Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olma İhtimali ve Belirtileri

0

Tüp Bebekte İkiz Gebelik

Bir yıl süreyle cinsel ilişkide bulunurken korunmayan çiftlerin bebek sahibi olamaması durumunda başvurdukları tüp bebekte ikiz gebelik görülme oranı yüksektir. Bunun sebebi anne adayı ve baba adaylarından alınan üreme hücrelerinin döllendirilmesi sonucunda elde edilen embriyonun birden fazlasını anne adayının rahmine transfer edilmesidir. Transfer sonucunda rahme gönderilen bütün embriyolar rahme tutunmayı başardığında çoğul gebelik görülecektir. Çeşitli belirtileri olmakla beraber tüp bebekte ikiz gebelik ancak ultrason sonucunda kesin olarak öğrenilir. Çoğul gebelik durumlarında bebeklerin sağlığı veya anne adayının sağlığı tehlikeye girerse, bebeklerden birinin kürtaj yöntemiyle alınması söz konusu olur.

Tüp Bebek İkiz Gebelik Belirtileri

 İkiz bebek gebeliği yaşayan kadınlar, tekil gebelik yaşayan kadınlara oranla belirtileri daha yoğun yaşamaktadır. Tüp bebekte ikiz gebelik ancak ultrason sonucunda kesin olarak anlaşılır. Ancak yine de bazı belirtileri bulunmaktadır. Mide bulantısı hemen her gebelikte gözlenir fakat ikiz gebelikte sabah bulantıları aşırı yoğun olur. Ayrıca tekil gebelik yaşayan anne adaylarına göre yorgunlukları daha fazladır. İkiz gebelikteki karın büyümesi de gözle görülür bir şekilde hızlı olacaktır. Buna bağlı olarak kilo artışı da fazladır. Bebek hareketlerinin hissedilmesi normal gebeliklerde 18.haftada başlarken ikiz bebek taşıyan anne adayı bu hissi daha erken yaşayabilir.

 Tüp Bebek İkiz Olasılığı Nedir?

Çoğul gebelik oluşumu, transfer edilen embriyo ile ilgilidir. Özellikle 35 yaş üstünde olan anne adaylarında tedavi süreci daha zorlu olduğu için ve tekrar tüp bebek denemesi için yeterli zaman görülmediği durumlarda anne adayına birden fazla embriyo transfer edilir.

 Tüp Bebek İkiz Olasılığı Nedir?
Tüp bebekte ikiz gebelik

Bu sayede gebelik şansı arttırır. Gönderilen embriyoların anne adayının rahmine ikinin birden yerleşmesi sonucunda da ikiz gebelik ortaya çıkar. Yani birden fazla embriyo transferi sonucunda ikiz gebelik görülme olasılığı oldukça yüksektir. Bu ihtimalin önüne geçilmesi amacıyla, tüp bebek tedavilerine döllenen yumurtalar 5-6 gün süreyle mikroskop yardımıyla incelenir ve en sağlıklı olan embriyo transfer edilir.

İkiz Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

 Anne adayının üreme hücresi olan yumurta ve baba adayının üreme hücresi olan sperm döllendirildikten sonra elde edilen embriyolardan en sağlıklı ve gebelik sonucu vermeye en uygun olan embriyolardan iki tanesinin anne rahmine transfer edilmesiyle ikiz tüp bebek yapılır.

 Tüp Bebek İkiz Gebelikte Beta HCG

Tüp bebek tedavisi gören kadınlara hemen her hafta gebelik testi uygulaması yapılır. Gebelik testinin uygulanması için anne adayından kan veya idrar örneği alınır. Alınan bu örneklerde hCG hormonunun seviyesi ölçülür. Belirli bir oranda görülen hCG hormon seviyesi gebeliğin ilk habercisidir. Daha sonra yapılan testlerin amacı ise hamileliğin normal seyrinde olup olmadığını kontrol etmek içindir. Yapılan testlerde hCG hormonu çok yüksek seviyede görülürse tüp bebekte ikiz gebelik habercisi olabilir. Ancak bu yüksek oran seviyesi ülkelere göre farklılık gösterir. Çok nadir bir durum olmakla beraber tekil gebeliklerde de hCG oranı yüksek çıkabilir


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here