Tüplerim Kapalı Tüp Bebek Yaptırabilir Miyim?

0

Kadın ve erkeğin üreme hücreleri alınarak, doğal döllenme ortamından uzakta laboratuvar ortamında döllendirilip kadının rahmine yerleştirme işlemine tüp bebek tedavisi denmektedir. Tüp bebek tedavisi bir sene boyunca korunmadan ve düzenli olarak cinsel ilişikide bulunan kadın ve erkeğin çocuk sahibi olamadığı durumlarda devreye giren bir yöntemdir. Oldukça masraflı ve detaylı bir tedavi yöntemidir. Kısırlığa bir çok şeyin sebep olduğu bilinmektedir. Özellikle tüplerin kapalı olması tüp bebeğe engel mi sorusu bebek sahibi olamayan bir çok kadının aklında soru işareti olmaktadır. Tüpler, rahim ve yumurtalığı sağ ve sol taraftan bir birine bağlayan geçitlere verilen isimdir. Kadınlarda yumurtlama döneminde yumurtalıktan dışarı gönderilen yumurtaları bu geçitler yapıları gereği tutar ve rahme gönderir. Yani doğal yollardan gebe kalmak için tüplerden ikisi veya en az birisi açık olmak zorundadır. Fakat iki tüp tıkanıklığında tüp bebek tedavisi akla gelen ilk çözümdür.

 Tüplerden Birinin Tıkalı Olması Durumunda Gebelik

Tüplerin tıkalı olması ile yumurtlama yetisi arasında bir bağ bulunmamaktadır. Yumurtlamaya etkisi olmamakla beraber, yumurtanın erkeğin spermi ile buluşmasını dolayısıyla döllenmeyi engeller. Bazı kadınlarda gebe kaldıktan sonra tüp tıkanıklığı ortaya çıkar. Bu durumda tüp tıkanıklığında tüp bebek akla gelmez. Çünkü gebe kaldıktan sonra tıkanan tüp, herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz. Hatta çoğu zaman anne adayı tüplerinin kapandığını fark etmez. Rahimde bulunan iki tüpten birinin tıkanmış olması, gebeliğe engel olmaz. Çünkü sağ taraftan atılan yumurta rahme ulaşmasa bile sol taraftan atılan yumurta rahme ulaşacaktır. Tüplerinden biri kapalı olan kadın gebe kalabilir ancak iki tüpü de açık olan kadınlar kadar yüksek şansı yoktur. Böyle bir rahatsızlığa sahip kadın eğer 40 yaşına yaklaşmış ise başka yöntemler denemeden tüp bebeğe yönelmelidir. Daha genç anne adaylarında ise tüp bebek tedavisinden önce denenen yöntemler olumlu sonuç verebilir. Bu sebeple tek taraftan tüpü kapalı olan kadınların önce diğer yöntemleri denmesi, son çare olarak tüp bebek tedavisine yönelmesi tavsiye edilir.

 Her İki Tüpün De Tıkalı Olması Durumunda Gebelik

Yumurtalıktan atılan yumurtayı rahime ulaştıran bir kanal görevi yapan tüplerden hem sağ taraftaki hem de sol taraftaki kapalı olduğu zaman doğal yolardan gebe kalınamaz. Laparoskopi yöntemi kullanılarak incelenen tüplerin ikisinin de tıkalı olduğu durumlarda vakit kayıp etmeden tüp bebek tedavisine başlamak faydalı olacaktır. Eğer kadın 35 yaşından küçük yaşlarda ise kapalı tüple tüp bebek olur mu diye düşünmeden önce ameliyat olarak tüplerini açtırmayı denemelidir. Tüplerini açtırma ameliyatı olan kadınlardan yarısı, tüp bebek tedavisine gerek kalmadan doğal yollardan gebe kalabilmektedir. Tüpler açıldıktan sonra, normal insanlar gibi birkaç tane gebelik geçirilebilir. Ancak daha ileri yaşlarda kapalı tüpü açtırma ameliyatıyla vakit kaybetmek yerine tüp bebek yöntemine başvurulması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here