Tüp Bebekte Kasık Ağrısı: Kötüye İşaret Olabilir Mi?

0

Tüp bebekte kasık ağrısı hissedilmesi bir dereceye kadar nispeten yaygındır. Eğer hastalar bunun yaygın olduğunu fark etmemişlerse, ağrılarının dönemlerinin gerçekleşmek üzere olduğuna dair bir işaret  olduğunu düşünüp tüp bebek tedavisinin başarısız olduğu endişesine kapılmış olabilir. Hiçbir zaman tüp bebek ile ilişkili bir başarı garantisi olmasa da, ağrı yada kramp oluşması, tedavinin başarısız olduğunu, en azından bu nedenle başarısız olduğunu göstermez.

Tüp Bebek Tedavisinde Neden Kasıkta Ağrı Yaşıyorum

Çoğu kadın için, yaşanılan kramplar reglin gerçekleşmek üzere olduğuna dair bir işarettir. Bu nedenle, tüp bebek tedavisi gören kadınlar genellikle, kasıktaki batmaların, krampların yada embriyo transferinden sonra kasık ağrısının olumsuz bir işaret ve başarısız bir deneme olduğu sonucuna varırlar. Ancak, tüp bebekte kasık ağrısı hafif ve ılımlı olduğu sürece, hafif kanama eşlik etse bile, kaygılanacak bir şey olmayabilir.

Bir kadının üreme organları tüp bebek tedavisi sırasında önemli ölçüde gerilir. Özellikle yumurtalıklar aşırı derecede hassaslaşır ve şişer, bu yüzden bazı ağrılar normaldir. Uzmanlar hastaların hafif derecede kramp, ağrı yaşayabileceklerini belirtir.

Tüp Bebekte Transfer Sonrası Ağrılar ve Nedenleri?

Transfer sonrası kasık ağrısı hisseden hastalar ağrı kesiciler ile rahatlayabilirler. Ancak şiddetli ağrı durumunda, doktorunuz ile hemen iletişime geçmeniz gerekmektedir. Embriyo transferinden sonra şiddetli kasık ağrısı, ağır kanama ile birlikte olsun olmasın, tüp bebek başarısızlığının veya yumurtalık hiperstimülasyon sendromu, yumurtalık torsiyonu, yumurtalık hemorajisi ve pelvik enfeksiyon gibi diğer ciddi durumların bir işareti olabilir. Bu koşullar çok düşük bir ihtimal olmakla birlikte, nadir vakalarda ortaya çıkar ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here