Home Kadın Kısırlık Turner Sendromu; Tüp Bebek Yaptırabilir Miyim?

Turner Sendromu; Tüp Bebek Yaptırabilir Miyim?

0
turner sendromu gebeliğe engel mi
turner sendromu ve gebelik

Turner Sendromu ve Tüp Bebek

Cinsel gelişimin olmaması ve boyun standartların çok altında kalması olarak özetlenen hastalığa turner sendromu adı verilir. Bu belirtiler en sık karşılaşılan durumlar olmakla beraber başka şekilde de kendini belli eden bir hastalıktır. Sadece kadınlarda görülen turner sendromu, erkeklerde görülmez. Dünyaya gelen 2500 kız çocuğundan birisi turner sendromu hastalığıyla doğmaktadır. Doğan çocukların fiziki özellikleri anne ve babalarından aldıkları özelliklerle belirlenir. Göz rengi, fiziki görünüm, boy uzunluğu gibi şeyler kalıtım yoluyla çocuğa geçen özelliklerdir. Bazı sebeplerle genetik özellikler değişir ve bu değişim sonucunda turner sendromu ortaya çıkar. Genetik değişim ile anne ve babanın alkol veya sigara kullanması arasında olumlu veya olumsuz bir ilişki yoktur.

turner sahibi olanlar gebe kalma ihtimalleri
turner sendromu ve tüp bebek

Vücutta bulunan tüm hücreler kromozomlardan meydana gelir. İnsanların normal olanlarında 23 çift şeklinde 46 kromozom bulunur. Bu çiftlerden birisi doğacak çocuğun cinsiyeti üzerinde belirleyici olmaktadır. Cinsiyet belirleme kromozomuna seks kromozomu adı verilmektedir. Vücuttaki seks kromozomların bir tanesinin adı X, diğerinin adı da Y kromozomudur. Erkelerde bir tane X ve bir tane Y kromozomu bulunurken kız çoçuklarında iki tane X kromozomu bulunur. Kızlardaki X kromozomun birinin tamamen ya da bir kısmının kaybolması sonucunda turner sendromu meydana gelir.

 Turner Sendromu Nasıl Belli Olur?

Turner sendromu bazı etkilerle kendini gösterir ve bu etkiler çok küçük yaşlarda kendini belli eder. Doğum sonrasında boyun kısa olması, boyun bölgesinin normalden fazla kalın olması ve ellerle ayakların şişmesi turner sendromu ilk belirtileri olarak kendini gösterir. Çocuk dönemindeki belirti ise büyümenin fazla yavaş olmasıdır. Turner sendromu hastalığına sahip kişiler, çocuk sahibi olamamak korkusuyla başbaşa kalırlar. Hastalığın erken teşhis edilmesi, erken tedavi için önemlidir. Gebelik döneminde anne adayı sık sık ultrason muanesine gider. Çoğu kere turner sendromu bu muanelerde rastlantı sonucu ortaya çıkabilir. Bu hastalık şüphesi taşıyan anne adaylarında plesenta ve sıvı kontrolü sırasında yapılan testler ile tanı konulabilir. Çocuklarda görülen damar genişliği, kalp kapakçığı rahatsızlıklarına yol açar. Ayrıca özellikle üç ve dördüncü parmaklarda gözle görülür bir kısalık vardır.

 Turner Sendromu ve Gebelik

 Genetik bir hastalık olan turner sendromu gebeliğe engel mi sorusuna verilen cevap değişiklik göstermektedir. Turner sendromu iki farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Birinci durumda X kromozomu ya tamamen hiç oluşmamıştır ya da bir kısmı yok olmuştur. İkinci durumda ise bazı kromozom çiftleri normal olarak iki tane X kromozomuna sahipken bir kısmında ikinci X kromozomu hasarlıdır. Bahsedilen bu ikinci duruma mozaik turner adı verilmektedir. Mozart turner sahibi olanlar gebe kalma ihtimalleri yüzde elliye yakınken, normal turner sendromu olan kadınların yüzde ikisi ancak dışarıdan yardım ile gebelik yaşar. Ancak gebe kalsalar gibi olumsuzluk yaşama ihtimalleri diğer anne adaylarından daha fazladır.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here