Tüp Bebekte Geç Tutunma Nedir? Geç Yerleşme Nedenleri

0

Tüp bebek tedavisinde anneden ve babadan alınan sperm ile yumurtalar belli işlemlerden geçirilir. Kaliteli sperm ve yumurtalara uygulanan işlemler sonucunda laboratuvar ortamında döllenme gerçekleştirilir. Döllenmiş olan yumurtalardan meydana gelen embriyolardan bir ya da iki tanesi anne rahmine  yerleştirilir. Bu aşamadan sonra da gebeliğin meydana gelmesi için 12 gün beklenir ve 12 gün sonra kan testi yapılır. Sağlıklı bir kadının ortalama 28 günde bir adet görmesi gerekirken bazen farklı sebeplerden dolayı bu düzen aksayabiliyor. Adet kanamasının geç olması yumurtlamanın da geç olduğu anlamına geliyor. Gebelik istenilen dönemde, yumurtlamanın geç oluşması gebeliğinde geç oluşmasına neden olacaktır. Normal gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek tedavisi olan kadınlarda da yumurtlamanın geç oluşması meydana gelebiliyor. Yumurta, olması gerekenden daha geç döllendiği zaman tüp bebekte geç tutunma durumu ortaya çıkıyor.

Tüp Bebekte Geç Tutunma Olur Mu?

Normal gebeliklerde karşılaşılabilecek olan geç tutunma durumu tüp bebek tedavilerinde de ortaya çıkan bir durumdur. Kadının sağlıklı bir şekilde yumurtlama gerçekleştirdiğinde ancak herhangi bir şekilde döllenme meydana gelmediğinde bu yumurtalar vücuttan atılır. Vücuttan atılma durumu da kadında oluşan adet kanaması ile gerçekleşir. Gebelik oluşması beklenen süreçte, eğer kadınlarda yumurtanın oluşumu geç olursa yumurtalıkta döllenen yumurta da rahime geç tutunacaktır. Bu hem normal gebeliklerde hem de tüp bebek tedavisi olan kadınlarda aynı şekilde gerçekleşiyor. Önemli olan rahime yerleşmiş ve tutunmuş olan yumurtanın durumudur.

Tüp Bebeğin Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Tüp Bebekte Tutunma Problemi

Bebek sahibi olmak isteyen insanlar zaman zaman tüm bebek tedavilerinde başarısızlık ile karşılaşabilirler. Tüp bebek tedavisi sürecinde ortaya çıkan tutunma problemi birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Rahim zarının kalın olması, rahim zarında oluşan yapısal bozukluk, yanlış embriyo transferi, yanlış tutunma sonucunda oluşan dış gebelik, damarlarda ortaya çıkan sorunlar tutunma probleminin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Tutunma probleminin en sık karşılaşılan nedenlerinden biri olan rahim zarının kalınlığı sorunu anne adayının daha önceden geçirdiği operasyonlar sonrasında incelmiş olmasından kaynaklanıyor. Bu da embriyonun tutunmasını zorlaştırıyor.

Tüp Bebek Tedavisi Tutmuyorsa Kaç Kere Denenebilir?

Tutunma probleminin nedenlerinden biri diğeri de embriyo transferinin doğru bir şekilde yapılmamış olmasıdır. Embriyo transferi sağlıklı bir şekilde yapılmadığında embriyo tutunsa bile bu uzun süreli olmayacaktır.  Transfer sırasında gerçekleşen tutunma bozuk olması durumunda rahim içerisine eklenen embriyolar tüplere takılı kalma riski oluşturabiliyorlar. Bu da dış gebelik ortaya çıkarabiliyor. Embriyonun tutunması tahmini olarak 40 farklı değişkenden etkilenmektedir. Bunlara ek olarak rahim iç duvarında meydana gelen yapısal etkenlerde tüp bebek tedavisinde tutunma problemi yaşanmasına neden olacaktır. 

Transfer Sonrası Tutunma Kaçıncı Gün Olur?

Tüp bebek tedavisi sırasında doğru transfer yapıldığı taktirde embriyonun tutunması yaklaşık olarak 6. veya 7. günde gerçekleşiyor. Geç döllenme sırasında bu süre daha uzun da olabiliyor.  Bu aşamada tutunma sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için yapılabilecek en iyi şey doktorun anne adayına vermiş olduğu ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması ve aşırı yorucu işlerden kaçınılması olacaktır. Tutunmanın gerçekleşebilmesi için sürekli olarak yatmak embriyonun daha kolay tutunmasını sağlamayacaktır. Bu nedenle transfer sonrasında kadınların normal hayat rutinlerine dönmelerinde herhangi bir sakınca yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here