Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur: İmplantasyon Takvimi

0

Yerleşme Kanaması, tüm kadınlarda en sık rastlanan hamilelik belirtilerine özel dikkatin gösterildiği ilk iki haftalık dönemde gözlemlenir ; bu semptom, tüp bebek veya aşılama tedavisinin başarılı olup olmadığını göstergesi olabilir.

İki haftalık dönemde çiftler farklı semptomlar ve kaygılar yaşamaktadır, bu dönemde cevabı merak edilen sorulardan biride yerleşme kanaması ne zaman olur sorusudur çünkü çoğu kadın süreç boyunca ne yapmaları ve ne yapmamaları gerektiğinden habersizdir.

Günlerin daha hızlı geçmesine yardım edemesek de, aşağıda tutunmanın (implantasyon) başarılı olsaydı ne olabileceğine dair bir kaç fikir vermeye çalıştık.

Hazırlanan zaman çizelgesinin yaklaşık olduğunu unutmayın, burada olası 3 senaryoyu ele aldık.

  1. Doğal yollardan veya aşılama
  2. 3.gün embriyo transferi
  3. 5.gün embriyo transferi

Aşılama Sonrası Beni Neler Bekliyor?

Tablo,doğal yollardan veya aşılama yoluyla elde edilen gebeliğin yaklaşık gelişim evrelerini özetlemektedir.

Gün Süreç
0 Kadın üreme sisteminde yumurtlama meydana gelir ve döllenme beklenir. Yumurta, spermle (genelikle fallop tüpleri içinde) yaklaşık 6 ila 12 saat arasında yumurta ile birleşir ve bir zigot elde edilir.
1-2 Hücre bölünmesi döllenmeden yaklaşık 24-30 saat sonra başlar; sırasıyla 2 hücre,4 hücre ve 8 hücre olur. Hücre bölünmesi esnasında , embriyo fallop tüpünden uterusa doğru hareketine başlar.
3 Embriyo hala fallop tüpünde iken,  12 ila 16 hücreden oluşan katı bir toptur ve ”morula” olarak adlandırılır . Embriyo, ”zona pellucida” adı verilen ve yapışmasını önleyen koruyucu bir kaplama ile kaplanmıştır . Morula, döllenmeden yaklaşık 2-3 gün sonra uterusa ulaşır.
4 Morula, 16 ile 32 hücre arasındadır ve yaklaşık 3 ile 4. günde rahim boşluğuna ulaşır. Burada morula bir ”blastosiste” dönüşmeye başlar .
5 Blastosist artık oluşumunu tamamladı. Etrafındaki koruyucu kabuk , implantasyon beklentisiyle rahim boşluğuna ulaştıktan sonra erimeye başlar. Bu genellikle rahim boşluğuna ulaştıktan yaklaşık 72 saat içinde gerçekleşir.
6 Blastosist, rahim duvarıyla (astarı) temas eder.
7 Blastosist rahim duvarına tutunmaya başlar.

Bu dönemde kasık ağrısı yaşamanız mümkündür.  Genelikle 7-9. güne denk gelir.

8 Plasenta hCG hormonunu üretmeye başlar . Bu hormon, anne kanında ve idrarında, 8 ile 9 gün gibi erken bir gebelik testi olarak tanımlanabilir. Çok hassas bir tespit yöntemi ile (muhtemelen kan testi), bu aşamada yapılan bir gebelik testi pozitif olabilir.

Yavaş Yükselen Beta HCG Dış Gebelik Belirtisi Olabilirmi?

9 Blastosist rahim duvarına tutunur.

Yerleşme kanaması belirtileri yaşamanız mümkündür.

10-11 Plasenta yüksek miktarlarda hCG hormonu  salgıladığından hamilelik testinin gebeliği tespit etme şansı fazla olur.
12 Tutunma(İmplantasyon) süreci tamamlanır.
14 HCG seviyeleri evde yapabileceğinizin gebelik testleri ile tespit edilebilecek kadar yüksektir. Ancak, negatif olumsuz anlama gelmeyebilir. çünkü HCG hormonu, anne 8.günden itibaren kanda tespit edilse de, genellikle dölleme gününden sonraki yaklaşık 2 hafta boyunca test edilmelidir.

Yerleşme kanaması , gelişmekte olan plasenta anne kan dolaşımına maruz kaldığında, 9. günden itibaren herhangi bir zamanda meydana gelebilir.

15-21 Fetus anne karnında gelişmeye başlar ve vücut boşluğu oluşmaya başlar. Plasenta daha iyi tanımlanır. Kalp, beyin ve bağırsak gibi  organlar yavaş yavaş şekillenmeye başlar.
22-28 Kalbin temel oluşmuştur artık tatlı tekmelerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda ultrason muayenesinde de görülebilir.

 

3.Gün Embriyo Transferi  Sonrası Beni Neler Bekliyor?

Embriyolar laboratuvarda yetiştirildikten sonra, embriyolar 3.gün veya 5.gün de rahime aktarıla bilirler.  Bu süreçte laboratuvarda ve vücudunuzda neler olabileceğini aşağıda adım adım görebilirsiniz.

3.gün embriyo transferi;

5.Gün vs 3.Gün Embriyo Transferi?Avantajları ve Dezavantajları

Gün Süreç
0 Yumurta toplama işlemi. Tüp bebek laboratuvarında sperm ile yumurtanın  Mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi ile döllenmesi sonucu oluşan yumurtaya zigot denir .
-1 Döllenme, laboratuvar araçları ile doğrulanır.

Zigotlar inkübatörde 48 ila 72 saat kalır. Bu süre zarfında hücrelere bölünerek büyürler.

-2 2. gün hücreler bölünmeye başlar ve sayısal olarak 2 ila 4 hücre olması beklenir. Burada dikkat edilmesi gereken Zigot aşamasında bölünerek ilerlemesi sürecin sağlıklı ilerlediğinin göstergesidir.
1 Embriyo, 6-8 hücre civarında olmalıdır.  Rahim boşluğuna transfer edildikten sonra, embriyo serbest kalır ve rahim boşluğundaki sıvıdan beslenir.
2 Embriyo bir blastosist haline gelir ve büyümeye devam eder. Sürekli olarak bölünen hücre küresi, sıvı dolu bir kavite geliştirmeye başlar.
3 Hücrelerin blastosisteki genleşmesi, sert dış kabuk da kırılmaya neden olur ve embriyo dışarı çıkar.
4 Bu blastosist, rahim duvarı ile temas eder ve rahim astarının yüzeyi üzerinde kalıcı bir yere bağlanır.
5 Tutunmadan dolayı kramplar mümkündür. Büyük ihtimalle 5-7. Günler arasında meydana gelir.
6 İmplantasyon, embriyo daha fazla yerleştikçe devam eder. Erken plasenta, hCG hormonu üretmeye başlar. Seviyelerin erken tespiti mümkün olsa da,güvenilir sonuçlar almak mümkün değildir.
7 Embriyo, annenin kanıyla temas kurduğunda,  7 günden itibaren implantasyon kanaması her zaman mümkündür.
9-10 HCG seviyeleri ev yapılan gebelik testi ile tespit edilebilecek seviyeye yükselir.
11 Tutunma, embriyo daha fazla yerleştikçe devam eder ve hCG hormonu üretmeye başlar. Bu hormon, annenin kanında ve idrarında tespit edilebilecek seviyelere yükselecektir.  Çok hassas bir tespit yöntemi ile (muhtemelen kan testi) bu aşamada yapılan bir hamilelik testi pozitif olabilir. Bu testi erken test etmeniz tavsiye edilir! Seviyelerin 0-50 mIU / ml aralığında olması muhtemeldir.
12 Tutuman tamamlanır

 

İki hafta bekleme (2WW), bir doğurganlık tedavisinde, yumurtlamanın sona erdiği dönem ile hamilelik testi yapabildiği ana kadar geçen zaman dilimi olarak tanımlanır.

5.Gün Embriyo Transferi  Sonrası Beni Neler Bekliyor?

5.gün embriyo transferi;

Gün  Süreç
0 Yumurta toplama işlemi. Tüp bebek laboratuvarında sperm ile yumurtanın  Mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi ile döllenmesi sonucu oluşan yumurtaya zigot denir .
-1 Döllenme, laboratuvar araçları ile doğrulanır.

Zigotlar inkübatörde 48 ila 72 saat kalır. Bu süre zarfında hücrelere bölünerek büyürler.

-2 2. gün hücreler bölünmeye başlar ve sayısal olarak 2 ila 4 hücre olması beklenir. Burada dikkat edilmesi gereken Zigot aşamasında bölünerek ilerlemesi sürecin sağlıklı ilerlediğinin göstergesidir.
-3 3. güne, embriyo 6-8 hücre civarında olmalıdır. Bu aşamada, genetik tarama yapılabilmesi için bir embriyodan biyopsisi için tek bir hücre alınabilir.

5 günlük embriyo, laboratuvar inkübatöründe büyümeye devam edecektir.

-4 Daha fazla hücreye bölünerek, morula adı verilen aşamaya geçilir. Morula aşamasında 16-32 hücre küresi oluşturması gerekir. Yani, 4. günde en az 10 hücre olmalı.

Bu aşamada bilinmesi gereken daha önce kabul edilen embriyoların yarısına yakını kaliteli bir şekilde morula aşamasından geçemeyeceği düşünülmektedir.

1 Hücreler bölünmeye devam eder ve bu aşamada sıvı dolu bir boşluk oluşur. Bu embriyonun blastosist aşamasıdır.

Hücrelerin ve blastosisteki sıvının genişlemesi sonucu sert dış kabukda bir kırılmaya neden olur ve embriyo dışarı çıkar.

2 Embriyo, rahim duvarı ile temas eder ve rahim iç yüzeyine tutunur.
3  

Blastosist , rahim duvarını tutunmaya başlar. İmplantasyon krampları yaşamanız mümkündür. Büyük olasılıkla 3 veya 4. Günde meydana gelir.

4 Tutunma, embriyo daha fazla yerleştikçe devam eder ve hCG hormonu üretmeye başlar. Bu hormon, annenin kanında ve idrarında tespit edilebilecek seviyelere yükselecektir.  Çok hassas bir tespit yöntemi ile (muhtemelen kan testi) bu aşamada yapılan bir hamilelik testi pozitif olabilir. Bu testi erken test etmeniz tavsiye edilir! Seviyelerin 0-50 mIU / ml aralığında olması muhtemeldir.
5 Embriyo, annenin kanıyla temas kurduğunda, implantasyon süreci neredeyse tamamlanır ve plasenta, boyut ve genişlik olarak gelişmeye devam eder.

Burada cevabı merak edilen soru yerleşme kanaması ne zaman olur;

Gelişmekte olan plasenta annenin kan dolaşımına temas ettiğinde, 5. günden itibaren yerleşmeş (implantasyon) kanaması mümkündür.

7-8 Plasenta geliştikçe, artan miktarlarda hCG hormonu salgılar.
9 HCG seviyeleri ev yapılan gebelik testi ile tespit edilebilecek seviyeye yükselir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here