Home Tüp Bebek Yerleşme Kanaması İlk Belirtileri Nelerdir?

Yerleşme Kanaması İlk Belirtileri Nelerdir?

11

Yerleşme kanaması, gebeliğin erken belirtileri arasında kabul edilir. Döllenen yumurta rahim duvarına (endometrium) tutunmak için rahim boşluğunda hareket etmeye başlar bu göç hamilelik sürecinin başlangıcıdır. Bu süreç adet döngüsüne benzer bir zamanda meydana geldiği için çoğu kadın bu durumun bir hamilelik belirtisi mi yoksa olağan bir adet döngüsü mü olup olmadığı konusunda kafası karışıktır. Aşağıda bu iki süreç hakkında akılda tutulması gereken birkaç soruyu sizler için cevapladık.

Yerleşme Kanaması Aşamaları

Embriyonun rahim duvarına yerleştiği ve fetüsün gelişebilmesi için anneden ihtiyaç duyduğu besin ve gerekli oksijeni sağladığı süreç yumurtanın (tutunması) implantasyonu olarak adlandırılır. Bu döngü spermin yumurtaya implantasyonundan sonra embriyo tutunması 7. veya 8. gününde başlar ve ikinci haftanın sonuna kadar devam eder.

Embriyonun blastosist evresine geçmesiyle rahim duvarındaki damarlara tutunması gereklidir. Embriyo rahim astarının içine girmesiyle endometrial kan damarlarına zarar vermesi sonucu kadınlarda hafif kanama, yerleşme kanaması başka bir değişle implantasyon kanaması olarak bilinen durum meydana gelir.

Embriyo Tutunmasının Ultrason Görüntüleri

Embriyonun implantasyonundan sonra kadın hormonlarındaki artış gebeliğin ilk belirtilerin oluşturur ancak bu belirtiler anne adaylarında farklılık gösterebilir. Genellikle embriyo transfer sonrası tutunma  2. ve 3. haftada görülmeye başlayan semptomlar bazı kadınlarda daha öncede gözlemlenebilir.

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Görülür

Embriyonun tutunmasından bir kaç gün sonra yerleşme kanaması veya lekelenme olarak bilinen hafif bir vajinal kanama veya lekelenme meydana gelir. Yerleşme kanaması ne kadar sürer? İmplantasyon kanaması sıklıkla karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte tek sefer meydana gelir ağır bir kanama ve koyu kırmızı renkte olmamakla birlikte bir kaç ila bir hafta sürmekte görüntü itibari ile bir kaç damla ve küçük noktalar şeklindedir. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar biride herkesin implantasyon kanaması veya lekelenme yaşamayabileceğidir. Bu süreçte agır bir kanama veya anormal bir pıhtılaşma ile karşı kalırsanız hızlıca doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekebilir. Bu durum erken bir düşüğün belirtileri olabilir.

Yerleşme Kanaması ile Adet Kanaması Arasındaki Fark Nedir? 

Yerleşme kanaması veye lekelenmesi normal adet döngüsü gibi vajinadan atıldığı için kafa karışıklığı yaratabilir. Adet döngüsü yumurtlamadan sonraki yedi ila onuncu günlerde gerçekleşir bu nedenle implantasyon kanaması ile belirsizliğe neden olur.

İmplantasyon kanaması ve menstrüasyon arasında, fark edip etmediğiniz konusunda çalışmanıza yardımcı olabilecek birkaç önemli fark vardır.

İmplantasyon lekelenmesi veya kanama vajinadan dışarı atılır ve bu nedenle menstrüasyonla karıştırılabilir . Genellikle yumurtlamadan sonraki 7 ila 10. günlerde, dönemin başlaması beklenen gün ile tutarlı olarak oluşur . Bu nedenle, karışıklığa ve belirsizliğe yol açabilir. Yerleşme kanaması ise embriyonun rahim duvarına yerleşmesinden bir kaç gün sonra meydana gelir. Bu ayırımı fark etmenize yardımcı olabilecek bir kaç önemli belirti vardir. Bunlar:

Yerleşme kanaması
Yerleşme kanaması
Renk:
Yerleşme kanaması veya lekelenmesi genellikle pembemsi yada koyu kahve rengidir. Açık kırmızı renkle karıştırılmamalıdır.
Süre:
İmplantasyon kanaması embriyonun rahim duvarına tutundugunda gerçekleşir 1 ila 2 veya bir kaç saat sürebilir. Ancak ağır ve pıhtılı ve 4 ila 7 gün süren bir kanama gerçekleşirse bu kesinlikle adet döngümüzle bağlantılıdır.
Ağrı ve Kramp:
Rahim duvarına tutunan embriyo hafif bir kramp oluşturması mümkündür. Ancak yoğun ve güçlü bir ağrıya neden olmaz adet döngünüz esnasında yaşadığınız kramplarla karıştırmamak gerekir.
Kabızlık ve Şişkinlik:
Artan progesteron seviyesi nedeniyle bu dönemde sindirim sisteminizdeki kaslar yavaşlayarak şişkinliğe,kabızlığa ve gaz artışına yol açabilir. Bu dönemde bol sıvı ve lifli beslenmeniz önerilir. 
Halsizlik:
Yükselen hamilelik hormonları nedeniyle vücudunuz gebeliginizi desteklemek için çok fazla enerji harcıyor bu sizi uykulu hissettirebilir.  
Vajinal Değişiklikler:
Garip ama gerçek ! Uzmanlara göre gebelik vajinanızın rengini mavimsi-mora çevirebilir.(Bu duruma Chadwick’in işareti denir.) 

Oku: Tüp Bebeğin Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

İmplantasyon kanamasına Eşlik Edene Diğer Belirtiler

Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve aşağıdaki belirtileri içerebilir.

 • Sindirim Bozuklukları (İshal,kabızlık ve mide ekşimesi)
 • Sık idrar yapma isteği
 • Genelikle 2. haftadan itibaren uykudan önceye denk gelen bulantı ve kusma
 • Yemeklerden sonra halsizlik
 • Meme başı etrafında şişlik
 • Adet dönemlerine benzer ancak daha hafif ağrı ve kramplar
 • Koku duyusunda azalma
 • Pamukçuk

Yerleşme Kanaması Resimleri

İmplantasyon Kanaması Hakkındaki Tüm Sorular 

Embriyo transferinden sonra yerleşme kanamaması yaşarmıyım?

Embriyo transferi başarılı olursa doğal yoldan hamile kalmış gibi embriyo rahim duvarına tutunacaktır. Böylelikle kendinizde fark edeceğiniz belirtiler normal yoldan hamile kalmış bir kadınla aynı olacaktır. 

Yerleşme Kanaması Nasıl Görünür?

Kadınlar arasında farklılık göstersede pembemsi kırmızı ile kahverengimsi görünebilir. Ancak parlak kırmızı renkle karıştırılmamalıdır.

Herkeste Yerleşme Kanaması belirtileri olur mu?

Bazı kadınlar tutunma belirtilerine diğerlerine göre daha net fark eder belirtilerin olmaması tutunmanın olmadığı anlamına gelmez.

Yerleşme kanaması hamilelik testinin sonuçlarını etkileyebilir mi?

Evet, yumurtlamadan sonra 12 ila 15. günden itibaren hamilelik testi yapılması önerilir. Uzmanlar, bu süreçte adetinizi kaçırıncaya kadar beklemenizi tavsiye eder, çünkü bu şekilde rahimde embriyo implantasyonu meydana geldiğinde hCG seviyelerinizin artması için makul bir süre bırakırsınız .

Embriyo implantasyonu yorgunluk belirtisi yapar mı?

Evet, yorgunluk yerleşme kanamasına eşlik eden ve en yaygın semptomlardan biridir. İmplantasyon, gün boyunca kendinizi oldukça yorgun hissetmenize neden olabilir, çünkü bir kadın hamile olduğunda progesteron hormonu seviyeleri yükselir.

Yerleşme kanaması pıhtılı olur mu?

Evet, genellikle birkaç pıhtı ile kırmızı kan akışı yaşadığınızda varsayılan olarak düşük yapıldığına inanılıyor olsa da, her zaman doğru olmadığından endişelenmemelisiniz. Aslında, tipik olarak sağlıklı bir çocuğu olan hamile kadınların neredeyse yarısı hamile kalırken biraz kanama yaşamıştır.

Yerleşme kanaması pıhtılı olur mu?

Yerleşme kanamasında pıhtı görülmez. Her ne kadar buna “kanama” dense de bu kanama genelde lekelenme şeklinde olmaktadır.

Şansımı artırmak için almam gereken ilaçlar, takviyeler veya vitaminler var mı?

Yumurta veya sperm kalitesi gibi faktörleri iyileştirebilecek takviyeler olsa da, bir embriyonun embriyo transferi veya Aşılamadan sonra tutunma ve büyüme şansını artırdığını gösteren hiçbir takviye yoktur. Dengeli beslenmenizi, vücudunuza (ve zihninize!) Dikkat etmenizi ve iki haftalık bekleme süresince stresten uzak sağlıklı beslenmenizi öneririz.

Yararlanılan kaynaklar

11 COMMENTS

 1. Ben 2 senelik evliyim 16 gün adetim gecikti bu akşam açık pembe renkte kanamam oldu bunun ne olduğunu bilemedim gebelik beklerken bu kanama oldu

  • Yerleşme kanamasının rengi normal döngünüzdeki adet kanaması rengine göre farklılık gösterir.Renk olarak yerleşme kanaması pembe ve kahverengi olabilir. Miktarı olarak karşılaştırmamız gerekirse yerleşme kanaması adet kanamasına göre çok daha az miktarda gerçekleşir ve daha pıhtılı bir yapıya sahiptir. Aralarındaki fark buradan da rahatlıkla anlayabilirsiniz.

 2. Bende adetimin yaklaştığı gün kahverengi lekelenme yaşamıştım.çok az oldu ve sonra kesildi tam anlamıyla kanama değildi akintiyla beraber kanama geldi.

 3. Merhaba 3.gün embriyo transferinin 6. günü dün gece çok yoruldum ve o zamandan beri pelvik bölgemde ağrı çekiyorum. Doktoruma danışmıştım ve benden ağrı kesici almamı istedi ama yine de ağrım var. O kadar şiddetli değil ama hala devam ediyor. Sizce endişelenmem gereken bir şey var mı?

  • Söylediğiniz belirtiler genellikle normal ve yaygın olan embriyo transferi semptomlarından. Ciddi bir ağrı olmadığı sürece endişelenmemelisiniz. Doktorunuzla iletişim halinde olun

   Umarım yardımcı olur,

 4. Ben 20 günde bir adet oluyorum fakat bu ay 9 gün gecikti ve ben çocuk sahibi olmak için tedavi görüyorum en son 65 mm kistim oluştu o yüzden mi gecikti acaba bir de bugün akıntım oldu köyü kahverengi şeklinde hamilelik mi bu belirti yoksa adet mi oldum bilmiyorum lütfen yardımcı olun

 5. Merhaba hocam ben aslında şu konu ile ilgili bir soru sormak istiyorum ben 10 mayısta ilişki yaşadım 10 tane dogum kontrol hapı kullandım sonra adet söktürücü aldım kanama oldu 5 gün sürdü ilişkiden 18 gün sonra 0.100 çıktı testtim henüz adet günüme var degişme olasılığı olur mu hamile kalmak istemiyorum

 6. Ben iki gün köyü kahverengi renkte kanama yaşadım bazen arada kesik kesik geldi akıntıyla birlikte ama hamile miyim bilmiyorum hala yatarken midem yanma yapıyor bu ne anlama geliyor acaba hamile miyim?

 7. Test yaptığım halde negatif çıkıyor acaba kanamadan önce yaptığım içinmi bide bazen anı kramp giriyor vede sancı veriyor

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here