Tüp Bebekte Yaş, Gebe Kalma Şansını Etkiler mi?

0

 

Anne ve baba adaylarını bekleyen risklerin başında kısırlık ve dolayısıyla bebek sahibi olamamak geliyor. Kısırlık durumu bulunan, evlenmeyi ya da çocuk sahibi olmayı erteleyenler için akla gelen ilk soru tüp bebekte yaş, gebe kalma şansını etkiler mi sorusudur. Hayatın her alanında olduğu gibi ilaç ve tıp alanında da gelişmelerin hızla ilerlediği günümüzde kısırlığa büyük oranda çözüm üretilmesi söz konusudur. İstatistiklere göre kısırlık sorunlarının %80’ine çözüm bulunabiliyor. Başarı şansının yüksekliği itibariyle tüp bebek tedavisi son zamanların en çok tercih edilen tedavisidir. Ancak tüp bebek tedavisi her çift için başarılı olacak diye bir kaide bulunmuyor. Bu başarıyı etkileyen farklı unsurlar bulunmaktadır.

Tüp Bebekte Başarıyı Etkileyen Unsurlar

Doğası gereği kız çocuklarımız belli bir yumurtalık rezerviyle dünyaya gözlerini açıyor. Buluğ çağına erip adet görmeye başladığında bu miktar 1/7 oranına kadar düşebilmektedir. Menopoza kadar bu rezervler azalmayı sürdürür. Yaş 35’e gelince söz konusu düşüş daha da belirgin hale gelir. Bu yüzden çocuk sahibi olma adına 35 yaşı sınır olarak kabul edilmektedir. İlerleyen yaş ile birlikte yumurtanın döllenme kapasitesi de azaldığından sayı olarak da azlık söz konusu olmaktadır. Normal yollarla hamile kalınmasının yanı sıra tüp bebekte yaş sınırı bulunuyor. Yapılan çalışmalar anne adaylarından 37 yaşına kadar olanlarda bir nebze de olsa tüp bebek şansının bulunduğunu göstermektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaşa Bağlı Düşük Riski

Gebe kalınmasının yanı sıra diğer bir önemli husus tüp bebekte düşük riski konusudur. Anne adaylarında yaş ilerledikçe düşük riski de yükselmektedir. Mesela 18-34 yaş aralığında bir anne adayımızın düşük riski maksimum %40 iken yaşı 40’tan büyük olanlarda söz konusu risk 2 katına çıkıyor. 45 yaşı geçen anne adaylarında tüp bebek önerilmemektedir. Zira düşük ve anomali riski gibi çeşitli riskler bu yaşların karakteristik özelliğidir.

tüp bebekte yaş sınırı

Yaşı ilerleyen anne adaylarında tüp bebekte başarıyı artıran bir metot preimplantasyon yöntemidir. Embriyolar rahme yerleştirilmeden kromozomların incelenmesi söz konusudur. Anomali ve düşük riskine karşı kromozom incelemesi hayati önem taşımaktadır. Genetik tanı yöntemi olarak preimplantasyonda sağlıklı embriyolar tespit edilerek gebelik şansı artırılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinin Varlığı ve Gebeliği Öteleme

Anne ve baba adayları tüp bebek tedavisinde ilaç teknolojisi ve modern yöntemlerin varlığının farkında olarak bebek sahibi olmayı öteleyebilmektedirler. Ancak burada kilit husus, tıpkı normal yollarla hamile kalınması gibi tüp bebeğin de yaşa bağlı olarak şansının artacağıdır. Yaş ne kadar genç ise gebelik şansı da aynı oranda artmaktadır. Yaş ilerledikçe yumurtaların kalitesi ve sayısı düşmekte, bu da gebelik şansını azaltmaktadır. Tüp bebek tedavisi aslında kısırlığa karşı bir umut olarak geliştirilmiştir. Kadın ve erkekten alınan üreme hücreleri laboratuvar ortamında birleştirilerek embriyo oluşturulması söz konusudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here