Tüp Bebekte Transfer Sonrası Ağrılar ve Nedenleri?

7

Belirli bir olgunlaşmaya varan yumurtalar toplanır. Tüp bebek tedavisinde önemli süreçlerden birisi olan tüp bebekte yumurta toplama işlemi lokal anestezi uygulanarak gerçekleşir. Bu sebeple işlem esnasında anne adayında belirli bir ağrı veya acı gözükmez. Ancak anestezinin etkisi geçtiği zaman anne adayında hafif karın ve kaşık ağrısı şikayeti normaldir. Bu ağrıların görülmesinin sebebi fazla miktarda sıvının toplanmasıdır. Kasık ve karında yaşanan ağırların çok şiddetli olması durumunda doktora görünmek gerekir. Aynı şekilde tüp bebek transfer aşamasında da hem az miktarda kanama hem de karın bölgesinde ağrı yaşanması normaldir. Bu ağrıların yaşanması durumunda tüp bebek tedavisini yürüten doktorun tavsiye ettiği ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

 Tüp Bebekte Karın Ağrısı Olur Mu?

Bir yıl süreyle düzenli ve korunaksız cinsel ilişki yaşayan çiftler bebek sahibi olamadığı zaman yardımcı üreme yöntemlerine başvurur. En fazla olumlu sonuç alınan yardımcı üreme yöntemi olan tüp bebek tedavisinde belirli aşamalar bulunur. İlk aşama olarak anne adayı tedavi sürecine alınır ve bu süreç boyunca tedaviyi yönlendiren doktor tarafından sık sık kontrol edilir. Yumurtalıkların uyarılması için verilen ilaçlar tüp bebekte karın ağrısı yapabilir. Kullanılan diğer çeşitli ilaçların sonucunda da karın ve kasık ağrısı şikayetleri yaşanabilir.

 Tüp Bebekte Transfer Sonrası Kasıkta Batma Normal Mi?

Tüp bebek tedavisi boyunca anne adayı başrol görevini üstlenir. Tüp bebekte transfer sonrası kasıkta batma hissinin temel sebebi, tedavi boyunca kullanılan ilaçlardır. Çünkü tüp bebek tedavisi süresince yumurtalıkların uyarılması amacıyla kullanılan ilaçlar, sonra yumurtaların toplanması için yapılan iğne ve en son transfer aşaması sonucunda anne adayının kasık ağrısı ve batması yaşaması normaldir. Embriyo transferinden sonra anne adayında kanama ve kasık ağrısı görülme ihtimali yüksektir. Bu ağrılar çok fazla şiddetlenirse doktora görünmek gerekir.

 Tüp Bebek Sonrası Kabızlık

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar kabızlığa neden olabilmektedir. Ayrıca tüp bebek süresince anne adayının devamlı yatmasının tedavi sürecini olumlu yönde etkilediği düşünülür.

Ancak tam aksi, eğer tehlikeli bir durum yoksa ve doktor önermediyse anne adayı günlük aktivitesine devam etmelidir. Çok ağır sporla veya yüksek enerji gerektiren aktivitelerden uzak durmak şartıyla düzenli hareket etmesi gerekir. Devamlı yatmak anne adayının kabızlık yaşamasına neden olur. Kabızlık sonucunda fazla ıkınma ise düşüğe sebep olabilir.

 Tüp Bebek Transfer Karında Şişlik

Tüp Bebekte Transfer Sonrası Kasıkta Batma Normal Mi?
transfer sonrası kasıkta batma

Yardımcı üreme yöntemi olan tedavi şekli aşamalarından olan tüp bebek transfer sonrası karında şişlik anne adayları için olağan bir durumdur. Özellikle tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar bağırsak hareketini yavaşlatabilir. Bu da kabızlık ve karın şişmesi durumunu meydana getirir. Transfer işleminden sonra uzun süreli yatak istirahatleri de karında şişlik durumuna neden olabilir. Ayrıca transfer işleminden sonraki süreçte karında şişlik, göğüslerde hassaslaşma gibi belirtiler, gebeliğe işaret olabilir.

7 YORUMLAR

  1. yazı için tsk ederim tranfer sonrası kasıkta batma yasadım bende cok korkmustum ama tüp bebek yaptıran bunu yaşayabiliyor korkulacak bişey degil

  2. bende tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması için verilen ilaçlardan sonra karında agrı ve kasıkta batma hissettim korkulacak bişey degil korkmayın şükür 7 aylık hamileyim rabbim inş herkese çocuk nasip eder

    • Merhabalar allah anali babali büyütün evlerinizi bugün 5.gunum bitti transfer yapilali dün çok belim agridi çok endişelendim açıkçası. Sizde yasadinizmi bel agriisii

  3. Bende dondurulmuş embriyo transferi sonrası kasık ağrısı yaşadım başta ümitsizliğe kapılmış olsam da şimdi çok şukur 4,5 aylık hamileyim

    • Yumurta toplama işlemi bilinenin aksine birçok hasta için ağrısız geçen bir işlemdir. Hastalara yumurta toplama işlemi sırasında ağrı giderici ilaçlar verilmekte ve bazı durumlarda işlem hasta uyutularak gerçekleştirilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here