildiğinden her kadında görülmeyebilir.

Estrofem Nasıl Kullanılır?

Kullanımı kolay olan estrofem ilacı her gün alınması gereken bir ilaçtır. Ağız yolu ile alınan ilaç düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Estrofem ilacını kullanacak olan kadın adet döneminde ise ilacın kullanımına adet döneminin 5. günü başlanması gerekir. Hamilelik durumunda ise gebelik sürecinde doktorun tavsiye etmesi ile birlikte kullanımına başlanılabilir.

Ancak bu ilacın kullanımı konusunda kararı verecek olan kişi anne adayının doktorudur. Hamilelik sırasında gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için kullanımı son derece önemlidir. Tüp bebek tedavisi haricinde östrojen azlığı, menapoz döneminin sıkıntıları, kemik erimesi gibi durumlarda da kullanılabilir. Ancak en temel kullanılma nedeni kadınların en önemli hormonlarından biri olan Estrodiol hormonunun eksik salgılanması durumunda hormon dengesinin sağlanmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here