Folik Asit Nedir? Doğurganlık Ve Tüp Bebek Tedavisindeki Önemi

0

Folat ya da B9 olarak da bilinen folik asit B vitamini ailesinin bir üyesidir. DNA sentezi ve hücre bölünmeleri gibi durumlarda çok önemli bir işlevi olduğu için doktorlar tarafından kullanımı, birçok hasta ve hamile kadın için önerilmektedir. Vücudun ihtiyacı olan kanın yapılması, DNA sentezi, hücre bölünmesi  gibi durumlarda birçok önemli görevi vardır. Bunların yanında birçok hastalığa iyi gelen folik asitin kalp krizini önleme, bunamayı geciktirme ve damar sertliğini azaltma gibi etkileri de bulunuyor.

Ancak folik asit en çok hamile kadınlarda kullanılması önerilen bir vitamin türüdür. Anne adayının sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilmesi adına folik asitin hamilelikten önce kullanılmaya başlanması öneriliyor. Bebeğin gelişiminde çok önemli olan vitamin anne karnında büyüme evresinde olan bebeğin herhangi bir sorunla karşılaşmadan büyümesinde büyük bir önem taşıyor. Bebek düşünen kadınların folik asit kullanmaya başlaması için hamile kalmalarını beklemeleri gerekmiyor. Hamile kalmadan önce de kullanımına başlanabilir.

Folik Eksikliği Neden Olur?

Hamile kadınların folik asit ve B12 yönünden zengin besinlerin tüketilmemesi ya da vücutta folik asit emilimini engelleyen rahatsızlık durumları folik asit eksikliğine neden olacaktır.  Böbreklerinden rahatsız olan insanların da sık sık tuvalet ihtiyacı hissetmesi folik asit kaybettiklerini gösteren belirtilerdir.  Hamilelik dönemine girildi ise bebeğin gelişim evresi açısından çok önemli olan ilk haftalarda anne adayında folik asite olan ihtiyaç da artacaktır.

Tüp Bebek Tedavisi Ve Beslenme

Aynı zamanda kişide ortaya çıkan kanser ve kan dolaşımı ile ilgili olan rahatsızlıklar da folik asit eksikliğine neden olabiliyor.  Folik eksikliği durumunda kişide birtakım belirtiler görülür. Bunlar arasında en sık görülenleri ise unutkanlık, nefes darlığı, baş dönmesi, yorgunluktur. Ancak bunlar kişide normal olarak karşılanan sorunlar olduğu için önemsenmeyebilir. Fakat bir doktora başvurulması oldukça önemlidir. Doktor tarafından yapılacak kan testi ile kandaki folat ve B12 değerinin miktarı görülebilir. Çıkan değerlere göre doktorunuz sizlere folik asit takviyesi önerebilir.

Folik Asit Kullanımının Tüp Bebek Tedavisindeki Önemi

Tüp bebek tedavisinde hem tedavi öncesinde hem de tedavi sırasında kullanılması önerilen bir B vitamindir. Folik asit anne adayında kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olduğu gibi tüp bebek işlemleri sırasında tedavinin şansını büyük ölçüde arttırır. Tedavisi başlayan kadınların ek gıdalar yanında 800 mcg dozunda folik asit almaları oluşan fetüsün beyin fonksiyonlarının gelişmesinde çok fazla etkisi vardır. Bu nedenle bebeğin sağlıklı bir şekilde ve tam olarak gelişebilmesi için folik asit kullanımına önem verilmesi gerekiyor.  Hamile kalmayı planlayan kadınların kullanması gereken vitaminlerin başında gele folik asit tüp bebek tedavisi sürecinde de önemli bir yere sahiptir.

Tüp Bebek Öncesinde Diyet Uygulanmalı Mı?

Tüp bebek yaptırmayı düşünen kadınların bu vitamin türünü çok daha önceden kullanmaya başlaması önerilmektedir. Yapılması gereken tüp bebek işlemleri tamamlandıktan sonra folik asit takviyesi alınmaya başlanır. Gebelik öncesinde düzenli bir şekilde alınmaya başlanan folik asit gebeliğin ilk üç ayında da kullanılmaya devam eder. Tüp bebek gebeliğinin ilk üç ayında kullanılması bebeğin sinir sistemlerinin ve kemik yapısının daha güçlü olmasına önemli bir katkısı olacaktır. Bu süreçte kullanılması şiddetle önerilen folik asit doğacak çocuklarda otizim riskini de oldukça azaltıyor. Aynı zamanda folik eksikliğinin giderilmiş olması beyin ve omurilikten kaynaklı olan sorunların giderilmesini sağlaması açısından da önem taşıyor. Hamilelik öncesinde kullanılmasının amacı ise hamileliğin ilk 3. ve 4. haftalarında ortaya çıkan folik eksikliğinin önceden kapatılmasını sağlamaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here