Home Tüp Bebek Tüp Bebekte Kimyasal Gebelik (Sessiz Düşük) Nedir? Belirtileri?

Tüp Bebekte Kimyasal Gebelik (Sessiz Düşük) Nedir? Belirtileri?

0
Sessiz Düşük (Kimyasal Gebelik) Belirtileri Nelerdir?
Tüp Bebekte Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Tüp bebek tedavisinde karşılaşılan olumsuz sonuçlardan birisi de kimyasal gebelik olmaktadır. Anne adayının yumurtası ile baba adayının spemi laboratuvar ortamında döllendirildikten sonra anne belirli bir süre gözlenir. Embriyolar da incelenmeye 5-6 gün boyunca devam eder. En sağlıklı embriyo seçilerek anne adayının rahmine transfer edilir. Bu işlem esnasında yapılan bir hata sonucunda veya kadının rahminin dışa atması sonucunda transfer edilen embriyo rahime tutunmaz. Vücudun dışarısına atılan embriyo adet kanamasıyla beraber düşer. Bu nedenle halk arasında sessiz düşük olarak bilinir. Kendiliğinden meydana gelen bu düşükten sonra herhangi bir kürtaj işlemine ihtiyaç yoktur. En belirgin belirtisi ise kanamanın olmasıdır. Genellikle bu kanama birkaç gün devam eder. Uzun sürmesi durumunda bir doktora görünmekte fayda vardır.

 Sessiz Düşük (Kimyasal Gebelik) Belirtileri Nelerdir? Tedavi Edilebilir Mi?

Tedavi sürecini tamamlayan anne adayına embriyo transferi uygulandıktan sonra 12.günde Gebelik testi uygulanır ve sonuç pozitif çıkar. Daha sonra embriyonun rahime tutunacak olgunluğa ulaşmadan transfer edilmesi veya anne adayının rahminin embriyo taşımak için yeterli olmaması gibi sebeplerle sessiz düşük meydana gelir. Buna sebep olan en önemli olay, sperm ve yumurtanın olması gerektiği gibi döllenmemesidir. Belirtisi ise kanamadır. Kimyasal gebelik adet kanaması ile birlikte son bulur. Bir çok kadın düşük yaptığını bile anlamaz.

 Tekrar Eder Mi?

Tekrar tüp bebek tedavisine başlayan kadınlarda yumurtanın sağlıklı bir şekilde döllenme olanağı mevcut ise genellikle gebelik sonucu alınır. Sessiz düşük olarak bilinen kimyasal gebelik tekrar eder mi sorunun cevabı genellikle hayırdır. Çok nadir hastalarda ikinci denemede de kimyasal gebelik görülmektedir. Ancak genellikle bir kere sessiz düşük yaşayan kadınlar, ikinci tüp bebek tedavisi sonucunda anne olmaktadır.

 Sessiz Düşük Sonrası Hamilelik

 Kimyasal gebelik ile anne veya baba adayının kısırlığı arasında bir ilişki çoğu zaman yoktur. Sessiz düşük sonrasında kadındın üreme sisteminde veya adet döngüsünde bir sorun meydana gelmez. Yumurtlama fonksiyonunu da etkilemediği bilinmektedir. Bu sebeple sessiz düşük yapmak, kısırlığa neden olmaz. Anne adayı tekrar tüp bebek tedavisiyle veya normal yollarla gebelik yaşayabilir.

Kimyasal Gebelikte Beta HCG Değerleri

 Uygulanan gebelik testlerinde anne adayının hCG hormonuna bakılır. Bu hormon belirli bir seviyede ise gebelik testi pozitif sonuç verir. Hormon seviyesi de kan ve idrar testiyle kendini belli etmektedir. Ancak bu test pozitif olduğu halde anne adayında gebelik kesesi görülmez. Gebelik kesesi idrar veya kan testiyle anlaşılmaz.

Tüp Bebekte Kimyasal Gebelik (Sessiz Düşük) Nedir? Belirtileri?
Tüp Bebek kimyasal gebelik

Görülmesi için ultrason incelemesi gereklidir. Bu durumda kimyasal gebelik olduğu anlaşılır. Yapılan düşük ardından hCG değerleri gözlem altında kalmalıdır. Eğer hormon değerleri yavaş yavaş normale döner ise sorun olmamaktadır. Ancak embriyonun düşmesine rağmen HCG hormonu, yapılan testlerde yüksek görünüyorsa kürtaj ihtiyacı olabilir. Ancak bu durum çok nadir görünmektedir.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here