Tüp Bebekte Kalp Atışı Kaçıncı Haftada Duyulur?

0

Özellikle tüp bebek tedavisi sonucunda gebelik yaşayanların, stresli olması durumunda tedavinin etkilendiğini unutmaması gerekir. Bu nedenle stresli bir şekilde tüp bebekte kalp atışı kaçıncı hafta duyulur merakını düşünmemek gerekir. Tüp bebek tedavisi sonucunda yaşanan gebeliklerde, bebeğin kalp atışını duymak farklı haftalarda olabilir. Kesin bir tarihten bahsetmek doğru olmayacaktır. Anne adaylarının bazısı bebeklerinin kalp atışlarını 45.haftada duymaya ve izlemeye başlar. Bazı anne adaylarında ise bu durumu yaşamak daha geç haftalara kalacaktır. Tüp bebek tedavilerinde 10. veya 12.haftada bebeğin kalp atışları izlenir. Bu haftaların öncesinde gebelik kesesi görünmesi gerekir. Kalp atışlarının izlenmesi transvajinal ultrason ile yapılır. Kalp atışını duymadan önce kesenin görülmesi gerekir. Bütün bu süreç tüp bebek tedavisi üzerine çalışan doktorlar tarafından, tedaviye başvuran çifte anlatılacaktır.

 Tüp Bebekte Kese Ne Zaman Görülür?

Tüp bebek tedavisinde gerekli ilaç tedavileri uygulandıktan sonra anne adayına yumurta çatlatma İğnesi uygulanır. Ortalama 36 saat sonra anne adayından yumurta toplanır. Aynı gün baba adayından üreme hücresi olan sperm örneği alınır. Alınan bu üreme hücreleri laboratuvar ortamında döllendirme işlemine tabii tutulur. Ardından döllenen yumurtalar anne adayının rahmine transfer edilir ve gebelik oluşması beklenir. Tedavinin sonuçlanmasından sonra 12.günde kan örneği alınarak gebelik testi yapılır. Sonucun olumsuz çıkması durumunda yeniden tüp benek tedavisi için  planlama yapılırken sonucu olumlu çıkan gebelik testinden sonra anne adayına ultrason görüntüsü için randevu verilir. Bu ultrasonun amacı tüp bebekte kese meydana gelip gelmemiş mi anlaşılmasıdır. Eğer kan ile yapılan gebelik testi pozitif olduğu halde yapılan ultrasonda gebelik kesesi görülmez ise dış gebeliğin meydana deldiği anlaşılır. Aynı zamanda kalp atışını duymak da gebeliğin kesinleştiğine işaret olmaktadır. Gebelik kesesinin görülmediği ve kalp atışlarının duyulmadığı durumlarda tüp bebek tedavisi olumsuz sonuçlanmış olacaktır. Bu durumu çifte açıklarken sakin bir şekilde, lafı dolandırmadan söylemek gerekir.

Tüp Bebekte Kalp Atışının Geç Duyulması

Öncelikle anne adayları tüp bebekte bebeğin kalp atışı zamanı hakkında endişe yaşamamalıdır. Fazla stresli davranmak hem anneye hem de bebeğe olumsuz etki edecektir. Gebelik boyunca bebeğin kalp atışının duyulması farklı farklı zamanlarda gerçekleşir. Bazı anne adaylarında yapılan test sonucunda 5.haftada bebeğin kalp atışı duyulabilir. Ancak bu nadir karşılaşılan bir durumdur.

tüp bebekte bebeğin kalp atışı
tüp bebekte kalp atışı

Genellikle 6.haftada anne adayının kontrolü esnasında bebeğin kalp atışı duyumaya başlanır. Doppler ultrason uygulanarak bebeğin kalp atışı duyulmaktadır. Kalp atışının en rahat duyulduğu haftalar gebeliğin 10-12.haftalarıdır. Gebelik süresince 6.haftada duyulan kalp atışları daha sonrasında duyulamaz veya görülemez bir hal alırsa bebeğin ölmüş olma ihtimali olur. Bu durum ancak ultrason yöntemi ile kesinleştirilir. Kesin olarak bebeğin ölmüş olduğu teşhisi konulursa anne adayının kürtaj olması gerekir. Başka türlü ölü bebeğin anne adayından ayrılması mümkün olmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here