Tüp Bebekte Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

0

Tüp Bebek ve Rahim Filmi

HGS olarak kısaltılan rahim filmi nasıl çekilir sorusu işleme maruz kalacak hastalar için önemlidir. Karın ve meme röntgenleri gibi rahim filmi de röntgen odasında çekilir. Hasta sırt üstü olarak yatırılır ve bacaklarını açması istenir. Bu pozisyonun jinekolojik muayene pozisyonundan tek farkı ayakların havada olmamasıdır. Bacaklar düz olacak şekilde uzatılır. Bu işlem esnasında sadece röntgen teknisyeni bulunmaz. Kadın doğum uzmanı da rahim filminin çekildiği anda röntgen odasında bulunur. Kadın doğum uzmanı, hastaya spekulum adı verilen muayene aleti takılır. Ardından kadının rahim ağzı, tıbbı temizleyiciler yardımıyla hijyenik hale getirilir. Temizlemenin ardından rahim ağzından kanül uygulanır. Bu işlemlerden sonra rahim filmi için gereken radyoopak sıvı, rahim ağzına uygulanan cihaz yardımıyla gönderilir. Bu sıvı sayesinde rahim filmi parlak gözlenir çünkü gönderilen bu sıvı röntgen ışınlarını geçirmez. Uygulanan bu sıvı rahim içirirsene kadar ulaşır. Rahim içerisinden sonra da tüplere doğru ilerler. Bu sayede rahim filmi çekimi yapılır.

 HGS (Rahim-Tüp Filmi) Ne Zaman Çekilir?

Adet kanamasının sonunda çekilen histerosalpingorafi denilen rahim filmi esnasında hastanın aç veya tok olması önemli değildir. Tüp bebekte rahim filmi çekilmesi için en önemli şey adet kanamasının bittiği zamana dikkat etmektir. Çünkü kullanılan ilaçlar, adet kanının rahim içerisine kaçmasına neden olabilir.Ayrıca hastanın hamilelik sürecinde olmadığından emin olmak için de adet kanamasının sonu, rahim filminin çekilmesi için şart olan zamanlamadır. Adet kanamasından sonraki iki haftalık sürede gebelik meydana gelebilir. Bu durumda rahim filmi çekilecek olursa bebeğin zarar görme ihtimali yüksektir. Yaşanılabilecek olumsuz durumların önüne geçmek için, adet kanaması bittikten sonra altıncı güne ulaşan hastada rahim filmi çekilmez.

 Rahim Filmi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Rahim filmi çektirme işleminde ağrı ve acı hissi meydana gelmez. Bu sebeple rahim filmi ağrılı bir işlem midir sorusuna verilecek cevap hayır olacaktır. HGS (Rahim-Tüp Filmi) Ne Zaman Çekilir

Röntgen odasına alınan hasta sırt üstü uzanır ve bacaklarını açar. Rahim ağzına bir alet takılır ve o alet içerisinden rahime sıvı gönderilir. Tüm işlemler sırasında hastanın devamlı olarak karın filmi de çekilir. Ortalama 10 dakika süren bu işlem sırasında lokal veya genel anestezi uygulama ihtiyacı yoktur. Ancak heyecan veya gerginlik hissi yüksek olan kadınlara sakinleştirici uygulaması yapılabilir. İşlem esnasında da ağrı ve batma hissi yaşanırsa ağrı kesici verilebilir. Rahim filmi çektirmeden önce hastahanede yatmak gerekmez. Film çekilme işleminden sonra da ağrı veya rahatsızlık hissedilmez. Rahim filmi çekiminin ardından 15 – 20 dakika içersinde filmin sonucu çıkmaktadır. Akciğer filmlerinde olduğu gibi rahim filmleri de siyah röntgen kağıtlarına çıktı alınır. Rahim filminin hızlı sonuçlanmasına karşın röntgenin incelenip radyoloji uzmanı tarafından rapor yazılması gerekir. Hastahanenin yoğun olması, raporun yazılma süresini uzatabilir. Bu durumda da hastalar stres yaşayabilir.

Rahim İçi Değerlendirmesi

USG Ultrason ile değerlendirme hem yumurtalıkların kapasitelerini değerlendirilmesidir, hem de rahim iç duvarının düzenliliği, bu düzenli hali bozan miyom, polip, yapışıklık varlığı, yumurtalık hormonuna cevaben oluşan aylık gelişiminin yeterliliği, doğuştan bir perde varlığı gibi durumların değerlendirilmesidir.

  • USG
  • HSG
  • HİSTEROSONO
  • HİSTEROSKOPİ

HSG X ışınlarında görünürlüğü sağlayan ilaç verilerek çekilen röntgen filmidir. Esas olarak tüplerin açık olup olmadığını, tüplerden geçen ilaçlı maddenin tüp etrafında yapışıklık yoksa karın içinde rahat dağıldığını, yapışıklık varsa tüpten geçse bile dağılamayıp orada kaldığını göstererek yumurtayı iletecek olan tüplerin fonksiyonu hakkında kabaca fikir verir. Yine aynı film Rahim şekli hakkında da fikir verir.

Histerosono Rahim içine su verilirken ultrason ile suyun dağılımına bakılır, ilaçlı röntgen filmine benzer bir işlemdir, ancak o işlem tüplerin açıklığına yönelikken, bu işlem esas olarak rahim içinde polip, miyom, yapışıklık , perde varlığı gibi durumları netleştirmek amacıyla yapılır .

Histeroskopi Rahim içini değerlendirmede altın standart olan bu işlemdir. Kamera ile Rahim ağzından içeri girilerek Rahim içine bakılır, son yıllarda teknolojik gelişmeye paralel olarak ofiste yapılan histeroskopi işlemlerinde polipler, Rahim içi perdeler (septum) , Rahim içi yapışıklıklar (asherman sendromu) tedavi edilebilmektedir.

Daha büyük boyutlu müdahaleler için ameliyathane koşullarında mutlaka genel anestesi ile rahim ağzı genişletilerek çapı daha büyük cihazlar ile operatif histeroskopi de yapılabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here