Tüp Bebekte Transfer Sonrası Akıntı Normal Mi?

0

Tüp bebek tedavisi, normal yollarla gebelik elde edemeyen çiftlerin başvurduğu ve yardımcı ürem yöntemleri arasında en yüksek başarı oranına sahip tedavi yöntemidir. Tedavi anne adayının yumurtlarının uyarılması amacıyla verilen ilaçlarla başlar. Belirli bir olgunluğa erişen anne adayından yumurlar toplanır. Aynı gün baba adayından da sperm alınır. Alınan bu üreme hücreleri laboratuvar ortamında döllendirilir. Döllenen yumurta belirli bir süre izlendikten sonra anne adayının rahmine transfer edilir. Tüp bebekte transfer sonrası akıntı normal bir durumdur. Çünkü transfer edilen embriyo, anne adayının rahmine tutunurken çeşitli kanamalara neden olur. Bu kanamalar genişle açık pembe bir renkte ve yoğun olmayan bir şekilde kendini gösterir. Eğer yerleşme kanaması olarak da bilinen tüp bebekte transfer sonrası akıntı çok koyu ve kırmızı bir renkte ise doktora görünmek gerekir. Kırmızı ve koyu akıntının tedavi süresince normal olur olmadığını tedaviyi yürüten doktor gerekli muayene işleminden sonra söyleyecektir.

 Transfer Sonrası Akıntı Normal Mi?

Tüp bebek tedavisinde transfer işleminin ardından yaşanan akıntı durumu normaldir. Yerleşme kanaması olarak da bilinen bu durum embriyonun rahim içi duvarına yerleşmesi esnasında meydana gelir. Oluşan kanamanın sebebi ise embriyonun tutunmaya çalışırken anne adayının rahmindeki bazı damarları çatlatması veya yerleşirken rahme küçük zarar vermesidir. Aynı zamanda tüp bebek tedavisinde transfer işlemini kas içi veya vajinal yöntemlerle gerçekleşmesi de kanamaya neden olabilir. Vajina alışık olmadığı bir işlem sonucunda akıntı olarak kendini belli eder. Özellikle tüp bebekte transfer sonrası akıntı rengi açık pembe veya koyu olmayan kahverengi ise bu durum olağan bir şeydir.

Transfer Sonrası Akıntı Olmaması

Luteal faz kanaması adı verilen tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrası yaşanan kanama, anne adaylarının çoğunda görülür. Ancak görülmediği durumlar da olabilir. Transfer sonrasında görülen kanamanın adet kanı zannedilmesi, tedavinin olumsuz sonuçlandığı düşüncesi yaratabilir. Ancak transfer ardından görülen kanama yoğun ve kırmızı renkte değil ise normaldir. Aynı şekilde kanamanın veya akıntının görülmemesi de tedavinin olumsuz sonuçlandığı anlamına gelmez.

transferden sonra akıntı

Kesin sonuç almak için transfer sonrasında 12.güne ulaşıldığı zaman kan testinin uygulanması ile anlaşılacaktır. Öncesinde yaşanan belirtiler kadından kadına farklılık gösterebilir. Bu sebeple çiftlerin heyecan yapmadan test sonucunu beklemesi doğru olacaktır.

 Transferden Sonra Kahverengi Akıntı

Tüp bebek tedavisinde son aşama olan embriyo transferi ardından dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunların başında devamlı yatmamak gelir. Gün içerisinde belirli zamanlarda dinlemek gerekse de devamlı yatak istirahatı uygun değildir. Anne adayının günlük rutini devam etmesi gerekir. Ayrıca transferden sonra kahverengi akıntı görülmesi de normaldir. Akıntının rengi çok koyu kırmızı ve yoğunluğu da fazla olur ise doktora haber vermek gerekir. Anne adayının günde 2.5-3 litre su tüketmesi de transfer sonrasında bebeğinde rahme tutunmasını kolaylaştırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here