Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olma İhtimali ve Belirtileri

4

Tüp Bebekte İkiz Gebelik

Bir yıl süreyle cinsel ilişkide bulunurken korunmayan çiftlerin bebek sahibi olamaması durumunda başvurdukları tüp bebekte ikiz gebelik görülme oranı yüksektir. Bunun sebebi anne adayı ve baba adaylarından alınan üreme hücrelerinin döllendirilmesi sonucunda elde edilen embriyonun birden fazlasını anne adayının rahmine transfer edilmesidir. Transfer sonucunda rahme gönderilen bütün embriyolar rahme tutunmayı başardığında çoğul gebelik görülecektir. Çeşitli belirtileri olmakla beraber tüp bebekte ikiz gebelik ancak ultrason sonucunda kesin olarak öğrenilir. Çoğul gebelik durumlarında bebeklerin sağlığı veya anne adayının sağlığı tehlikeye girerse, bebeklerden birinin kürtaj yöntemiyle alınması söz konusu olur.

Tüp Bebek İkiz Gebelik Belirtileri

 İkiz bebek gebeliği yaşayan kadınlar, tekil gebelik yaşayan kadınlara oranla belirtileri daha yoğun yaşamaktadır. Tüp bebekte ikiz gebelik ancak ultrason sonucunda kesin olarak anlaşılır. Ancak yine de bazı belirtileri bulunmaktadır. Mide bulantısı hemen her gebelikte gözlenir fakat ikiz gebelikte sabah bulantıları aşırı yoğun olur. Ayrıca tekil gebelik yaşayan anne adaylarına göre yorgunlukları daha fazladır. İkiz gebelikteki karın büyümesi de gözle görülür bir şekilde hızlı olacaktır. Buna bağlı olarak kilo artışı da fazladır. Bebek hareketlerinin hissedilmesi normal gebeliklerde 18.haftada başlarken ikiz bebek taşıyan anne adayı bu hissi daha erken yaşayabilir.

 Tüp Bebek İkiz Olasılığı Nedir?

Çoğul gebelik oluşumu, transfer edilen embriyo ile ilgilidir. Özellikle 35 yaş üstünde olan anne adaylarında tedavi süreci daha zorlu olduğu için ve tekrar tüp bebek denemesi için yeterli zaman görülmediği durumlarda anne adayına birden fazla embriyo transfer edilir.

 Tüp Bebek İkiz Olasılığı Nedir?
Tüp bebekte ikiz gebelik

Bu sayede gebelik şansı arttırır. Gönderilen embriyoların anne adayının rahmine ikinin birden yerleşmesi sonucunda da ikiz gebelik ortaya çıkar. Yani birden fazla embriyo transferi sonucunda ikiz gebelik görülme olasılığı oldukça yüksektir. Bu ihtimalin önüne geçilmesi amacıyla, tüp bebek tedavilerine döllenen yumurtalar 5-6 gün süreyle mikroskop yardımıyla incelenir ve en sağlıklı olan embriyo transfer edilir.

İkiz Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

 Anne adayının üreme hücresi olan yumurta ve baba adayının üreme hücresi olan sperm döllendirildikten sonra elde edilen embriyolardan en sağlıklı ve gebelik sonucu vermeye en uygun olan embriyolardan iki tanesinin anne rahmine transfer edilmesiyle ikiz tüp bebek yapılır.

 Tüp Bebek İkiz Gebelikte Beta HCG

Tüp bebek tedavisi gören kadınlara hemen her hafta gebelik testi uygulaması yapılır. Gebelik testinin uygulanması için anne adayından kan veya idrar örneği alınır. Alınan bu örneklerde hCG hormonunun seviyesi ölçülür. Belirli bir oranda görülen hCG hormon seviyesi gebeliğin ilk habercisidir. Daha sonra yapılan testlerin amacı ise hamileliğin normal seyrinde olup olmadığını kontrol etmek içindir. Yapılan testlerde hCG hormonu çok yüksek seviyede görülürse tüp bebekte ikiz gebelik habercisi olabilir. Ancak bu yüksek oran seviyesi ülkelere göre farklılık gösterir. Çok nadir bir durum olmakla beraber tekil gebeliklerde de hCG oranı yüksek çıkabilir

4 YORUMLAR

  • Tüp bebek ve aşılama gibi yardımcı üreme tekniklerinde ikiz veya üçüz gibi gebelik oranları doğal yoldan hamile kalanlara nazaran daha yüksektir. Bunun nedeni doğurganlık tedavilerinde yumurtalıkların ilaçlarla uyarılması sonucu birden fazla yumurta gelişmesidir.Tüp bebek tedavilerinde ise ikiz veya üçüz gibi çoğul gebelik olmasının nedeni birden fazla embriyo transferi yapılmasıdır.
   Ayrıca 6 Mart 2010 tarihinde çıkartılan yönetmelikle doüurganlık tedavisi gören anne adayına kaç embriyo transfer edileceğine yasal olarak sınırlandırma getirilmiştir.
   Yönetmeliğe göre;

   Anne adayının 35 yaşın altında olması halinde birinci ve ikinci tüp bebek denemelerinde yalnızca 1 adet embriyo transferi edilebilmekte, üçüncü ve daha sonraki denemelerde ise bu sayı 2 embriyo ile sınırlandırılmaktadır. Genel olarak birden fazla embriyonun transfer edilmemesi esas alınır.

   35 yaş ve üzeri hastalar için tüp bebek tedavi yöntemlerinde en fazla 2 embriyonun transferi gerçekleştirilmektedir.

   Yardımcı üreme yöntemlerinde 3 ve daha fazla sayıda embriyo transferinin yapılmasına izin verilmemektedir.

 1. Merhaba bana yardıcı olabilirmisiniz Tüp Bebek tedavisi görüyoruz merak ettiğim tek bir embriyo transfer edilse bile, tüp bebek olduğu için ikiz olma şansının yüksek olduğunu duydum bunun ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum. catlatma ignesi embriyoların ikizler halinde gelişmeye daha yatkın hale getirdiğini söylüyorlar… birde annemin bir ikizinin olması bende bir etkisi var mı? Tşk ederim.

  • Merhaba Ayla Hanım,
   İkiz sahibi olma şansınızı yardımcı üreme tedavilerinden dolayı artmaz. İkiz gebelik ”Monozigotik” embriyonun beklenenden çok erken biz zaman aralığında ikiye bölünmesiyle meydana gelir ve bunun sonucunda genetik olarak aynı ikizle sonuçlanır. Bir diğer ikiz gebelik çeşitti olan ”Dizotik” halk arasında tek yumurta ikizleri olarakda bilinen durumda digerinden farklı olarak aynı sperm döngüsü ile döllenmiş iki farklı yumurtanın genetik olarak farklı embriyolar sonucudur.

   Aşılama sırasında yumurtalıklar aynı süreç içinde olgunlaşacak tek bir folikülden daha fazlasını almak için hormonlar vasıtasıyla uyarılır. Bu durum ikiz gebelik şansınızı artırır. Tüp bebek tedavisi ile ilgili olarak hormon uyarımı kullanılarak tek bir döngüde daha olgun yumurtalar elde edilir. Ancak bu durumda ikiz olma riski kaç embriyo transfer edildiğine bağlıdır. Bir embriyo transfer edilirse bunun ikiye ayrılma şansı doğal hamilelikle aynıdır.

   Umarım yardımcı olur,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here